Antykryzysowa pomoc na inwestycje

Wydarzenia

Antykryzysowa pomoc na inwestycje

25.06.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
Ponad 8 mln zł trafi do samorządów powiatu wyszkowskiego w ramach przyjętej w ostatnich dniach Tarczy Antykryzysowej 4.0. Gminy i powiat pieniądze mogą przeznaczyć wyłącznie na inwestycje.
 
Dobrą nowinę wyszkowskim samorządowcom w czwartek 25 czerwca przekazali posłowie Henryk Kowalczyk i Maciej Górski. - Przywieźliśmy efekt ustawy, Tarczy 4.0 po raz pierwszy w sposób istotny obejmuje samorządy. Do tej pory rekompensata za ubytki w pandemii była dla przedsiębiorców, dzięki czemu bezrobocie niewiele się posunęło - zauważył Henryk Kowalczyk.
Na wsparcie samorządów państwo przeznaczyło 6 mld zł, z czego 5 mld zł dla gmin (włącznie z dużymi miastami) i 1 mld dla powiatów. Środki zostały podzielone na wszystkie gminy wg algorytmu uwzględniającego przede wszystkim poziom planowanych inwestycji. - Nie ma żadnej uznaniowości - podkreślił poseł. - Te środki mają zabezpieczyć gminy przed problemami ze zrealizowaniem zaplanowanych inwestycji.
Samorządy obawiają się o przyszłość w dużej mierze ze względu na spadek udziałów w podatku PIT i CIT. Im mieszkańcy mnie zarabiają, tym wpływy podatkowe do gminnych budżetów są mniejsze. - Może dzięki tej dotacji uda się jeszcze zwiększyć dochody na inwestycje - zauważył burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Łącznie wszystkie samorządy otrzymają 8.093.900 zł, w tym powiat 1.092.958 zł. Największą kwotę, oczywiście, otrzyma gmina Wyszków - 2.260. 323 zł. Spośród gmin wiejskich rekordzistami są Brańszczyk - 1.834.659 tys. zł i Długosiodło - 1.338.960 zł. Gmina Rząśnik otrzyma 567 tys., gminy Zabrodzie i Somianka - po 500 tys. zł. 
W imieniu Związku Gmin Wiejskich za dotacje podziękował wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski: - Dziękujemy, że nasze prośby zostały wysłuchane, chociaż proponowaliśmy kwotę nie mniejszą niż milion złotych dla każdej gminy. Potrzeb jest dużo, a apetyty mieszkańców jeszcze większe.
Zaproszenie na mszę1
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Ratownicy na zwolnieniach. Praca basenu ograniczona

Ratownicy na zwolnieniach. Praca basenu ograniczona

Po proteście instruktorów pływania, wyszkowski basen ma kolejny problem. Ratownicy przebywają na zwolnieniach lekarskich, a dyrekcja WOSiR ma kłopot ze znalezieniem zastępstw. We wtorek basen jest nieczynny, podobnie będzie w środę. W kolejne dni będzie pracował tylko na poranną zmianę.
Ratownicy domagają się sporych podwyżek. - Nie mam tych pieniędzy - mówi dyrektor Marek Wiśniewski.
zobacz więcej
Chustowanie: blisko dziecka (foto)

Chustowanie: blisko dziecka (foto)

W wyszkowskiej bibliotece odbywają się spotkania mam, które korzystają lub są zainteresowane używaniem chust do noszenia dzieci. Można dowiedzieć się wiele o chustowaniu, wymienić doświadczeniami, a przede wszystkim spędzić popołudnie w gronie innych mam. 
zobacz więcej
Obudowa do tabletu: przegląd etui do Samsunga Galaxy Tab S6 Lite

Obudowa do tabletu: przegląd etui do Samsunga Galaxy Tab S6 Lite

Urządzeniem, które znajduje się gdzieś pomiędzy smartfonem a laptopem jest nic innego jak tablet. To wielofunkcyjne urządzenie służy nie tylko rozrywce, ale jest również wielofunkcyjnym narzędziem pracy. Odpowiednio dobrane akcesoria takie jak etui do tabletu, nie tylko zwiększą jego bezpieczeństwo, chroniąc przed stłuczeniem i zarysowaniem, ale również stanowią bardzo praktyczny i wygodny dodatek w codziennej pracy z tabletem. Oto pięć najciekawszych modeli etui do Galaxy Tab S6 Lite.
zobacz więcej
Zachwycające zdjęcia i przyroda (foto)

Zachwycające zdjęcia i przyroda (foto)

Bardzo interesującą wystawę od piątku 22 września można oglądać przy fontannie, przy ul. Sowińskiego. Prezentowane są zdjęcia wykonane przez uczestników warsztatów fotografii przyrodniczej, na które zaprosiło Nadleśnictwo Wyszków. Zdjęcia są naprawdę wyjątkowe i pokazują piękno okolicznej przyrody.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom