3:1 przeciw Hance Sawickiej (foto)

Wydarzenia

3:1 przeciw Hance Sawickiej (foto)

08.08.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Mieszkańcy ulicy Hanki Sawickiej wystąpili do Rady Miejskiej w Wyszkowie o zmianę patrona ulicy, ale nie nazwy. Wniosek był rozpatrywany na posiedzeniu połączonych komisji w dniu 7 sierpnia.
Hanka Sawicka to pseudonim Hanny Szapiro, działaczki socjalistycznej i komunistycznej, zamordowanej w marcu 1943 r. przez hitlerowców. W chwili śmierci miała 25 lat. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną jej nazwiskiem nie można nazywać ulic.  
Mieszkańcy tej ulicy chcą zachować nazwę, natomiast na patronkę chcieli Hannę Sawicką z domu Chylak: warszawską nauczycielkę i bibliotekarkę, działaczkę ZNP, harcmistrzynię ZHP, współpracowniczkę hm. Aleksandra Kamińskiego ps. Kamyk, autorkę artykułów w prasie harcerskiej i młodzieżowej. „Przyzwyczailiśmy się do nazwy, 43 lata to prawie całe życie. Oszczędzimy czas i pieniądze. Za prawo jazdy trzeba zapłacić 100, 50 zł, księgi wieczyste 60 zł, numer domu od 50 zł wzwyż, zdjęcia 25 zł, a później okaże się, ze coś jeszcze” – argumentowali we wniosku.
Zdaniem radnych nawet przy zmianie patrona zmiany w nazwie ulicy musiałyby być wprowadzone (Hanka na Hanna, Sawicka na Chylak-Sawicka). Ostatecznie za pozostawieniem nazwy był 1 radny, 3 było przeciw, 13 wstrzymało się od głosu. 
Na najbliższej sesji RM zaproponowana zostanie zmiana nazwy ul. Hanki Sawickiej na Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Jak na wojnie polsko - szwedzkiej (foto)

Jak na wojnie polsko - szwedzkiej (foto)

Widowisko historyczne „Karol Ferdynand Waza” było największą atrakcją obchodów święta Konstytucji 3 Maja.
zobacz więcej
Strajk będzie, ale nie wszędzie bez lekcji

Strajk będzie, ale nie wszędzie bez lekcji

W piątek 31 marca ogólnopolski strajk nauczycieli. Jak już informowaliśmy na łamach naszego portalu w ponad 20 placówkach oświatowych na terenie powiatu wyszkowskiego w referendum strajkowym nauczyciele zdecydowali o przystąpieniu do akcji protestacyjnej. W niektórych szkołach lekcje będą jednak odbywały się normalnie.
zobacz więcej
Wyszków znów się zazielenił (foto)

Wyszków znów się zazielenił (foto)

… od mundurów. 21 marca, tradycyjnie pierwszego dnia wiosny, Wojskowa Komenda Uzupełnień i gmina Wyszków zaprosiły na Wiosenne Spotkania z Wojskiem. Teren hali WOSiR wypełniał wspaniały sprzęt wykorzystywany na co dzień przez żołnierzy, była pyszna grochówka, ale serca małych i dużych odwiedzających skradły psy specjalne. Zwierzęta cierpliwie przyjmowały wszelkie okazy czułości, a odwdzięczyły się interesującym pokazem.
zobacz więcej
W 75. rocznicę tragicznej śmierci

W 75. rocznicę tragicznej śmierci

9 stycznia 2017 r. minęła 75. rocznica tragicznej śmierci Jerzego Różyckiego, maturzysty z 1926 r. wyszkowskiego gimnazjum, jednego z trzech kryptologów, którzy na przełomie 1932 i 1933 r. złamali kody Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Było to największe osiągnięcie wywiadowcze w dziejach II wojny światowej – m.in. przyspieszyło ostateczne zwycięstwo nad faszyzmem. Nic dziwnego, że staramy się upamiętnić postać Jerzego Różyckiego w naszym mieście. Na budynku liceum znajduje się poświęcona mu tablica pamiątkowa, rondo przed nowym wiaduktem otrzymało jego imię.     
zobacz więcej
Mrówka festyn 2017 wersja 2
Mrówka festyn 2017 wersja 2
fotobudka star 300x250