ZABRODZIE: Zdalne nauczanie w Dębinkach

Powiat

ZABRODZIE: Zdalne nauczanie w Dębinkach

14.04.2020
autor: Elżbieta Szczuka
Szkoła w Dębinkach liczy 142 uczniów (razem z klasą „0”), od 25 marca podstawę programową realizuje zdalnie. Rodzice i uczniowie nie zgłaszają problemów dotyczących dostępu do Internetu, co nie znaczy, że jest idealnie.
 
- Sto procent uczniów jest wyposażonych w sprzęt komputerowy, loguje się na e-dziennik. Żaden z rodziców nie zgłaszał nam problemów z dostępem do Internetu czy ze sprzętem – informuje dyrektor szkoły Marzena Górczak. – Nauczanie odbywa się różnymi sposobami: przez e-dziennik Librus, mejlem, platformę e-podręczniki, przy pomocy komunikatorów Messenger i Zoom. Jeśli chodzi o klasę „0”, to pani porozumiewa się z rodzicami za pomocą 
SMS-a lub mejla. W ten sposób informuje rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu. Ta forma nauczania oznacza dwukrotne zwiększenie czasu pracy wszystkich nauczycieli.
Nauczyciele realizują podstawę programową, zgodnie z zaleceniami ministerstwa, jednak niektóre treści zostaną przesunięte i będą zrealizowane w późniejszym terminie. Nauczyciele na bieżąco prowadzą dokumentację działań edukacyjnych – zajęć on-line, prac i aktywności poleconych do realizacji uczniom, prac domowych uczniów, ewentualnych sprawdzianów. Wszyscy pracują w domu na swoim prywatnym sprzęcie. Starają się nie obciążać zbytnio dzieci, ale z drugiej strony mają obowiązek realizacji podstawy programowej i oceniania prac uczniów. Raz w tygodniu składają dyrektorowi raport z jej realizacji.
Na pytanie, jak sobie w tej trudnej sytuacji radzą rodziny wielodzietne, pani dyrektor odpowiada: - Mamy jedną rodzinę wielodzietną, z sześciorgiem dzieci, nie zgłaszała do wychowawców problemów. Jakoś sobie radzą. Pan wójt złożył wniosek w ministerstwie o środki na zakup sprzętu dla szkół laptopów (do podzielenia jest 180 mln zł przekazanych przez Komisję Europejską z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – ES). Jak będą zakupione, wtedy udostępnimy je tej rodzinie.
Dodaje, że w ok. 80% domów uczniów jest tylko jeden komputer na kilkoro dzieci, dlatego też nie ma możliwości prowadzenia wszystkich zajęć online w czasie rzeczywistym. Najczęściej jest to indywidualna praca ucznia z materiałami przekazanymi czy wskazanymi przez nauczyciela i według jego wskazówek.
Czasami są kłopoty natury technicznej – zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mają problemy z przesłaniem zadań, sprzęt się zawiesza i jest problem z dostępem do dziennika. Nauczycielom w takiej sytuacji pomocą służą pani sekretarka i pani od informatyki, które są administratorkami dziennika elektronicznego.
W dniach 30 marca – 1 kwietnia odbywał się próbny egzamin ośmioklasisty. Pierwszego dnia uczniowie mieli problemy z zalogowaniem się, zajęło im to nawet 1,5 godziny. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zawiesiła się.
- Nie wyobrażam sobie egzaminu ośmioklasisty w takiej formie – mówi pani dyrektor.
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość