Sportowy Alfabet 2018

Sport

Sportowy Alfabet 2018

07.01.2019
autor: mjk
Trudno powiedzieć, że minione dwanaście miesięcy dla wyszkowskich sportowców były udane. Sukcesy przeplatały się z porażkami, awanse ze spadkami. Postanowiliśmy podsumować 2018 rok w formie subiektywnego alfabetu wyszkowskiego sportu.

A: A-KLASA

W tym roku do tej klasy rozgrywkowej awansował, po wygraniu warszawskiej grupy B-klasy, zespół WKS Rząśnik. W piłkarskim powiecie wyszkowskim był to jedyny awans naszego zespołu seniorskiego w 2018. Co prawda w A-klasie rząśniczanom wiedzie się trochę gorzej, ale mamy nadzieję, że na wiosnę rozpoczną marsz w górę tabeli.

B: BUG

Mało brakowało, a klub w lutym upadłby i nie byłoby o czym pisać. Nowy sternik wyszkowskiego Bugu Marcin Chodkowski próbuje klub „poukładać”, ale sportowo rok należy uznać za nieudany. Spadek pierwszej drużyny do Ligi Okręgowej, po barażu z LKS Promna (czy ktoś w ogóle wiedział wcześniej, że taki klub istnieje?) i rozwiązanie Wyszkowskich Rezerw chluby nie przynoszą. Na szczęście dobrze się wiedzie młodym piłkarzom Bugu, a gra w Ekstralidze trampkarzy zawodników z rocznika 2004 jest najlepszym dowodem na to, że młodzież mamy zdolną.

C: CAMPER

Sportowo - rollercoaster. Pierwsze pół roku świetne. Zabrakło jednego wygranego meczu do awansu do II ligi. W drugiej połowie roku wyniki znacznie gorsze. Zmieniła się kadra zespołu, zmienili się trenerzy. Nowy zespół potrzebuje czasu, by pokazać, że ósma pozycja w III lidze to nie jest odpowiednie miejsce dla wyszkowskich siatkarzy.

D: DAKAR

Najtrudniejszy rajd świata. W zeszłym roku wystartował w nim (i co najważniejsze ukończył) zawodnik z Wyszkowa - Kamil Wiśniewski. W kategorii quadów zajął 17. miejsce.
W tym roku Kamil także pojedzie w Dakarze. Początek zmagań już 7. stycznia.

E: EKSTRALIGA

Podopieczni trenera Marka Zalewskiego pokazali, że potrafiąwalczyć do ostatniej sekundy.  W doliczonym czasie ostatniego meczu ekstraligi zdobyli gola, który pozwolił im pozostać w najwyższej klasie rozgrywkowej. Horror z happy endem.

F: FUTBOLIŚCI

Rhinos Wyszków w tym roku zagrali w I lidze LFA. W wyniku podziału wśród polskich futbolistów stworzono nową ligę, do której należą obecnie Nosorożce.
W 2018 roku Rhinos zagrali tylko osiem meczów, z czego cztery u siebie, na nowym stadionie WOSiR. Wygrali pięć razy, przegrali trzy. Do ostatnich sekund ostatniego meczu mieli szansę na awans do play-offów, ale jeden punkt zadecydował o tym, że to Warsaw  Sharks wygrali grupę.
W tym roku Rhinos czeka trudny sezon, a przed wszystkim więcej meczów niż w 2018.

G: GRAJĄCY TRENERZY

Grający trener Campera - Maciej Główczyński został we wrześniu zamieniony na duet grających trenerów: Dariusz Szulik - Sebastian Wójcik. Decyzja zarządu klubu zaskoczyła wszystkich i było to chyba najważniejsze wydarzenie 2018 w wyszkowskiej siatkówce.

H: HILARY, PAN

Akademia Umiejętności Pan Hilary zorganizowała w 2018 roku cykl turniejów szachowych „O Puchar Wyszkowa”. Po rozegraniu ośmiu turniejów, wręczono nagrody zwycięzcom, którymi zostali:  Marta Kania (kobiety), Oliwia Zioło (dziewczęta), Karol Kania (chłopcy), Dawid Dąbrowski (młodzieńcy) i Michał Hryszkiewicz (open). Patronem medialnym cyklu była redakcja „Nowego Wyszkowiaka”.

I: IMPREZA ROKU

Bez wątpienia to rejs z Wyszkowa na Westerplatte, zorganizowany wg pomysłu Wojciecha Chodkowskiego. 15 sierpnia tratwa „Pielgrzym” wypłynęła w rejs, który miał uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Na Westerplatte wyszkowscy żeglarze dopłynęli 1 września. 18-metrowy maszt z tratwy stoi obecnie przy wejściu do parku miejskiego.

J: JESIENNE TURNIEJE

Sportowe turnieje jesienią 2018 wyglądały naprawdę świetnie. Siatkarski turniej organizowany przez absolwentów Liceum im. Norwida zgromadził osiem (co warte podkreślenia - mieszanych) drużyn. W turnieju halowej piłki nożnej wystąpiło aż 18 drużyn, a w szachowym turnieju, który odbył się 11. listopada, wystąpiło aż 40 zawodników!

K: KOLARZE

Wyszkowscy kolarze z klubu Catena zdobyli w ubiegłym roku Drużynowe Mistrzostwo Polski Amatorów MTB w najbardziej prestiżowej kategorii „Elite”. To ukoronowanie dobrego sezonu naszych zawodników.

L: LOCZKI

Największy sukces w pięcioletniej historii klubu (awans do meczów barażowych o I ligę piłki nożnej kobiet) oraz największa tragedia tego roku (śmierć Karoliny Pokraśniewicz, Klaudii Gołębiewskiej i Julii Wołyniec).
Rok sportowo bardzo udany, nie tylko dla seniorek Loczków, ale także dla całego klubu, który liczy obecnie setkę piłkarek i (co jest nowością) piłkarzy. A jednak wszystko to przyćmiła nieprawdopodobna tragedia.

Ł: ŁAZIENKOWSKA

Wielu wyszkowian wyjeżdża tam oglądać mecze mistrza Polski, ale mało kto ma okazję na głównej płycie boiska zagrać. Młodziczki Loczków Wyszków w czerwcu 2018 roku zagrały tam w finale turnieju „Gramy o Złotą Piłkę”. Cały rok dla Młodych Loczków, które w debiucie w rozgrywkach ligowych zanotowały osiem zwycięstw na dziesięć meczów, był niezwykle udany.

M: MŁODZIEŻ

W seniorskim sporcie w tym roku olśniewających sukcesów trudno szukać. Cała nadzieja w młodzieży. Unihokeistki i unihokeiści z Zabrodzia, młode siatkarki i siatkarze UKS Polonez, piłkarki ręczne UKS Jedynka, cała rzesza piłkarek i piłkarzy nożnych - to powód do dumy. Ważne tylko, by zapewnić im możliwość rozwoju. Oby zapowiadana przez burmistrza nowa strategia rozwoju sportu szkolnego i pozaszkolnego pomogła w realizacji planów młodych sportowców.

N: NIEPODLEGŁOŚĆ

100. rocznicę odzyskania niepodległości  świętowano także na sportowo. Prócz rejsu „Pielgrzyma” wyszkowianie mogli uczestniczyć np. w Biegu Niepodległości, który zgromadził na starcie ponad 230 zawodników.

O: OTWARCIE

Otwarcie nowego boiska ze sztuczną nawierzchnią na stadionie WOSiR to najważniejsze wydarzenie minionego roku, jeśli chodzi o bazę sportową. Wielokrotnie przekładane otwarcie, źle wyznaczone linie na boisku, zamieszanie z odbiorem przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej - wszystko to na szczęście za nami. Piłkarze i futboliści mają gdzie grać... Choć jeśli spadnie śnieg i będzie ujemna temperatura obiekt (ze względu na gwarancję) będzie zamknięty. Pozostaje trzymać kciuki... za pogodę.

P: PUCHAR NOWEGO WYSZKOWIAKA

Dziewiętnasty raz żeglarze z klubu „Spinaker” walczyli o Puchar „Nowego Wyszkowiaka”. Pierwszy raz zawody odbyły się jednak na Zalewie Solińskim! Prócz dwóch długodystansowych wyścigów odbyły się także tzw. konkurencje brzegowe (emocjonujące i zabawne) takie jak: „jaka to szanta” czyli „jaka to melodia” przy ognisku, czy konkurs na najbardziej finezyjny węzeł. Puchar w tym roku wygrał Krzysztof Jastrzębski ze swoją załogą.

Q: QUARTERBACK

...czyli po polsku rozgrywający. Kluczowa pozycja w futbolu amerykańskim zwykle w drużynie Rhinos obsadzona była przez zawodnika importowanego. Sezon 2018 wyszkowianie zaczęli podobnie, rozgrywającym był Avery Neloms, który spisywał się naprawdę nieźle. Jednak po inauguracyjnym meczu z Olsztyn Lakers zawodnik dostał propozycję gry w lidze rosyjskiej, spakował manatki i tyle go w Wyszkowie widzieliśmy. Sezon kończył w Sankt Petersburgu. Na poszukiwania nowego qb czasu za wiele nie było, ale na szczęście w Wyszkowie pojawił się Daniel Krawiec, który grał na tej odpowiedzialnej pozycji.

R: RAJDOWIEC

Kacper Terlikowski, rajdowiec z Wyszkowa, ten rok może zaliczyć do udanych. Zadebiutował w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, zajął dziesiąte miejsce w Kryterium Asów na Karowej podczas Rajdu Barbórki oraz wywalczył kilka innych bardzo dobrych miejsc na trasach rajdowych. To wszystko napawa optymizmem przed nadchodzącym sezonem.

S: SIATKARKI

O siatkarzach piszemy w innym miejscu, a tu kilka słów o zawodniczkach. Najmłodsze z nich, podopieczne Marty Wójcik są coraz bardziej znane na parkietach Mazowsza (i nie tylko - ostatnio wygrały turniej w Łasku, woj. łódzkie).
Niestety juniorki Campera, które zbierały doświadczenie na  parkietach w 2017 roku, w 2018 nie przystąpiły do rozgrywek. Szkoda, bo zapowiadało się, że ta drużyna będzie bazą do powstania zespołu seniorek Campera.

Ś: ŚNIEG

 Śniegu - nie padaj, śniegu -nie padaj, śniegu - nie padaj, śniegu - nie padaj.
Tak brzmią zaklęcia wyszkowskich piłkarek i piłkarzy dotyczące możliwości rozgrywania meczów sparingowych podczas przygotowań do rundy wiosennej w roku 2019. W roku 2018 boiska ze sztuczną nawierzchnią jeszcze nie było (choć jego oddanie planowano jeszcze w 2017 roku). Drużyny przygotowywać się musiały poza Wyszkowem. Jednym przyniosło to korzyści (Loczki), innym spadek (Bug). W tym roku, o ile pogoda będzie łaskawa, sparingi będą rozgrywane w Wyszkowie.  

T: TRYC MATEUSZ

Niepokonany na zawodowym ringu. Co prawda ostatnia walka została odwołana, z przyczyn pozasportowych (jak można było przeczytać w oświadczeniu Mateusza „niedotrzymanie warunków umowy przez organizatora”), ale cały rok wyglądał dla naszego boksera bardzo dobrze.
Kariera Mateusza Tryca może być wzorem do naśladowania dla coraz większej grupy zawodników sportów walki w naszym mieście.

U: URZĄD MIEJSKI

Największy sponsor wyszkowskich sportowców w 2018 roku. Oczywiście, prawdę mówiąc, to nie urząd daje pieniądze na sport, ale podatnicy, a burmistrz je tylko dzieli. Zgodnie z zapowiedzią Grzegorza Nowosielskiego, w nowym roku „Chcemy jeszcze efektywniej wydawać pieniądze na wspieranie wyszkowskiego sportu”. Trzymamy kciuki!

W: WYMAKRACZ

Dla piłkarzy z Długosiodła zeszły rok był świetny. Skończyli go na pozycji lidera B-klasy, z dużymi szansami na awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Do tego, wreszcie, nie będą musieli rozgrywać meczów „domowych” poza naszym powiatem (w Wąsewie), ponieważ tuż przez wyborami oddano nowe, piękne boisko ze sztuczną nawierzchnią. Nic, tylko grać! I wygrywać!

Z: ZWYCIĘSTWO

Przedmiot pożądania wszystkich sportowców, od najstarszych do tych urodzonych w XXI wieku. W 2018 roku zdecydowanie lepiej wychodziło to tym młodszym.
Rekordowe zwycięstwo wśród seniorów odnieśli piłkarze Wymakracza Długosiodło, pokonując w kwietniu 12:0 GLKS Lelis. Wśród młodych drużyn Bug 2010 wygrał z Liderem Zakroczym aż 24:0.

Ż: ŻEGLARZE

Wyszkowscy żeglarze z klubu „Spinaker”. prócz spływu Wisłą na Westerplatte i udziału w Pucharze „Nowego  Wyszkowiaka”, głównie ścigali się na mazurskich jeziorach. Stamtąd przywieźli w zeszłym roku znaczną ilość pucharów, medali i dyplomów.
Wszystkim wyszkowskim sportowcom redakcja „Nowego Wyszkowiaka” życzy zdrowia i sukesów w 2019!
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość