ZABRODZIE: Szósta niegowska Noc Muzeów (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Szósta niegowska Noc Muzeów (foto)

24.05.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie po raz szósty zorganizowało w zabytkowym młynie „Nowość” w Niegowie Noc Muzeów. Były wystawy, warsztaty, ognisko, gry i zabawy, a na koniec w kinie plenerowym filmy dokumentalne.
 
Impreza rozpoczęła się o godz. 17 – w młynie otwarto 4 wystawy: przedmiotów powstałych podczas warsztatów kowalskich w ub. roku, naczyń ceramicznych i kilimów z kolekcji Wandy Ścibor-Marchockiej, znaczków pocztowych z kolekcji Magdy Szewczyk, elementów kultury kurpiowskiej mieszkańców Puszczy Białej.
Zainteresowaniem cieszyły się warsztaty papieroplastyki. Piękne kwiaty z bibuły dzieci wykonywały pod kierunkiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Gajowianki” z Gaju oraz Barbary Redlickiej. W tym czasie starsze dzieci i młodzież grały na boisku w piłkę siatkową lub nożną. 
Miłym akcentem niegowskiej imprezy jest ognisko, na którym można np. upiec kiełbaski i przy którym można pośpiewać – na akordeonie akompaniuje prezes Bractwa Arkadiusz Redlicki. A na stole kuszą m.in. pyszny bigos ugotowany przez Wiesławę Oleksiak z KGW w Zabrodziu, kiełbaski i pieczywo od Bractwa Zabrodzkiego i wójta Krzysztofa Jezierskiego.  
Ok. godz. 21, kiedy zaczynało się zmierzchać, na ścianie młyna zostały wyświetlone trzy filmy dokumentalne. Pierwszy, „Agronom”, z 1962 r. w reż. Roberta Standy, opowiada o Stanisławie Ścibor-Marchockim, który zawiązywał kółka rolnicze na ziemi zabrodzkiej, był też dyrektorem PGR w Niegowie. Drugi film, pokazujący piękną przyrodę ziemi zabrodzkiej, zrealizował Arkadiusz Redlicki. Ostatnim był film o Kurpiach.
Na zakończenie prezes Arkadiusz Redlicki podziękował osobom, które pomogły w przygotowaniu Nocy Muzeów. Szacuje, że tego dnia odwiedziło ich ok. 100 osób.
Współorganizatorami wydarzenia byli Gmina Zabrodzie i Stowarzyszenie Pepisko.
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość