ZABRODZIE: Wspólne radosne śpiewanie i integrowanie (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Wspólne radosne śpiewanie i integrowanie (foto)

18.01.2020
autor: Elżbieta Szczuka
Po raz szósty w Domu Pomocy Społecznej w Niegowie, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, odbyło się Powiatowe Kolędowanie Osób Niepełnosprawnych. 16 stycznia na „Kolędnicy 2020” wystąpiło 10 zespołów – z Warszawy, Miedzny (pow. węgrowski), Wyszkowa, Brańszczyka, Gaju, Niegowa. Ideą spotkania jest wspólne radosne śpiewanie, integrowanie dzieci, młodzieży i dorosłych, sprawnych i niepełnosprawnych.
 
Kolędnica jest spotkaniem integracyjnym – uczestniczyła w niej także młodzież z XV Liceum Ogólnokształcącego im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie i Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie.
- Nasza VI Kolędnica jest w tym roku zorganizowana przy współudziale Starosty Powiatu Wyszkowskiego. Cieszymy się, że nasze działania na rzecz osób niepełnosprawnych zostały dostrzeżone – zauważyła dyrektor DPS Cecylia Lewandowska (siostra Lidia).
Powitała gości i uczestników, m.in. wicestarostę Leszka Marszała, członka zarządu powiatu Teresę Czajkowską, wójta Krzysztofa Jezierskiego, dyrektorów placówek współpracujących z DPS, księży oraz matkę generalną Anuncjatę Zdunek wraz z siostrami. 
- Czy nie należałoby na nowo schrystianizować kolędy? Takie myśli nachodzą mnie co roku, gdy już na początku listopada dociera do mnie, że kolęda, ta bożonarodzeniowa pieśń, staje się jednym z komercyjnych produktów – kontynuowała s. Lidia. – I dlatego to nasze spotkanie, nasze kolędowanie. Przypominanie sobie, jaką wartość ma kolęda – pieśń o Bożym narodzeniu w naszej kulturze i religii. Polska jest ewenementem na skalę światową pod względem liczby zachowanych kolęd. W naszym dorobku kulturalnym jest ich ponad 500 – podkreśliła. 
Kolędnicę 2020 uroczyście otworzył wicestarosta. Przypomniał, że w ub. roku za działalność społeczną s. Cecylia Lewandowska otrzymała Nagrodę Starosty. List do uczestników napisał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł (nie mógł wziąć udziału w tym wydarzeniu).
Jako pierwszy wystąpił chór z warszawskiego liceum, zachęcając do wspólnego śpiewania. Po nim zaprezentowali się: Środowiskowy Dom Samopomocy w Miedznie, wyszkowskie placówki – Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy  i ŚDS „Soteria” (grupa teatralna z satyrycznym  spektaklem „Przed świętami na polskim bazarze”), DPS w Brańszczyku, z znowu z Wyszkowa Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i ŚDS „Drogowskaz”, DPS Fiszor z Gaju, Zespół Szkół Specjalnych z Brańszczyka, Warsztaty Terapii Zajęciowej z Wyszkowa i DPS Niegów (wystawił jasełka). 
Wraz z artystami publiczność zaśpiewała m.in. „Cichą noc”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Skrzypi wóz”, „Mędrcy świata”. 
Wszyscy występujący otrzymali od organizatorów drobne prezenty.
- Słuchając występów, pomyślałam, że jesteście autentyczni, piękni. Bez was ten świat nie byłby taki dobry. Bardzo dziękuję za te wzruszenia – zwróciła się do wykonawców i ich opiekunów Teresa Czajkowska.
Na zakończenie obecni zostali poczęstowani m.in. pysznymi, pachnącymi rogalikami.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość