ZABRODZIE: Pożegnanie lata w kolorach dyni (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Pożegnanie lata w kolorach dyni (foto)

14.10.2019
autor: Elżbieta Szczuka
W niedzielę 6 października członkowie Stowarzyszenia „Bractwo Zabrodzkie” zaprosili na piknik „Pożegnanie lata w pomarańczowych kolorach dyni”. Impreza zaczęła się w południe, a w programie znalazły się m.in. wystawa „Dyniowy zawrót głowy”, warsztaty piekarskie „Od ziarenka do bochenka” i specjalna dyniowa „fotobudka”. Dopisała pogoda – było chłodno, ale słonecznie.
 
Od 2015 r. Stowarzyszenie na rzecz Gminy Zabrodzie „Bractwo Zabrodzkie” organizuje w zabytkowym niegowskim młynie piknik na pożegnanie lata. Podczas pierwszego głównym tematem było jabłko, kolejnych – grzyby, gruszki, śliwki, a w tym roku – dynia.
Na II piętrze młyna zorganizowano wystawę prac plastycznych 20 grup przedszkolnych z gminy Zabrodzie oraz pensjonariuszy DPS w Niegowie. Wystawa otrzymała tytuł „Dyniowy zawrót głowy”, a dominował na niej oczywiście kolor pomarańczowy. Grupy w nagrodę otrzymały klocki, ufundowane przez WFOŚiGW.
Warsztaty piekarskie „Od ziarenka do bochenka” tym razem prowadził prezes Bractwa Arkadiusz Redlicki, pomagały mu dwie członkinie KGW „Gajowianki”. Warto wspomnieć, że na placu przy młynie jest budowany specjalny piec do wypieku tradycyjnym sposobem chleba (jednorazowo kilkunastu bochenków) oraz duża wiata, pod którą zmieści się drewno oraz narzędzia rolnicze – eksponaty muzeum.
Na placu odbyły się sportowe zabawy dla dzieci i młodzieży. Nad ogniskiem, na ruszcie, piekły się kiełbaski i kaszanka. „Gajowianki” przygotowało smaczny bigos (produkty dostarczyło Bractwo) i zupę krem z dyni. Dużo radości dostarczyło robienie zdjęć w dyniowej „fotobudce”.
Swoje stoiska wystawili: Nadleśnictwo Drewnica, Koło Gospodyń Wiejskich „Gajowianki”, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość