Aby zawód nie był tylko zawodem (foto)

Wydarzenia

Aby zawód nie był tylko zawodem (foto)

27.10.2017
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Sylwia Bardyszewska, CEZiU Kopernik
Jak pomóc młodzieży w wyborze zawodu, który pozwoli na wykorzystanie ich możliwości i przyniesie satysfakcję, jak uświadomić wartość pracy – mówiono na konferencji „Aby zawód nie był tylko zawodem, czyli wyzwania doradców zawodowych w powiecie wyszkowskim”, zorganizowanej 26 października przez CEZiU Kopernik w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym Jowisz.
W konferencji uczestniczyło 76 osób: nauczyciele, doradcy zawodowi, gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, pracodawcy, samorządowcy.
O roli szkoły ponadgimnazjalnej, w której młodzież stawia pytania o zawodową przyszłość, określa swoje mocne strony i analizuje bariery, mówiła dyrektor „Kopernika” Grażyna Kalinowska.
Temat kontynuował starosta Bogdan Pągowski: - Od 1999 r. za szkolnictwo średnie odpowiadają powiaty, za szkolnictwo zawodowe i przygotowanie pracowników do rynku pracy. Szkolimy nie tylko pod rynek wyszkowski, ale także warszawski. Kierunki kształcenia może w całości nie odpowiadają rynkowi, ale chcemy kształcić w różnych zawodach. Wojewódzki Urząd Pracy przeprowadził badania, z których wynika, że pracodawcy nie potrzebują fachowców, tylko pracowników zaangażowanych, sumiennych i kreatywnych. Fachowca można szkolić.
Programy unijne wspierające kształcenie młodzieży na terenie powiatu wyszkowskiego przypomniała Maria Chmielińska, główny specjalista ds. planowania analiz i promocji programów pomocowych w starostwie. O współpracy pracodawców ze szkołami ponadgimnazjalnymi mówił wicestarosta Adam Mróz. O głos poproszono również doradców zawodowych CEZiU Kopernik i Stowarzyszenia Tradycyjnie Nowoczesnych dla Wsi w Długosiodle.
Poruszoną przez starostę kwestię, jakich pracowników poszukują pracodawcy, kontynuowała zastępczyni dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Elżbieta Smolińska: - Głównym powodem utraty pracy jest nieumiejętność pracy w grupie, rozmowy. Dlatego w kontekście zawodów, mówmy o umiejętności komunikacji. To ostatnio zatraciliśmy. Młodzież najczęściej komunikuje się narzędziami internetowymi. 
Zaprosiła na stronę internetową PUP, gdzie można zapoznać się z barometrem zawodów: które są nadwyżkowe, które deficytowe. Dzięki pracodawcom PUP prowadzi również monitoring zawodów deficytowych. - Obecnie nie pracownicy szukają pracy, a pracodawcy pracowników. Osoby, które chcą pracować, będą pracę mieć – dodała Elżbieta Smolińska. - W naszym PUP jest mnóstwo ofert pracy, np. ok. 150 dotyczących opieki nad osobami starszymi. Wynagrodzenia są od 3 tys. do nawet 10 tys. zł.
Najniższe od lat bezrobocie oznacza nie tylko, że łatwej o pracę, ale pracę dającą satysfakcję. - Brakuje wykształconej kadry i ludzi do pracy. Z drugiej strony mamy rzesze ludzi niezadowolonych z pracy. Pracownik może wybierać pracę, która daje mu satysfakcję, ale dużo osób wciąż traktuje swoją pracę jak zło konieczne – zauważyła Ewa Trzcińska dyrektor handlowy w firmie Pomelac, Wyszkowskie Centrum Rozwoju Biznesu. – Są duże możliwości przebranżowienia. Nie trzeba być przywiązanym do jednej pracy czy firmy. Warto budować swoją karierę na mocnych stronach, na tym, co nas interesuje. Wiele osób w Wyszkowie ma zasoby do zakładania własnego biznesu. Jedyne, co ich powstrzymuje, to strach. 
Głos zabrali również gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. O oczekiwaniach pracodawców w kwestii kształcenia zawodowego mówili Tomasz Kędziora - wiceprezes Quad/Graphics, drukarnia w Wyszkowie, Małgorzata Matwiejczyk – kierownik działu HR w firmie Pomelac oraz Marzena Ciemerych – firma Jockier Przewóz Osób Autokarem.
CEZiU Kopernik zaprosiło do swojego biura SPInKa. I miejsce w konkursie na logo biura zajął Piotr Tworzewski z klasy IV technikum informatycznego w Koperniku, wyróżnienie - Oskar Kuchta z Gimnazjum w Somiance.
Podczas konferencji zapisywano wnioski. To m.in.: poszerzenie oferty kształcenia w zawodach zgodnych z zapotrzebowaniem rynku pracy, kształtowanie w młodzieży umiejętności pracy w grupach, zachęcanie do udziału w projektach unijnych, uświadomienie młodzieży wartości pracy, kształtowanie postawy przedsiębiorczej, nawiązywanie współpracy przedsiębiorców ze szkołami.
Fotobudka Star - 728x90
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Pijany i bez prawa jazdy rozbił się na barierach

Pijany i bez prawa jazdy rozbił się na barierach

Prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie miał kierowca, który rozbił samochód na barierach ochronnych. Mężczyzna nie miał prawa jazdy, bo wcześniej zabrał mu je sąd.
zobacz więcej
Zmarł Andrzej Eychler

Zmarł Andrzej Eychler

15 czerwca późnym wieczorem zmarł w szpitalu w Wołominie (pracował tam przez wiele lat) Andrzej Eychler, wyszkowski lekarz i społecznik, bardzo zaangażowany w sprawy związane z lokalną historią. Miał 79 lat.
Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona we wtorek 20 czerwca o godz. 14 w kościele pw. św. Wojciecha.
zobacz więcej
ŻYCIE W PEŁNI: Walka o wymarzoną sylwetkę

ŻYCIE W PEŁNI: Walka o wymarzoną sylwetkę

Większość z nas kiedyś się odchudzała lub stale jest „na diecie”. Nieustannie walczymy o wymarzoną sylwetkę. Testujemy i szukamy tego jedynego sposobu na to, by wreszcie czuć się dobrze we własnym ciele. Wszyscy, którzy zmagają się ze sobą w drodze do lepszego wyglądu, finalnie doświadczają tego samego – są zmęczeni ciągłym kontrolowaniem spożywanych pokarmów, mają dość poczucia winy, wyrzutów sumienia i żalu do siebie, gdy zjedzą coś, czego zdrowa dieta nie dopuszcza. Jak zatem wyjść z tego błędnego koła? Co zrobić, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę i cieszyć się swobodą jedzenia?
zobacz więcej
Zaproszenie na bezpłatną mammografię

Zaproszenie na bezpłatną mammografię

Bezpłatne badania mammograficzne w mobilnej pracowni w Wyszkowie przeprowadzane będą 11, 12 i 14 maja. Zaproszenie kierowane jest do pań w wieku 50 – 69 lat, które są najbardziej narażone na ryzyko zachorowania. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom
Zitcom