ZABRODZIE: Trasa ciekawa, ale trudna (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Trasa ciekawa, ale trudna (foto)

22.05.2017
autor: Elżbieta Szczuka
W sobotę 20 maja w Mostówce odbył się I Festiwal Biegowy „Wzdłuż Mieniugi i Wrzosowisk Mostówki”, wzięło w nim udział ponad 100 osób. Organizatorami imprezy byli Urząd Gminy Zabrodzie i Nadleśnictwo Drewnica.
Start i meta usytuowane zostały w Mostówce przy ul. Słonecznej (pogoda chyba dostosowała się do nazwy ulicy – było słonecznie i bardzo gorąco). Tu też swój namiot z materiałami promocyjnymi i edukacyjnymi oraz sadzonkami sosny wystawiło Nadleśnictwo Drewnica. 
Najpierw odbyły się imprezy towarzyszące, czyli bieg dla dzieci i młodzieży na dystansie 1,2 km, oceniany w dwóch kategoriach wiekowych: 11-13 lat i 13-16 lat oraz nordic walking na 5 km. O godz. 10.30 na wyznaczone leśne trasy ruszył bieg główny – na 5 km i 10 km (dwie pętle). Pobiegły 63 osoby, w tym 18 kobiet. W imprezach towarzyszących wzięło udział ponad 40 osób. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. Obsługę sędziowską sprawował ULTIMASPORT, koordynatorem był Zdzisław Bocian.
- Trasa bardzo ciekawa, ale trudna. Pogodna też trudna. Trasa przygotowana jest też pod narty biegowe – mówiła jedna z uczestniczek, która przyjechała z Tłuszcza. – Byłam w drugiej dziesiątce, ale dobiegłam. Jeśli bieg wpisze się w kalendarz imprez, to za rok też wezmę w nim udział.
- Biega się inaczej niż po asfalcie, ale było fajnie – ocenił biegacz z Niegowa. 
- Dlaczego mi nikt nie powiedział, że jest to runmaggedon? Mnóstwo podbiegów, zbiegów. Ale jest pięknie – zachwycała się zwyciężczyni biegu na 5 km. 
- Myślałem, że będzie gorzej, jak zobaczyłem górkę – mówił zwycięzca biegu na 10 km. – Przyjemna trasa. Przede wszystkim było gorąco. Jestem luźno związany z grupą Bóbr Tłuszcz (nie jestem z Tłuszcza). Co jakiś czas spotykamy się na biegach, a raz do roku, w ostatni weekend sierpnia, organizujemy bieg w Tłuszczu. 
- Było mi bardzo ciężko. Może przez ten upał? Nie miałam czym oddychać. Ale za rok, jeśli będę mogła, to znowu pobiegnę – zapewniała jedna z uczestniczek.
Cztery osoby, z powodu niezbyt dobrego oznakowania jednego z zakrętów, „wypadły” z trasy i pobłądziły. Dotarły prawie do Lucynowa Dużego. W sumie przebiegły ok. 18 km. Organizatorzy w ramach przeprosin ufundowali im specjalne nagrody.
 
Zwycięzcami I Festiwalu Biegowego zostali:
  • bieg na 10 km - mężczyźni (startowały 22 osoby): Leszek Stępień (48:25), Mariusz Augustynik (48:42), Tomasz Sadlik (Lucynów Duży 48:44); kobiety (7 osób): Małgorzata Wyszyńska (Wyszków, 53:52), Magdalena Nizińska (54:51), Izabela Gudanis (Wyszków, 56:30)
  • bieg na 5 km - mężczyźni (23 osoby): Kamil Giza (Obrąb, 25:22), Mariusz Filipowicz (Mostówka, 25:24), Dawid Dąbrowski (Niegów, 26:05); kobiety (11 osób): Anna Zalewska (Warszawa, 31:35), Magdalena Górek (Tłuszcz, 31:43), Agnieszka Pólkowska (Postoliska, 31:46)
  • bieg na 1,2 km, kategoria I - dziewczęta (8 osób): Julia Baranowska, Oliwia Strokosz, Julia Gudanis; chłopcy (7 osób): Bartłomiej Koll (04:31), Marcel Mroczek, Maurycy Gudanis
  • bieg na 1,2 km, kategoria II - dziewczęta (12 osób): Aleksandra Kostrzewa, Patrycja Żołędowska, Martyna Pakuła, chłopcy (6 osób): Dawid Kurzepa, Bartek Gardasiewicz, Arkadiusz Białek. 
Medale i puchary zwycięzcom wręczali nadleśniczy Artur Delegacz i wójt gminy Zabrodzie Tadeusz Michalik.
Strudzeni biegacze i obsługa biegu z przyjemnością zjedli grochówkę przygotowaną przez strażaków z Białegobłota.
Wójt podziękował uczestnikom i organizatorom. Zapowiedział, że ten festiwal wpisze się na trwałe do tradycji biegowej.
 
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość

Najczęściej komentowane

fotobudka star