Autobus z dofinansowaniem (foto)

Wydarzenia

Autobus z dofinansowaniem (foto)

29.08.2019
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. urząd wojewódzki
Starosta podpisał z wojewodą umowę na dofinansowanie nowego połączenia autobusowego Wyszków- Brańszczyk- Białebłoto-Kobyla- Wyszków. Lada dzień powiat powinien wybrać przewoźnika i określić cenę biletu.
 
Przypomnijmy, że Funduszu rozwoju przewozów autobusowych wszedł w życie 18 lipca. Pozwala na dofinansowanie z budżetu państwa reaktywowanych lub nowych połączeń autobusowych.
- Powiat wyszkowski od jakiegoś czasu zbierał informacje i dane w zakresie potrzeb przewozowych mieszkańców powiatu. Od jesieni mieszkańcy powiatu mieli możliwość wypełniania ankiety dotyczącej potrzeb przewozowych. Ankietę wypełniło ponad 1500 osób - na nadzwyczajnej sesji rady powiatu 28 sierpnia mówiła naczelnik wydziału komunikacji Joanna Mielcarz. - Przeprowadzono kilka spotkań z przedstawicielami gmin na temat możliwości organizacji publicznego transportu zbiorowego w powiecie, pozyskiwano informacje ze szkół.
Powiat wyszkowski, w porozumieniu z gminą Brańszczyk, zdecydował o utworzeniu linii autobusowej na trasie Wyszków - Brańszczyk - Białebłoto-Kobyla - Wyszków. Na utworzenie linii z dofinansowaniem rządu na Mazowszu zdecydowało się 19 powiatów i 21 gmin. To tylko 13% środków dla województwa.
Umowa między starostą Jerzym Żukowskim a wojewodą Zdzisławem Sipierą została podpisana w czwartek 29 sierpnia. Kolejnym krokiem będzie wyłonienie przewoźnika. Samorząd nie ma wiele czasu, bo linię chciałby uruchomić z początkiem września. 
Koszt funkcjonowania linii do końca roku szacowany jest na 45 tys. zł. Dotacja wyniesie 9 tys. zł. Pozostałymi kosztami gmina i powiat podzielą się po połowie.
- Dotacja od wojewody skromna - skomentował Bogdan Pągowski. Dopytywał o szczegóły dotyczące ilości kursów i cen biletów.
- Wysłaliśmy zapytanie do lokalnych przewoźników. Wpłynęły 3 oferty, które są w trakcie analizy. Różnią się ceną biletu, kosztem wozokilometra - poinformował wicestarosta Leszek Marszał. - Jeden wykonawca zaproponował najniższe stawki miesięczne i jednorazowe, ma wszystkie wymagane zgody. Przystępujemy do negocjacji tych stawek.
Założenie jest takie, by były dwa kursy poranne i dwa popołudniowe, po zakończeniu lekcji w szkołach powiatowych. 
- To program pilotażowy. Pozostali wójtowie będą obserwowali sytuację - dodał Leszek Marszał. - Gmina Brańszczyk już sygnalizuje chęć utworzenia kolejnej trasy.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom