Powiat oczami „Wyszkowskich Demokratów” (foto)

Wybory 2018

Powiat oczami „Wyszkowskich Demokratów” (foto)

06.09.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Propozycje funkcjonowania starostwa i rozwoju powiatu 5 września przedstawili „Wyszkowscy Demokraci”. Mówili m.in. o wsparciu szpitala i rozbudowie najbardziej newralgicznych wydziałów urzędu: komunikacji oraz geodezji.
„Wyszkowscy Demokraci” to komitet społeczny, którego część reprezentantów należy do Platformy Obywatelskiej. - Mamy zgodę macierzystej partii – zaznacza pełnomocnik komitetu Adam Mróz. – To wybory specyficzne, w których głosuje się na konkretnych ludzi, a nie członków partii. Dzięki partii rządzącej upartyjnienie poszło bardzo głęboko, do samorządów. Słowo partia wróciło z negatywna konotacją z czasów PRL.
„Wyszkowscy Demokraci” wystawią swoich kandydatów tylko do rady powiatu. W konferencji, oprócz Adama Mroza, wzięli udział Marek Siekierski, Katarzyna Wysocka, Jarosław Szczerba i Magdalena Gryc. - Są wśród nas osoby z doświadczeniem politycznym jak Marek, samorzadowym jak Kasia, prowadzeniu przedsiębiorstw jak Jarek, ale też Magda - studentka, dziennikarka – przedstawił ich pełnomocnik komitetu.
PO i PSL w kończącej się kadencji tworzą w powiecie koalicję, Adam Mróz pełni funkcję wicestarosty. - Sprawny samorząd powiatowy jest możliwy - uważa. – Po 3 latach wiemy, że to trudny twór samorządowy, niedokończony twór reformy samorządowej. O ile samorządy wojewódzkie są zasobne, o tyle powiatowe zostały z niczym, z bardzo skromnymi dochodami własnymi. Bez środków finansowych, cóż tu mówić o samorządności. W pewnym sensie jesteśmy pośrednikiem środków, które otrzymujemy z budżetu centralnego.
Wśród sukcesów minionych 3 lat Adam Mróz wymienił wykupienie od spadkobierców rodziny Skarżyńskich gruntu pod szpitalem.
- Uregulowanie własności gruntów umożliwiło pozyskiwanie środków. Powiat zaciągnął kredyt 5 mln na 10 lat. Radni opozycji wstrzymali się od głosu – podkreśliła Katarzyna Wysocka, przewodnicząca komisji zdrowia w radzie powiatu. Przypomniała, że w 2015 r. gminy, powiat i szpital podpisały porozumienie, na mocy którego samorządy opodatkowały się na rzecz inwestycji w szpitalu. - Wyremontowany został oddział intensywnej opieki medycznej. W tym roku będzie remont interny i kardiologii, gdzie część wkładu własnego pochodzi z tych środków. Inwestycja w szpital to najlepsza inwestycja, jaką możemy zrobić w następnej kadencji – uważa radna.
- Kolejny sukces to podjęcie decyzji o przeniesieniu najdroższego domu dziecka w Polsce z Dębinek do nowej lokalizacji w Wyszkowie. Zdecydowaliśmy się na wybudowanie dwóch placówek praktycznie z własnych środków – kontynuował wicestarosta. Przypomniał także o przekazaniu Zespołu Szkół w Zabrodziu tamtejszemu samorządowi, wybudowaniu parkingu przy LO, strefy aktywności sportowej przy CEZiU Kopernik, dokończeniu termomodernizacji obiektów oświatowych. - Potrafimy sięgać po środki unijne - zapewnił.
Władze powiatowe podjęły decyzję o przeniesieniu jeszcze w tym roku jednego z najbardziej newralgicznych wydziałów starostwa – komunikacji. Będzie się mieścił w CEZiU, budynku przy ul. Dworcowej, w którym dawniej znajdowała się pracownia stolarska.
- Jesteśmy lojalnym koalicjantem – podsumował Adam Mróz. - Udało się zrobić wiele, ale można więcej.
Jakie zadania przewiduje na nadchodzącą kadencję? - Sprostać konsekwencjom nieprzemyślanej reformy. W przyszłym roku w szkołach średnich zdublowane zostaną pierwsze klasy. Jesteśmy przygotowani, ale nie będzie to łatwe w obszarze zatrudnienia. Ci, którzy stracili pracę w szkołach podstawowych, niekoniecznie mają chęci i kwalifikacje do nauczania w szkołach średnich – zaczął Adam Mróz.
Należy w dalszym ciągu wspierać finansowo szpital i usprawnić działanie PCPR, które nadzoruje DPS-y i pieczę zastępczą. - Robi to fenomenalnie, ale trudno to robić bez środków – zauważył Adam Mróz.
Mówił również o odbudowie infrastruktury technicznej: - Stale budujemy, ale stale się degraduje m.in. przez ilość samochodów. Mamy zarejestrowanych 70 tys. samochodów na 73 tys. mieszkańców powiatu. Dziękujemy za współpracę z samorządami gminnymi i liczymy na nią.
Likwidacja albo rozbudowa – taka przyszłość czeka Powiatowy Ośrodek Kultury i Sportu. – Jednostka nie jest doposażony, dofinansowana, nie ma wystarczającej obsady kadrowej. Planujemy albo rozbudowę albo włączenie w struktury któregoś wydziału w starostwie. Dzisiejszy model nie daje możliwości promocji powiatu. Poza tym widzimy potrzebę stworzenia wspólnego kalendarza imprez.
Zdaniem Adama Mroza obecna gospodarka powiatowymi nieruchomościami jest zbyt stagnacyjna: - Nieruchomościami można zarządzać lepiej, przygotowywać je, zmieniać przeznaczenie, uzbrajać i sprzedawać, czego przykładem jest gmina Wyszków. Dzisiaj strategia jest zbyt ostrożnościowa i mało dynamiczna.
Doposażenia i wsparcia kadrowego potrzebuje również wydział geodezji. - Bum inwestycyjny powoduje, że ilość spraw jest ogromna. Wielotygodniowe oczekiwanie na mapę do celów projektowych jest w pewnym sensie niedopuszczalne. To trzeba usprawnić, jesteśmy gotowi na poważne zmiany w tym zakresie – zadeklarował Adam Mróz.
Zamierza również usprawnić współpracę z organizacjami pozarządowymi i zabiegać o przywrócenie poprzedniego modelu finansowania Ochotniczej Straży Pożarnej. - Mamy jednostki, których prezesi są członkami słusznej partii. Pozostałe jednostki takiego wsparcia nie mają – argumentował.
- We współpracy z gminami chcielibyśmy wprowadzić bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów. Wiele samorządów z takich możliwości korzysta – uzupełniła Katarzyna Wysocka. - Nie ma lepszego sposobu profilaktyki i zapobiegania grypie jak szczepienia. Poza tym mieszkania chronione dla niepełnosprawnych – to również ważny punkt na następną kadencję.
- Jako przedsiębiorca mam proste zadanie – żeby przeżyć na rynku, utrzymać się, trzeba zadowolić klienta. Żeby społeczeństwo było zadowolone, trzeba wykonać dobrą pracę w starostwie, nawet przy tak skromnych środkach finansowych – dodał Jarosław Szczerba. - Mamy nadzieję, że społeczeństwo dojdzie do wniosku, że warto zagłosować na grupę ludzi, która może wnieść do powiatu świeżość.
Marek Siekierski nawiązał do kwestii bezpieczeństwa, ale w kontekście szerszej współpracy z młodzieżą.
W porozumieniu z samorządami gminnymi, „Wyszkowscy Demokraci” chcieliby zbudować profesjonalną przystań na wysokości skweru Jana Pawła II. - To nie jest kwestia jednej mariny w Wyszkowie. Naturalną przystań posiadają Barcice, najlepsze warunki ma Popowo. Rozwija się branża wypożyczalni kajaków, a nie ma przystani – zauważył Marek Siekierski.
 
Popierają Nowosielskiego
„Wyszkowscy Demokraci” popierają kandydaturę Grzegorza Nowosielskiego na burmistrza Wyszkowa. - Popieramy konsekwentną politykę miasta, które staje się jednym z najpiękniejszych na Mazowszu, podawane jest za przykład. Uważamy, że wypracowywane przez radnych i burmistrza propozycje rozwiązań są dobrą ofertą dla miasta – podkreślił Adam Mróz. - Nie ma potrzeby zmieniać burmistrza.
PBS Wyszków - wygodny kredyt - RRSO
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom