ZABRODZIE: Sytuacja w oświacie jest bardzo dobra

Powiat

ZABRODZIE: Sytuacja w oświacie jest bardzo dobra

09.09.2016
autor: Ewa Elward
– Sytuacja gminy jest bardzo dobra, jesteśmy w stanie zrealizować każdy zapis nowej ustawy – o przygotowaniu oświaty do reformy edukacji mówi sekretarz gminy Zdzisław Bocian. Z wykonanych obliczeń i symulacji wynika, że zmiany nie będą wymagać dużych nakładów środków i pracy.  
Gmina, podobnie jak inne samorządy w powiecie wyszkowskim i kraju, przygotowuje się do zapowiadanych zmian. Oczekując na konkretne akty prawne, policzono m.in. roczniki w każdym obwodzie, wykonano symulacje na podstawie danych demograficznych, sprawdzono stan lokalowy poszczególnych szkół, ich wyposażenie, bazę sportową. 
– Czekamy na wydane rozporządzenia, prawne zmiany ustawy o systemie oświaty. Nie wiemy np. czy będzie można łączyć szkoły z przedszkolami, zerówkami. To dla nas bardzo istotne. Dopóki nie będzie żadnych rozporządzeń wykonawczych, trudno teraz coś konkretnie mówić – zastrzega Zdzisław Bocian.
Dodaje jednak, że władze gminy nie obawiają się reformy, baza dydaktyczna spełnia oczekiwania. Na konkretne decyzje trzeba poczekać. Obecna wiedza ogranicza się do tego, co podają media: będzie zmiana, gimnazja zostaną zlikwidowane. Szczegóły ważne dla pedagogów, jak podstawa programowa, w tym momencie dla organu prowadzącego nie jest istotna, bardziej wiążące będą ustalenia czysto organizacyjne. Kluczowe jest np. łączenie szkół z przedszkolami i zerówkami. To wpłynie na lokalowe rozmieszczenie placówek. Gminy mogą na tym zyskać lub stracić, zależnie od tego, iloma i jak dużymi szkołami zarządzają. 
– Samorządy, które likwidowały szkoły, przekazywały stowarzyszeniom, mogą mieć problem, jeśli łączenie będzie niemożliwe – ocenia sekretarz. – Sytuacja w gminie Zabrodzie jest bardzo dobra, będzie mogła zrealizować każdy zapis w nowej ustawie . 
To obiekty w dobrym stanie, z infrastrukturą sportową (boiska, hale sportowe, orliki). Większość z nich to zespoły szkolno-przedszkolne. Jeśli będzie trzeba je rozdzielić, są możliwości lokalowe. Nie jest znane przyszłe przeznaczenie budynku Zespołu Szkół w Zabrodziu, mieszczącego gimnazjum i ostatnią klasę technikum oraz szkołę dla dorosłych. Na plany i zagospodarowanie szkoły są 3 lata, bo tyle potrwa wygaszanie gimnazjum.  To, co zazwyczaj budzi największe emocje, czyli kwestie zatrudnienia, według sekretarza nie powinno niepokoić pedagogów.  
– W gminie nie powinno być przypadków, że nauczyciele nie będą mieli pracy – uważa.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.05% (187 głosów)
29.13% (247 głosów)
6.96% (59 głosów)
6.96% (59 głosów)
34.91% (296 głosów)
manhattan
manhattan