Chcemy korzystać z tego, co oferuje rząd (foto)

Wydarzenia

Chcemy korzystać z tego, co oferuje rząd (foto)

17.10.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Gospodynią spotkania w Bibliotece Miejskiej 11 października była kandydatka PiS na burmistrza Ewa Runo. Wsparcia udzieliła jej posłanka PiS Teresa Wargocka. – Jesteśmy związani z partią Prawo i Sprawiedliwość. Chcemy z tego korzystać – podkreśliła kandydatka na burmistrza. – Nie chcemy od rządu się odcinać, lecz korzystać z tego, co rząd oferuje samorządom, a oferuje dużo. 
Ewa Runo podkreśliła, że Wyszków jest jej bardzo bliski. Mieszka w okolicach od 40 lat. Jej syn też wiąże przyszłość z Wyszkowem. – Zależy mi, żeby Wyszków stał się miastem przyjaznym dla ludzi tu mieszkających, żeby tu się mieszkało miło, bezpiecznie i tanio – mówiła. – Co wszystkich boli? Zamknięcie władzy na głos mieszkańców. 
Skrytykowała administrację samorządową, która zamiast pomagać mieszkańcom w rozwiązywaniu problemów, nawarstwia kolejne. Uważa, że urząd powinien wyjść do mieszkańców, urzędnicy powinni jechać w teren, być dostępni w godzinach popołudniowych czy w soboty. 
Zapowiada opracowanie, w porozumieniu z mieszkańcami, planu na 5 lat kolejności wykonywania inwestycji: – Żeby ludzie wiedzieli, czego się spodziewać, a nie liczyli na wspaniałomyślność władzy.
Samorząd chce korzystać z pieniędzy programów rządowych na lokalne drogi, kanalizację. 
Także na gazyfikację, chociaż burmistrz Nowosielski zarzucił kandydatce, że nie jest to zadanie gminy. – Ale gmina może być moderatorem – uważa Ewa Runo – który spowoduje to, że środki na ten cel będą do gminy ściągnięte. 
Pieniądze z programów rządowych są do wykorzystania też w sferach: rodziny, osób niepełnosprawnych (mieszkania chronione, treningowe) i seniorów (dom seniora, w którym można nie tylko spędzać czas, ale też rozwijać hobby, skorzystać z rehabilitacji). Łatwiejszy dostęp do tych form pomocy powinna organizować gmina.
Z pieniędzy rządowych można dofinansowywać nadal place zabaw czy strefy aktywności: - W Wyszkowie trochę się pojawiło, nie zawsze w odpowiednich miejscach – sądzi Ewa Runo. – Chciałabym, żeby coś zaczęło się dziać w tej sprawie w miejscowościach wiejskich. 
Nawiązała też do zlikwidowanych lub przejętych przez stowarzyszenia małych szkół – trudno jej ocenić, czy uda się je przywrócić: - Ale nigdy nie powinno się mówić nigdy. Zawsze trzeba próbować i trzeba szukać takich rozwiązań, by ułatwiły ludziom życie.
Programy rządowe dotyczą również komunikacji lokalnej. W Wyszkowie konieczna jest rewitalizacja dworca oraz poprawy funkcjonowania komunikacji miejskiej, która dla seniorów i dzieci powinna być darmowa.  
Korków w Wyszkowie nie zmniejszy obwodnica, bo nadal pozostanie problem drogi 62. – Trzeba szukać innych rozwiązań. Takich, które ominą Wyszków od południa. 
Chociaż budowy nowego mostu samorząd Wyszkowa nie udźwignie, powinien szukać sojuszników w tej kwestii. 
Edukację uważa za „bolączka tego miasta”. By dzieci przychodziły do szkoły przyjemnej i bezpiecznej, żeby rodzice byli zadowoleni, konieczna jest taka zmiana obwodów szkół, by wykorzystać wszystkie placówki. Uważa, że szkoły powinna obsługiwać własna kuchnia, w każdej powinny być sprzątaczki, z czego obecny samorząd zrezygnował. Aby zachęcić nauczycieli do innowacyjnej pracy, powinien być opracowany nowy regulamin przyznawania dodatku motywacyjnego (obecny ma 10 lat). 
Poruszyła też kwestię sportu. Za mało jest boisk, sal sportowych, bieżni: - Trzeba w to zainwestować, żeby rozwijać różne dyscypliny sportowe. Ta infrastruktura powinna służyć też osobom dorosłym.
Ważna dla niej jest kultura. Zapowiada budowę placówki kultury na Polonezie.
Apelowała o udział w wyborach, które uważa za najważniejsze: - Od nas zależy, jaki kształt będzie miał samorząd. Zachęcam do głosowania na mnie i kandydatów PiS.
 
Nie idą do władzy dla pieniędzy
Posłanka Teresa Wargocka poinformowała, że PiS do samorządów wszystkich szczebli wystawił w kraju 33 tys. kandydatów (a np. PSL – 19 tys., PO – 9 tys.).
- Doszliśmy do wniosku, że możemy Polskę zmienić tylko wtedy, jeśli poruszymy ruchy obywatelskie – kontynuowała posłanka. – Jeśli w samorządach będziemy mówili bardzo wyraźnie, że jesteśmy gospodarzami na swoim terenie, że potrzebujemy w samorządach ludzi kompetentnych i uczciwych, którzy, jak pan prezes Jarosław Kaczyński mówi, nie idą do władzy dla pieniędzy, idą, żeby służyć i pracować. I takie są oczekiwani partii PiS wobec kandydatów, którzy zostali wystawieni w tych wyborach. 
Podziękowała Ewie Runo, jedynej kobiecie startującej na stanowisko burmistrza Wyszkowa, i wszystkim kandydującym z listy PiS. – Wokół samorządu narosło wiele nieprawidłowości – uważa posłanka. Ma to zmienić Ustawa sejmowa ze stycznia br. o zwiększaniu udziału obywateli w funkcjonowaniu samorządu: - W tej ustawie są najpierw zdiagnozowane, a później próby rozwiązania najważniejszych problemów, jakie są w samorządach, jeżeli władza nie służy ludziom, a jest władzą dla władzy. 
- Sejmik to składowa całości, żeby dobrze zarządzać naszym kochanym krajem – zaznaczyła Joanna Bala, kandydatka PiS do sejmiku województwa mazowieckiego. – Idźmy na wybory – apelowała. 
Do głosu zgłosił się siedzący wśród publiczności Jerzy Osęka, który krytycznie wypowiedział się o obecnych władzach gminy: - Najbardziej klasyczny układ władzy. Władza robi, co chce, jak chce i bezkarnie. Nie ma opozycji.
- Ten układ trzeba rozbić – kontynuował. Wyraził zdziwienie, że na terenie pisowsko-prawicowym gminny PiS ma 1 radnego w radzie miejskiej. 
- Wyszkowski PiS jest postrzegany nie jako opozycja, lecz jako część układu władzy – uważa Osęka (potwierdzeniem, jego zdaniem, jest fakt, że szef struktur powiatowych PiS przez wiele lat był w radzie nadzorczej spółki miejskiej). – Żeby coś się zmieniło, trzeba przekonać, że wyszkowski PiS jest realną alternatywą, że pani Ewa chce naprawdę zawalczyć, wygrać, zmienić, a nie tylko być kolejną przystawką Grzegorza Nowosielskiego.
Waldemar Sobczak przypomniał, że Jerzy Osęka był doradcą i pracownikiem burmistrza, przez lata doradzał innym komitetom w różnych konfiguracjach politycznych. Natomiast on uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych ma od 2000 r. 
- Proszę nie łączyć tego z moją kampanią – zaapelowała Ewa Runo. 
- Kandydatką PiS na burmistrza jest Ewa Runo – powtórzyła posłanka Wargocka. – Pozostali kandydaci uzyskali akceptację PiS i będą w tych wyborach reprezentowali PiS. Mamy plan, chcemy go zrealizować. Chcemy poprosić wszystkich wyszkowian o zaufanie.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość