Bo Polska jest jedna, wolna, dumna i niezwyciężona (foto)

Wydarzenia

Bo Polska jest jedna, wolna, dumna i niezwyciężona (foto)

12.11.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
11 listopada wyszkowianie, jak cała Polska, świętowali 99. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Oficjalne obchody narodowego święta rozpoczęła Msza św. w kościele św. Wojciecha.
Wzięli w niej udział m.in. władze miasta i powiatu, harcerze, służby mundurowe, orkiestra reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej. Kościół wypełniły też bardzo liczne poczty sztandarowe: - Jakże bliskie są nam dzisiaj słowa wyhaftowane na sztandarach: Bóg, Honor, Ojczyzna – zauważył proboszcz parafii św. Idziego ks. Zdzisław Golan.
- Pochylamy się nad historią ojczyzny, gromadzimy się, by się za nią modlić – w kazaniu mówił proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Roman Karaś.
- Ojczyzna to kultura, sztuka, wiara, język, tradycja i historia. To ks. Jerzy Popiełuszko, Jan Paweł II, kardynał Stefan Wyszyński, to Maryja, pieśń Bogurodzica, Grunwald, powstania, historia bogata i trudna – wymieniał. – Kiedy mówię ojczyzna, myślę o cudzie nad Wisłą, Józefie Piłsudskim, tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Polska ma korzenie chrześcijańskie i nie można tych korzeni podcinać. Na tych sztandarach wypisana jest cała nasza wiara. I trzeba nam życie budować na Bożych przykazaniach.
Uczestnicy uroczystości w odświętnym pochodzie, z orkiestrą i pocztami sztandarowymi, przeszli przed pomnik Gloria Victis. Tę część oficjalnych obchodów Święta Niepodległości rozpoczęto hymnem państwowym. 
- Jesteśmy narodem, który ciężko walczył o wolność, ale dziś możemy się nią w pełni cieszyć. Wolność wymaga odpowiedzialności, ona nie oznacza wcale, że można iść niewłaściwą stroną ulicy. Ona jest zobowiązaniem, że będziemy się wzajemnie szanować, biorąc odpowiedzialność za swoje czyny, decyzje, wybory – mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Święto Niepodległości to najradośniejsze z narodowych świąt. Choć w pamięci i szacunku dla tych, którzy za niepodległość oddali życie, jest dniem wielkiej narodowej dumy. Chciałabym, by zawsze był to także dzień narodowej solidarności i jedności, byśmy w tym dniu, pod biało-czerwonymi flagami byli Polakami, bez względu na jakiekolwiek różnice, zgodni, dumni, uśmiechnięci. 
Burmistrz zaprosił już do wspólnego świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości, które będą trwały przez cały rok: - Bo Polska jest jedna, nasza, wspólna, najlepsza, wolna, dumna i niezwyciężona.
O trudnej drodze do niepodległości mówiła posłanka Teresa Wargocka. Nawiązała do Konstytucji 3 Maja, okresu zaborów, II wojny światowej i okresu komunizmu. - Co mamy zrobić z tą niepodległością? Plan na Polskę jest, plan marszałka Józefa Piłsudskiego, plan Polski silnej. Nie bójmy się słów: kocham ojczyznę, dla niej uczę i pracuję – apelowała. 
Kwiaty przed pomnikiem złożyły m.in. delegacje władz miasta i powiatu, szkół, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, lokalnych organizacji i partii politycznych.
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
LIST DO REDAKCJI: „Łapaj” złodzieja...

LIST DO REDAKCJI: „Łapaj” złodzieja...

Ksenofobiczny, prostacki w formie, z sugerowanym wulgaryzmem, nakłaniający do łapania tak zwanego złodzieja baner autorstwa Gazety Polskiej wisiał jakiś czas na budynku przy ul. I AWP. W wyniku protestów mieszkańców ulicy został usunięty. Fakt ten został udokumentowany zdjęciami, z których jedno publikujemy.
zobacz więcej
Rajd na powitanie wakacji (foto)

Rajd na powitanie wakacji (foto)

Podopieczni placówek prowadzonych przez wyszkowskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym 8 lipca uczestniczyli w rajdzie do Nadleśnictwa Wyszków. Ok. 100 osób pokonało trasę z Wyszkowa do Leszczydołu-Nowin pieszo, rowerem lub autem.
zobacz więcej
Czy sami tego nie potrzebujemy? (foto)

Czy sami tego nie potrzebujemy? (foto)

W sobotę 1 października Mszą św. w kościele św. Wojciecha rozpoczęły się obchody Dnia Seniora. - Modlimy się dziś w waszej intencji, radości, pogody życia, by Pan Bóg wam błogosławił, by bliscy zawsze byli przy was, otaczali was miłością i życzliwością – do seniorów zwrócił się ks. Roman Karaś.
zobacz więcej
Dwie szkoły w rankingu Perspektyw

Dwie szkoły w rankingu Perspektyw

W ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników Perspektyw znalazły się dwie wyszkowskie szkoły średnie. Zarówno liceum, jak i technikum poprawiło swoją pozycję w stosunku do ubiegłego roku. Liceum Ogólnokształcące  im. C.K. Norwida zajęło 293. miejsce (w 2017 r. miejsce 409, w 2016 – 292). Technikum w Zespole Szkół nr 3 im. J. Kochanowskiego znalazło się na 283. miejscu (w 2017 r. miejsce 301, poza rankingiem). 
zobacz więcej
ITAMED
censor jpk
censor jpk