Kiedy wybory samorządowe 2018?

Wybory 2018

Kiedy wybory samorządowe 2018?

12.08.2018
autor: Red.

Najpóźniej 16 sierpnia premier Mateusz Morawiecki powinien podać datę, kiedy odbędą się wybory samorządowe w 2018 roku.

Wg ustawy wybory samorządowe zarządza Prezes Rady Ministrów nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Oznacza to, że premier Mateusz Morawiecki musi podjąć decyzję o terminie wyborów samorządowych między 16 lipca a 16 sierpnia 2018 roku.

Według przepisów wybory samorządowe muszą odbyć się w dzień wolny od pracy (niedziela). Jak podała na początku roku Państwowa Komisja Wyborcza, w grę wchodzą trzy terminy: 21 października 2018, 28 października 2018 lub 4 listopada 2018.

Najprawdopodobniejsza wydaje się data 21 października. Jest to bowiem jedyna niehandlowa niedziela, poza tym w przypadku wybrania terminu 28 października, druga tura wypadałaby 11 listopada, czyli podczas obchodów 100-lecia niepodległości, na co nie chcą się zgodzić wszystkie znaczące siły polityczne. Termin 4 listopada odpada z podobnych powodów (umożliwiłby kandydatom agitację polityczną podczas obchodów święta 11 listopada, czyli w jedyny weekend między I a II turą wyborów).

Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Pomysły muszą być realne (foto)

Pomysły muszą być realne (foto)

Połączenie ZS1 i CEZiU Kopernik w jedną placówkę oraz budowa na jej potrzeby hali sportowej – to pomysł dla powiatu komitetu Razem Dla Ziemi Wyszkowskiej. Kandydaci, 29 września, zaprezentowali swój program i zaprosili zaprzyjaźniony komitet Wspólnoty Samorządowej do rozegrania meczu piłki ręcznej.
zobacz więcej
Ja głosuję na Grześka (foto)

Ja głosuję na Grześka (foto)

W czwartek 13 września swoją kampanię wyborczą zainaugurował kandydat na burmistrza Grzegorz Nowosielski. Była to również konwencja komitetów wyborczych Wspólnota Samorządowa, Razem dla Ziemi Wyszkowskiej i Wyszkowskich Demokratów. Kto popiera Grzegorza Nowosielskiego i kto znalazł się na listach wyborczych?
zobacz więcej
To nas różni od innych komitetów

To nas różni od innych komitetów

- Obietnice, które składamy, są możliwe do spełnienia, oparte o możliwości finansowe gminy Wyszków, budżetu i pozyskania środków zewnętrznych. Być może na tle innych obietnic wyborczych wyglądały nieco skromnie, ale walor racjonalności jest o wiele ważniejszy – mówił kandydat na burmistrza Grzegorz Nowosielski podczas konferencji prasowej podsumowującej kampanię wyborczą trzech komitetów: Wspólnoty Samorządowej, Razem dla Ziemi Wyszkowskiej i Wyszkowskich Demokratów.
zobacz więcej
Sprawdź, w którym okręgu jesteś

Sprawdź, w którym okręgu jesteś

W niedzielę wybory samorządowe. Lokale wyborcze czynne będą w godz. 7 - 21. 
Przypominamy, że gmina Wyszków i powiat wyszkowski podzielone są na trzy okręgi. Sprawdź, w którym okręgu jesteś.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku