Będzie oczywiście las (foto)

Wydarzenia

Będzie oczywiście las (foto)

26.10.2019
autor: Elżbieta Borzymek
Dementuję jakoby miała tu powstać kiedykolwiek Biedronka, stacja paliw, bloki, osiedle czy produkcja kostki. Tego nie będzie, będzie oczywiście las – mówił w jesienny, nieco mglisty ranek 25 października przedstawiciel Nadleśnictwa Drewnica podczas akcji sadzenia lasu na terenie przy Hotelu Bias. – Powierzchnia leśna tu była, jest i będzie.
 
W ten sposób nawiązał do krążących plotek zaraz po ścięciu w 2018 roku tego pasa lasu, wzdłuż trasy S8, niemal naprzeciwko Rybienka Leśnego. 
- Drzewostan został zdjęty w ubiegłym roku – wyjaśniła leśniczy Leśnictwa Rybienko Leśne, do którego należy ten teren, Krystyna Miterka. – Na przełomie 18 i 19 roku zostały uprzątnięte pozostałości pozrębowe, gałęzie, odpady. W tym roku została przygotowana gleba pod sadzenie. Las był głównie sosnowy, w części południowej rosły dęby pojedynczo i pojedynczo brzozy. 
– Sadzona będzie w przewadze sosna – kontynuowała pani leśnik – brzoza w części północnej do kępy, a za kępą 20 arów dębu.  Nie ma jeszcze liściastych sadzonek, więc będziemy sadzić sosnę.
Sadzonki należał wkładać do gruntu w odległości 1 metra od siebie, a ponieważ sadzenie odbywa się przed zimą, szczególnie mocno należało uklepać ziemię wokół sosenki. Przygotowano 30 kosturów (narzędzie, które służy do robienia wgłębienia w ziemi i odmierzania odległości między sadzonkami). Sadzenie odbywało się w 3-osobowych grupach. Drzewka sadzone były w rzędach.
W ten sposób w ogólnopolskiej akcji sadzenia drzewek pod hasłem #ZasadźSięNaZdrowie uczestniczył też Wyszków.  25 października wspólnymi siłami przedstawicieli Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w m. st. Warszawie oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej posadzono sosny na terenie, w którym w 2018 roku dokonano wycinki. 
- Serdecznie dziękuję, dyrektorowi Wojewódzkiego Inspektoratu i dyrektorowi Lasów Państwowych, że wybraliście Wyszków – zwróciła do organizatorów akcji  Elżbieta Piórkowska, która wraz z 3 radnymi stanowiła jedną z grup sadzących sosenki.  – Włączamy się w akcję, nieprzypadkowo są tu radni miejscy z tego terenu, z pobliskiego Rybienka, Lucynowa i Skuszewa i ja przewodnicząca rady. Reprezentujemy dzisiaj burmistrza. Dziękuje burmistrz serdecznie. Cieszymy się, że możemy państwa tu gościć i jednocześnie taka fajna praca zostanie wykonana.
- Dziwne byłoby, gdyby teren innego powiatu został wybrany, skoro Wyszków i powiat wyszkowski jest uznawany za jeden z najpiękniejszych terenów na Mazowszu – odpowiedział jeden z leśników.
Warto pamiętać, że Lasy Państwowe każdego roku sadzą ok. 500 mln drzew, czyli średnio aż tysiąc w ciągu minuty. Leśnicy sadzą je w miejscach, gdzie wycięli wcześniej drzewa na potrzeby polskiej gospodarki i rodzin (odnowienia) oraz tam, gdzie lasu dotąd nie było, np. na nieużytkowanych już gruntach porolnych (zalesienia). W dużej mierze dzięki leśnikom lasy zajmują obecnie już 30% powierzchni Polski, podczas gdy tuż po II wojnie światowej było to niecałe 21%.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom