Pływalnia szykuje się do otwarcia

Sport

Pływalnia szykuje się do otwarcia

04.06.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
Wyszkowska pływalnia „Błękitna” do otwarcia powinna być gotowa 26 - 27 czerwca. Tyle czasu potrwają przygotowania po kilkumiesięcznej przerwie wymuszonej stanem epidemii. Pracownicy WOSiR-u ruszają do pracy, a dyrektor przygotowuje prognozę ekonomiczną. Wbrew pozorom obiekt, którego działalność będzie mocno ograniczona, może przynieść większe straty niż podczas postoju.
 
Zdejmując kolejne obostrzenia epidemiologiczne, rząd pozwolił na otwarcie basenów od 6 czerwca. To możliwe jest jednak tylko w teorii.
1 czerwca wydano szczegółowe procedury dla właścicieli i zarządzających pływalniami, m.in.
zapewnij 2 m odległości klientów od kasy
dezynfekuj kluczyk/bransoletkę i szafkę po każdym kliencie
usuń krzesła i ławki w poczekalniach
regularnie dezynfekuj powierzchnie wspólne i często dotykane
Należy zwrócić szczególną uwagę na:
ustalenie i kontrolę maksymalnej liczby użytkowników – liczba osób jednoczasowo korzystających z obiektu nie może przekraczać 50% maksymalnego obciążenia, jednocześnie nie może być to więcej niż 150 osób
maksymalnie z jednego toru mogą korzystać 4 osoby jednocześnie
w przypadku małych niecek i jacuzzi, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego, zaleca się korzystanie z nich pojedynczo lub w kilka osób wspólnie zamieszkujących
obowiązkowe noszenie osłon ust i nosa przez użytkowników z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie – osłona ust i nosa powinna być zdjęta i pozostawiona wraz z ubraniem w przebieralni, z której należy bezpośrednio udać się pod natrysk i poprzez brodzik przejść do basenu. Ubierając się po kąpieli należy ponownie założyć osłonę ust i nosa w pomieszczeniu przebieralni
ograniczenie działalności saun:
- ograniczenie liczby osób korzystających w jednym czasie z saun do 50% maksymalnej zajętości
- rekomendacja zamknięcia saun, które nie zapewniają temperatury większej niż 60oC
- obowiązkowe korzystanie z saun boso, bez okrycia wierzchniego za wyjątkiem ręcznika (drzwi do sauny muszą pozostać zamknięte w celu utrzymania żądanej temperatury)
Wyszkowska pływalnia nieczynna jest od początku marca, uruchomienie wymaga więc czasochłonnych i dość kosztownych przygotowań szacowanych na ok. 20 tys. zł. Na pływalnię z postojowego wróciła część pracowników. Trwają prace, które co roku wykonywane są podczas dwutygodniowej przerwy technologicznej. Serwisy przeprowadzają zewnętrzne firmy.
- 8 czerwca będziemy gotowi do rozpoczęcia napełniania basenu wodą - planuje dyrektor WOSiR Adam Szymański. To z kolei potrwa ok. 4 dni (do niecki basenowej trzeba wlać 600 m3 wody), kolejne 2 dni potrzebne są, by temperaturę podnieść do odpowiedniej wysokości. Co ciekawe, gdy basen pracuje pełną parą w ciągu 24 godzin przepływa przez niego tyle samo wody, co w całym Wyszkowie.
Na 16 czerwca WOSiR umówiony jest na pobranie próbek przez sanepid. Basen czeka cała seria badań, na wynik jednego z nich czeka się aż 10 dni. Do otwarcia pływalnia powinna być więc gotowa 26 - 27 czerwca. O ile wszystko pójdzie zgodnie z planem. Trudno przewidzieć, jak zachowają się urządzenia, które nie miały jeszcze tak długiej przerwy. - Tego typu obiekty poddawane są próbie, jakiej jeszcze nie przechodziły - zauważa Adam Szymański.
W międzyczasie samorząd musi podjąć decyzję, czy ze względów ekonomicznych pływalnię w ogóle będzie otwierał. - Zakładamy, że tak - dodaje dyrektor. Choć otwarcie basenu może przynieść większe straty niż postój.
Jeden dzień utrzymania pływalni kosztuje ok. 7 tys. zł, co rocznie daje kwotę ok. 2,5 mln zł. Gdy pływalnia nie pracuje, koszty spadły o połowę.
„W normalnym czasie” klienci pokrywają połowę kosztów funkcjonowania basenu. W styczniu i lutym średnio korzystało z niego 350 osób dziennie. Przy wprowadzonych obostrzeniach na pływalnię będzie mogło przyjść dziennie 100 osób. O ile będą chętni, bo trudno przewidzieć, jak zachowają się mieszkańcy; czy ze względu na własne obawy nie zrezygnują z tej formy rekreacji.
Jednocześnie z dużego basenu będą mogły korzystać 24 osoby. W saunie będą mogły przebywać 2 osoby. W przypadku jacuzzi pływalnia prawdopodobnie nie będzie w stanie spełnić wymogów.
 
Hala i stadion
Jeśli chodzi o pozostałe obiekty WOSiR-u, duża część pracowników wciąż przebywa na postojowym. Hala pracuje na 50%. Na stadionie trwają treningi klubów sportowych, ale wciąż nieczynne są np. szatnie.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom