1926 rok: W hołdzie narodowi amerykańskiemu (foto)

Wydarzenia

1926 rok: W hołdzie narodowi amerykańskiemu (foto)

10.11.2017
autor: Elżbieta Szczuka
W przechowywanym w Bibliotece Kongresu USA zbiorze 111 tomów z życzeniami dla narodu amerykańskiego, przesłanymi w 150. rocznicę ogłoszenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych, znajdują się i te z podpisami uczniów szkół z terenu obecnego powiatu  wyszkowskiego. Z pewnością wiele osób odnajdzie tam nazwiska swoich babć i dziadków, a także dalszych przodków. Za rok my, Polacy, będziemy świętować 100-lecie odzyskania, po 123 latach zaborów, niepodległości. Zachęcamy, by w naszym powiecie podjąć podobną inicjatywę, czyli zebrać w księgach podpisy mieszkańców poszczególnych gmin – byłby to ślad po nas. Za kilkadziesiąt lat księgi te miałyby nie tylko sentymentalną wartość.
W listopadzie 1926 r. Polska przekazała narodowi amerykańskiemu 111 tomów z życzeniami od 5,5 miliona polskich obywateli. Księgi te (zostały zdygitalizowane i opublikowane w Internecie) przechowywane są w Bibliotece Kongresu USA.
 
NARÓD POLSKI PRZESYŁA OBYWATELOM WIELKIEJ UNII AMERYKAŃSKIEJ BRATERSKIE POZDROWIENIE WRAZ Z ZAPEWNIENIEM NAJGŁĘBSZEGO PODZIWU DLA STWORZONYCH PRZEZ WAS INSTYTUCJI, W KTÓRYCH WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ I SPRAWIEDLIWOŚĆ ZNALAZŁY SWÓJ NAJWYŻSZY WYRAZ, STAJĄC SIĘ GWIAZDĄ PRZEWODNIĄ DLA WSZYSTKICH NOWOCZESNYCH INFORMACJI. ŚWIĘTO WASZE, SZLACHETNI AMERYKANIE, NIE JEST TYLKO WASZYM ŚWIĘTEM. ZNAJDUJE ONO GORĄCY ODZEW W CAŁYM ŚWIECIE, A SZCZEGÓLNIE W NASZEJ OJCZYŹNIE POLSCE, KTÓRA JEST DUMNA Z TEGO, ŻE W WIELKIEJ GODZINIE WASZYCH DZIEJÓW U BOKU JERZEGO WASHINGTONA STALI POD CHORĄGWIĄ WOLNOŚCI TAKŻE BOHATEROWIE NASZYCH WALK O WOLNOŚĆ TADEUSZ KOŚCIUSZKO I KAZIMIERZ PUŁASKI – to fragment wstępu.
 
W tomach nr 59, 60, 66 i 67 znajdują się podpisy uczniów i nauczycieli szkół z powiatów ostrowskiego i pułtuskiego (z terenów m.in. tych powiatów w 1956 r. utworzono powiat wyszkowski). Życzenia dla narodu amerykańskiego przekazali nauczyciele i uczniowie ze szkół w: Bielinie, Lubielu, Wincentowie, Rząśniku, Komorowie, Dąbrowie, Porządziu, Ochudnie, Leszczydole-kolonii, Kręgach, Rybnie, Rybienku, Gulczewie, Łosinnie, Popowie Kościelnym, Wólce Somiankowskiej, Wólce Przekory, Wypychach, Wyszkowie.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, już w sklepach i kioskach.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom