ASF: wszyscy się boimy

Wydarzenia

ASF: wszyscy się boimy

24.09.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
- Wszyscy się boimy, bo wirus jest trudny do zlikwidowania – o afrykańskim pomorze świń (ASF) mówi powiatowy lekarz weterynarii Edmund Matey. Zwłaszcza, że sąsiadujemy z dwoma powiatami, które znajdują się już w obszarze ochronnym: Ostrów Maz. i częściowo Ostrołęka.
- Póki co jesteśmy w drugiej strefie, nie obowiązują nas ograniczenia – dodaje dyrektor weterynarii. Odbywają się natomiast spotkania z samorządowcami, hodowcami, myśliwymi, nadleśniczymi i sołtysami. 
W powiecie wyszkowskim nie ma obecnie już żadnego tzw. targowiska zwierzęcego, ostatnie – na terenie gminy Długosiodło – zostało zlikwidowane w marcu. Co nie oznacza oczywiście, że w ogóle ustał handel zwierzętami. Rolnicy mogą zwierzęta sprzedawać, ale tylko ze świadectwami zdrowia. 
Choć wirus jest niegroźny dla ludzi – to ludzie są groźniejsi od dzików, które ASF przenoszą. Przykład nagannego działania dał mieszkaniec Zambrowa, który – nielegalnie handlując – zlikwidował własną hodowlę. Śledztwo dotyczy m.in. transportu zwierząt z naruszeniem wymagań weterynaryjnych obowiązujących na terenach zagrożonych.  Rozpoczęło się po wykryciu w gospodarstwie w powiecie zambrowski ogniska ASF.
- Wszyscy się boimy, bo wirus jest trudny do zlikwidowania – dodaje Edmund Matey. A mięso radzi kupować tylko z pewnego pochodzenia.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Byście byli autorytetem i drogowskazem (foto)

Byście byli autorytetem i drogowskazem (foto)

19 nauczycieli – Nagrodę Burmistrza, 25 – tytuł Dobrego Wychowawcy otrzymało 13 października podczas gminnej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. - By wasi uczniowie widzieli w was zawsze mistrzów, byście byli dla nich autorytetem i drogowskazem – nauczycielom życzył burmistrz Grzegorz Nowosielski.
zobacz więcej
Dziewiętnasta inauguracja (foto)

Dziewiętnasta inauguracja (foto)

Wyszkowska filia Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica w Płocku zainaugurowała uroczyście 22 października swój 19. rok akademicki. Jej mury opuściło już 4 tys. absolwentów.
zobacz więcej
Pamiętajmy o pomniku przy Zakolejowej (foto)

Pamiętajmy o pomniku przy Zakolejowej (foto)

W październiku 1959 r. przed willą Józefa Cudnego przy ul. Zakolejowej w Wyszkowie, w której w czasie okupacji niemieckiej mieścił się posterunek żandarmerii, postawiono betonowy pomnik z napisem „Chwała bohaterom poległym w walce z okupantem hitlerowskim o wyzwolenie narodowe i społeczne w latach 1939 – 1944. Składa hołd społeczeństwo Wyszkowa”. Obecnie w rocznicę wybuchu II wojny światowej to miejsce jest zapominane.  
zobacz więcej
Za szybko!

Za szybko!

Przez cały weekend podczas działań „Prędkość” policjanci drogówki skontrolowali 114 pojazdów. W 70 przypadkach kontrole związane były z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości przez kierujących. 2 z nich straciło prawa jazdy na 3 miesiące za jazdę z prędkością o ponad 50km/h większą od dozwolonej w obszarze zabudowanym.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku