Chodzi o to, aby inspirować się jego przykładem, jego stylem (foto)

Wydarzenia

Chodzi o to, aby inspirować się jego przykładem, jego stylem (foto)

18.10.2019
autor: Elżbieta Borzymek
- Dzisiaj niemal o tej samej godzinie jak przed 41 laty gromadzimy się, żeby przede wszystkim Bogu w Trójcy św. Jedynemu podziękować za wydarzenie, które zmieniło oblicze Kościoła i świata – mówił podczas dziękczynnej Mszy św. za pontyfikat Jana Pawła II kapłan. – Dziękujemy za dar papieża, który oświecał umysły, poruszał serca, uwalniał od lęku, zachęcał do otwierania drzwi Chrystusowi, budził nadzieję i wskazywał drogę.
 
Uroczystości powiatowe upamiętniające wybór kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową  odbyły się 16 października tradycyjnie w Brańszczyku. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Paweł Stachecki. Homilię wygłosił ks. Robert Ratomski. 
Podkreślił, że Jan Paweł II był papieżem prawdy (o Bogu i człowieku), życia (bronił życia każdego człowieka), rodziny (niezastąpionej wartości dla każdego człowieka), a także wolności. 
– 41. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły do służby Kościołowi Powszechnemu stanowi dobrą okazję do zastanowienia się, co uczyniliśmy z jego dziedzictwem – kapłan zachęcał do refleksji. – Na pewno jest obecny w przestrzeni publicznej. Nazwaliśmy jego imieniem wiele ulic, placów, instytucji, szkół. Postawiliśmy mu wiele pomników materialnych i duchowych, jak chociażby Dzieło Nowego Tysiąclecia, wspierające edukację polskiej młodzieży. Na pewno z tych ostatnich jest najbardziej zadowolony.
Ks. Robert mówił o inspirowaniu się przykładem i stylem św. Jana Pawła II: - Każdy z nas ma niepowtarzalną drogę służby i odpowiedzialności. Nie chodzi o to, by kopiować słowa i czyny naszego Wielkiego Rodaka, chodzi o to, aby inspirować się jego przykładem, jego stylem. Był to i jest styl łączenia spraw Boga ze sprawami człowieka, przy akceptacji każdego człowieka. Styl szerokiego spojrzenia, bo przecież wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Takiej postawy uczył nas św. Jan Paweł II.
Po Mszy św. starosta Jerzy Żukowski podziękował obecnym za wspólne uczczenie wyboru papieża Jana Pawła II. 
Z zainteresowaniem wysłuchano koncertu „Wstańcie, chodźmy”. – W koncercie naszym wykorzystujemy myśli Jana Pawła II, utwory, które szczególnie sobie cenił, utwory które towarzyszyły mu podczas pielgrzymek do ukochanej Ojczyzny – zapowiedziała prowadząca Katarzyna Soja. Pieśni, m.in. „Abyśmy byli jedno”, „Maryjo, śliczna pani”, „Abba, Ojcze”, „Góralu czy ci nie żal”, wykonał tenor Krzysztof Ciupiński-Świątek, akompaniował mu Adam Sychowski.
Następnie uczestnicy, na czele z pocztami sztandarowymi szkół i organizacji, przeszli na skwer Jana Pawła II, gdzie pod pomnikiem papieża delegacje Zakonu Rycerzy Jana  Pawła II, gminy i starostwa oraz mieszkańcy złożyli kwiaty. 
Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali jedną z ulubionych pieśni Papieża Polaka „Barkę”.  
Po czym  starosta Jerzy Żukowksi zaprosił na papieskie kremówki, którymi osobiście częstował.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom