100 lat Niepodległej w pieśniach i piosenkach (foto)

Wydarzenia

100 lat Niepodległej w pieśniach i piosenkach (foto)

10.11.2018
autor: Elżbieta Borzymek
9 listopada 2018 r. o godz. 11.11 w całej Polsce w szkołach i przedszkolach zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Tak było też w I Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida. Wspólne wykonanie czterech zwrotek hymnu w obecności sztandaru szkoły rozpoczęło uroczystą akademię, która przypomniała burzliwe 100 lat niepodległości poprzez śpiew. – Dziś chcemy, żeby te pieśni były ciągle żywe w naszych sercach i pamięci. Z tego powodu pragniemy świętować rocznicę niepodległości właśnie w ten sposób – poprzez śpiew. Chcemy, aby nasze wspólne śpiewanie dziś, tutaj, na tej sali, było hołdem, jaki złożymy tym, którzy w wielkim trudzie wywalczyli nam wymarzoną niepodległość – podkreślili uczniowie.
- W każdym czasie, walki beznadziejnej i zwycięskiej, towarzyszyły nam pieśni i piosenki, powstające w okopach, na froncie, w marszu. Pozwalały one przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały – kontynuowały prowadzące Julia, Wiktoria i Ania z klasy IIa, która przygotowała tę patriotyczną akademię pod kierunkiem swojej wychowawczyni Grażyny Piotrowicz. 
Uczniowie włożyli w to wiele serca i zaangażowania, ale nie na próżno. Udało się im stworzyć program, przemawiający do serc, angażujący także widzów i budzący wiele wzruszeń. 
W programie wykorzystano odpowiednio dobrane filmiki i fragmenty filmów dokumentalnych oraz wiersze i wypowiedzi sławnych osób o Polsce i Polakach. Na scenie pojawili się też nauczyciele. Pierwszą piosenkę – „Przybyli ułani pod okienko” (powstała w 1905 r.) – zaśpiewali wicedyrektor Wojciech Chaciński i nauczyciel Michał Czajka wraz z chórem klasy IIa. „Serce w plecaku” wykonały nauczycielki Agnieszka Głowacka, Patrycja Ogrodzińska i Joanna Krzyszczak z towarzyszeniem męskiego chórku uczniów. Obydwa wykonania zostały nagrodzone szczególnie gorącymi brawami. 
Innego rodzaju uczucia wzbudziła piosenka „Miasto” z filmu „Miasto 44”, którą pięknie zaśpiewali Adrianna Dobosz, Aleksandra Milczarczyk, Olga Getka  i Michał Laskowski (akompaniujący na pianinie także podczas wykonań innych utworów). 
- Kończymy opowieść o 100 burzliwych latach naszej Niepodległej Ojczyzny – podsumowały prowadzące – a budując przyszłość, weźmy sobie do serca słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski: „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się”.
Program klasy IIa uświetniły występy kolegów i koleżanek z innych klas: Julii Antoniak, Kamila Hartmana, Kamila Rosłońca i Patryka Stankiewicza.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zabudowy wywrotki – montaż i niezbędne elementy

Zabudowy wywrotki – montaż i niezbędne elementy

Samochody dostawcze i ciężarowe zabudowywane są na różne sposoby. Do powszechnie stosowanych rozwiązań należy zabudowa typu wywrotka. Zwiększa ona potencjał użytkowy pojazdu. Na co dzień korzystają z niej m.in. firmy z branży budowlanej i transportowej czy też rolnicy. Z tego artykułu dowiesz się, z czego składa się taka zabudowa, co jest potrzebne do jej wykonania oraz jakie znajduje zastosowanie.
zobacz więcej
Rozważasz zmianę systemu grzewczego? Sprawdź korzyści jakie dostarcza pompa ciepła

Rozważasz zmianę systemu grzewczego? Sprawdź korzyści jakie dostarcza pompa ciepła

Rozważając zmianę systemu grzewczego w swoim domu, warto zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zapewniają komfort cieplny, ale również pozwalają na oszczędności i są przyjazne dla środowiska. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła, technologia, która zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej efektywności i wielu korzyściom, jakie oferuje użytkownikom. Pompy ciepła wykorzystują energię pochodzącą z otoczenia – ziemi, wody lub powietrza – do ogrzewania lub chłodzenia przestrzeni, co czyni je niezwykle efektywnym i ekologicznym wyborem. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo, dlaczego warto rozważyć instalację pompy ciepła i jakie korzyści niesie to rozwiązanie.
zobacz więcej
Kandydaci do Rady Powiatu Wyszkowskiego (AKTUALIZACJA)

Kandydaci do Rady Powiatu Wyszkowskiego (AKTUALIZACJA)

zobacz więcej
Wyszkowska policja ma nowego komendanta (FOTO)

Wyszkowska policja ma nowego komendanta (FOTO)

Mł. insp. Krzysztof Szczudło jest nowym komendantem wyszkowskiej policji. Dotychczasowy komendant podinsp. Mariusz Sycik po 27 latach służby przeszedł na emeryturę.
zobacz więcej