Chcesz żeby Twoje oszczędności rosły? Wypróbuj lokatę!

Wydarzenia

Chcesz żeby Twoje oszczędności rosły? Wypróbuj lokatę!

06.04.2018
autor: Red.
Udało Ci się odłożyć trochę pieniędzy i nie chcesz by bezczynnie leżały na Twoim koncie? Jest kilka sposobów, by sprawić, że Twoje oszczędności będą na siebie zarabiać. Jedną z najbezpieczniejszych możliwości jest lokata.

Zanim zdecydujesz się na lokatę

Jeśli zdecydujesz się już na lokatę, pamiętaj o jednym - przez czas określony w umowie nie będziesz mieć dostępu do swoich pieniędzy. Oznacza to, że jeśli podejmiesz decyzję o ich wcześniejszym wypłaceniu w przypadku nagłej potrzeby, wszystkie naliczone odsetki przepadną. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji warto rozsądnie rozlokować swoje pieniądze. Część oszczędności umieść na lokacie, a pozostałą sumę ulokuj np. na koncie oszczędnościowym, by mieć coś w zanadrzu na tak zwaną „czarną godzinę”.


Istotna jest także suma, którą wpłacamy na lokatę. Kwestie minimalnego progu wpłaty nie są prawnie uregulowane, jednak banki same ustalają takie bariery. Najczęściej jest to od 500 do 1000 zł. Warto jednak odpowiednio wcześnie policzyć, czy wpłata minimalnej sumy przyniesie jakąkolwiek widoczną korzyść. Może lepiej poczekać kilka miesięcy i w chwili zastrzyku gotówki ulokować większe pieniądze, które będą generować widoczny zysk.


Oprocentowanie – stałe czy zmienne?


Naliczanie odsetek na lokacie to kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Banki w ramach swoich produktów finansowych oferują różne sposoby naliczania odsetek. Podczas poszukiwania odpowiedniej lokaty można natknąć się na dwa terminy – oprocentowanie stałe i zmienne. Na czym polega różnica? Oprocentowanie stałe pozostaje bez zmian w trakcie trwania umowy. Z kolei oprocentowanie zmienne reaguje na wszelkie zmiany rynkowe.


Lokata długo czy krótkoterminowa?


Na koniec należy podjąć decyzję odnośnie do okresu kapitalizacji odsetek. Kapitalizacja oznacza moment, w którym kwota naliczona z oprocentowania zostanie włączona w poczet sumy początkowej. Częstotliwość następowania kapitalizacji ustala się na etapie zawierania umowy z bankiem. Wśród wielu różnych ofert można znaleźć lokaty, w których ten okres wynosi od miesiąca do nawet kilku lat. Warto policzyć sobie wcześniej jaki termin kapitalizacji będzie dla nas najkorzystniejszy.


Załóż lokatę nie wychodząc z domu


Samą lokatę można założyć na kilka sposobów. Wiele banków nie wymaga już wizyty w oddziale, a przez wszystkie procedury można przebrnąć, siedząc wygodnie w fotelu. Na przykład Santander Consumer Bank oferuje możliwość założenia lokaty terminowej przez Internet lub telefon. Dodatkowo bank przygotował także specjalną ofertę lokat dla przedsiębiorców.


Więcej informacji na temat oferty znajdziesz na stronie www.santanderconsumer.pl/lokaty/


(tekst sponsorowany)
 

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość