1926 rok: W hołdzie narodowi amerykańskiemu (foto)

Wydarzenia

1926 rok: W hołdzie narodowi amerykańskiemu (foto)

10.11.2017
autor: Elżbieta Szczuka
W przechowywanym w Bibliotece Kongresu USA zbiorze 111 tomów z życzeniami dla narodu amerykańskiego, przesłanymi w 150. rocznicę ogłoszenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych, znajdują się i te z podpisami uczniów szkół z terenu obecnego powiatu  wyszkowskiego. Z pewnością wiele osób odnajdzie tam nazwiska swoich babć i dziadków, a także dalszych przodków. Za rok my, Polacy, będziemy świętować 100-lecie odzyskania, po 123 latach zaborów, niepodległości. Zachęcamy, by w naszym powiecie podjąć podobną inicjatywę, czyli zebrać w księgach podpisy mieszkańców poszczególnych gmin – byłby to ślad po nas. Za kilkadziesiąt lat księgi te miałyby nie tylko sentymentalną wartość.
W listopadzie 1926 r. Polska przekazała narodowi amerykańskiemu 111 tomów z życzeniami od 5,5 miliona polskich obywateli. Księgi te (zostały zdygitalizowane i opublikowane w Internecie) przechowywane są w Bibliotece Kongresu USA.
 
NARÓD POLSKI PRZESYŁA OBYWATELOM WIELKIEJ UNII AMERYKAŃSKIEJ BRATERSKIE POZDROWIENIE WRAZ Z ZAPEWNIENIEM NAJGŁĘBSZEGO PODZIWU DLA STWORZONYCH PRZEZ WAS INSTYTUCJI, W KTÓRYCH WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ I SPRAWIEDLIWOŚĆ ZNALAZŁY SWÓJ NAJWYŻSZY WYRAZ, STAJĄC SIĘ GWIAZDĄ PRZEWODNIĄ DLA WSZYSTKICH NOWOCZESNYCH INFORMACJI. ŚWIĘTO WASZE, SZLACHETNI AMERYKANIE, NIE JEST TYLKO WASZYM ŚWIĘTEM. ZNAJDUJE ONO GORĄCY ODZEW W CAŁYM ŚWIECIE, A SZCZEGÓLNIE W NASZEJ OJCZYŹNIE POLSCE, KTÓRA JEST DUMNA Z TEGO, ŻE W WIELKIEJ GODZINIE WASZYCH DZIEJÓW U BOKU JERZEGO WASHINGTONA STALI POD CHORĄGWIĄ WOLNOŚCI TAKŻE BOHATEROWIE NASZYCH WALK O WOLNOŚĆ TADEUSZ KOŚCIUSZKO I KAZIMIERZ PUŁASKI – to fragment wstępu.
 
W tomach nr 59, 60, 66 i 67 znajdują się podpisy uczniów i nauczycieli szkół z powiatów ostrowskiego i pułtuskiego (z terenów m.in. tych powiatów w 1956 r. utworzono powiat wyszkowski). Życzenia dla narodu amerykańskiego przekazali nauczyciele i uczniowie ze szkół w: Bielinie, Lubielu, Wincentowie, Rząśniku, Komorowie, Dąbrowie, Porządziu, Ochudnie, Leszczydole-kolonii, Kręgach, Rybnie, Rybienku, Gulczewie, Łosinnie, Popowie Kościelnym, Wólce Somiankowskiej, Wólce Przekory, Wypychach, Wyszkowie.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, już w sklepach i kioskach.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan