ZABRODZIE: W biało-czerwonych barwach (foto)

Powiat

ZABRODZIE: W biało-czerwonych barwach (foto)

15.11.2018
autor: Opracowała Mariola Bogdanowicz
100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zabrodziu uczcił radośnie 9 listopada. W wykonaniu uczniów i nauczycieli szkoły odbyła się uroczystość poświęcona ojczyźnie i walce o jej wolność. Akademia była jednym z ogniw w bogatym harmonogramie działań podjętych przez szkołę. 
 
Społeczność szkolna tego dnia była ubrana w stroje galowe z elementami patriotycznymi. Budynek szkoły otulała biało-czerwona flaga, wykonana przez uczniów poszczególnych klas, a na dekoracji trzepotało 100 białych i czerwonych gołębi. 
O godz. 10 wprowadzono sztandar szkoły, odśpiewano hymn narodowy. Dyrektor szkoły Alina Gotowiec przywitała gości: siostry Scholastykę i Noemi, przedstawicielki sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Niegowie, Małgorzatę Wiśniewską, dyrektor GOK w Zabrodziu, przedstawicieli Związku  Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański, Arkadiusza Redlickiego, prezesa Stowarzyszenia „Bractwo Zabrodzkie”, Annę Kornacką, przewodniczącą Rady Rodziców wraz z członkami prezydium: Małgorzatą Domańską i Magdaleną Dzieciątko, a także uczniów, nauczycieli i rodziców. 
Uroczystość prowadzili uczniowie kl. VIII: Martyna Chmiel i Daniel Banasiak. Drogę do niepodległości zaprezentowali uczniowie klas Va i Vc, recytując wiersze. Chór uczniowski zaśpiewał „Rotę”, „Marsz Pierwszej Brygady” i „Piechotę”. Niespodzianką był występ chóru nauczycielskiego, który wykonał „Pierwszą Kadrową” i „Przybyli ułani”. Daniel Banasiak, uczeń kl. VIIIb zagrał „Walca h-moll” Fryderyka Chopina. Część artystyczną zakończyli uczniowie kl. VIIIa piosenką „Niepodległa, niepokorna”. Zwieńczeniem uroczystości było wystrzelenie konfetti. 
Po części artystycznej dyr. Alina Gotowiec wygłosiła przemówienie, w którym podsumowała dotychczasowe działania podjęte w roku Niepodległej. Podkreśliła, że uczniowie przez udział w nich poznają swoją ojczyznę, jej historię, uczą się patriotyzmu. Głos zabrali również Sylwester Raniszewski (prezes piłsudczyków) oraz Arkadiusz Redlicki. 
Wręczono dyplomy i nagrody laureatom konkursów szkolnych: historycznego, literackiego i plastycznego.

W konkursie historycznym „Życie i twórczość Józefa Piłsudskiego”, zorganizowanym przez nauczycieli Dorotę Sosnowską i Dariusza Kosiorka, I miejsce zajął Gracjan Rachubka, kl. VIIIb, II – Oliwia Ziemińska, VIIIa, III – Daniel Banasiak, VIIIb, wyróżnienie – Maria Połodziuk, kl. Va.
 
W konkursie literackim „Patriotyzm dawniej i dziś. List do prapradziadka walczącego o niepodległość Polski”, zorganizowanym przez panie Mariolę Bogdanowicz i Agnieszkę Morkę, I miejsce jury przyznało Julii Banasiak, kl. VIIa, II – Ewelinie Kryszkiewicz, kl. VIa, III – Martynie Chmiel z kl. VIIIa, wyróżnienie Szymonowi Wronie, kl. VIb.
 
W konkursie plastycznym „100 lat Niepodległa” laureatami zostali: 
- klasy I-III: I miejsce – Maja Stańczak, kl. IIa, II – Gabriela Urbaniak, kl. IIa, III – Magdalena Konracka, kl. IIb, wyróżnienie: Barbara Warowna, kl. IIc, Oliwia Bajorek, kl. IIIb, Nikola Matusik, kl. IIa,
klasy IV-VIII: I miejsce – Dorota Gąsior, kl. VIIa.
 
O godz. 11.11. cała społeczność szkolna włączyła się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”, zorganizowaną przez MEN. Zaśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego.
 Dyrektor podziękowała polonistkom: M. Bogdanowicz i A. Morce za przygotowanie części artystycznej, Mirosławowi Topolewskiemu za występ chóru uczniowskiego i nauczycielskiego, Barbarze Redlickiej za wykonanie wystaw okolicznościowych.
 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość