ZABRODZIE: Pożegnanie lata w kolorach dyni (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Pożegnanie lata w kolorach dyni (foto)

14.10.2019
autor: Elżbieta Szczuka
W niedzielę 6 października członkowie Stowarzyszenia „Bractwo Zabrodzkie” zaprosili na piknik „Pożegnanie lata w pomarańczowych kolorach dyni”. Impreza zaczęła się w południe, a w programie znalazły się m.in. wystawa „Dyniowy zawrót głowy”, warsztaty piekarskie „Od ziarenka do bochenka” i specjalna dyniowa „fotobudka”. Dopisała pogoda – było chłodno, ale słonecznie.
 
Od 2015 r. Stowarzyszenie na rzecz Gminy Zabrodzie „Bractwo Zabrodzkie” organizuje w zabytkowym niegowskim młynie piknik na pożegnanie lata. Podczas pierwszego głównym tematem było jabłko, kolejnych – grzyby, gruszki, śliwki, a w tym roku – dynia.
Na II piętrze młyna zorganizowano wystawę prac plastycznych 20 grup przedszkolnych z gminy Zabrodzie oraz pensjonariuszy DPS w Niegowie. Wystawa otrzymała tytuł „Dyniowy zawrót głowy”, a dominował na niej oczywiście kolor pomarańczowy. Grupy w nagrodę otrzymały klocki, ufundowane przez WFOŚiGW.
Warsztaty piekarskie „Od ziarenka do bochenka” tym razem prowadził prezes Bractwa Arkadiusz Redlicki, pomagały mu dwie członkinie KGW „Gajowianki”. Warto wspomnieć, że na placu przy młynie jest budowany specjalny piec do wypieku tradycyjnym sposobem chleba (jednorazowo kilkunastu bochenków) oraz duża wiata, pod którą zmieści się drewno oraz narzędzia rolnicze – eksponaty muzeum.
Na placu odbyły się sportowe zabawy dla dzieci i młodzieży. Nad ogniskiem, na ruszcie, piekły się kiełbaski i kaszanka. „Gajowianki” przygotowało smaczny bigos (produkty dostarczyło Bractwo) i zupę krem z dyni. Dużo radości dostarczyło robienie zdjęć w dyniowej „fotobudce”.
Swoje stoiska wystawili: Nadleśnictwo Drewnica, Koło Gospodyń Wiejskich „Gajowianki”, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
AK Finanse 728x90 (23.10.2019)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Małe zainteresowanie wyborami sołtysów

RZĄŚNIK: Małe zainteresowanie wyborami sołtysów

Do 9 kwietnia odbyło się 21 sołeckich zebrań wyborczych. Mieszańcy wybrali 5 nowych sołtysów: w Wólce Folwark – Ryszarda Borka, Dąbrowie – Marzenę Borek,  Porządziu – Konrada Wykowskiego, Osinach – Renatę Ampulską, Rząśniku – Piotra Ćwika. Frekwencja na zebraniach jest niska (średnia 20%); najniższa w największym Rząśniku – 3%, najwyższa w maleńkich Osinach – 55%.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Rozgrzała niejedno serce (foto)

RZĄŚNIK: Rozgrzała niejedno serce (foto)

W Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. Jana Trzaskomy w Porządziu 23 stycznia miała miejsce uroczystość, która rozgrzała niejedno serce. Dzień Babci i Dziadka, jak co roku, był okazją do miłego spędzenia czasu w rodzinnej atmosferze. 
zobacz więcej
RZĄŚNIK: O zdrowym stylu życia (foto)

RZĄŚNIK: O zdrowym stylu życia (foto)

Uczniowie klas V - VI szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści Zespołu Szkół w Rząśniku 6 maja spotkali się z dietetykiem Justyną Cieciórą. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, na czym polega zdrowy styl życia, jak prawidłowo odżywiać się, a także w jaki sposób wyrabiać właściwe nawyki żywieniowe.
zobacz więcej
SOMIANKA: Szkoły bez większych zmian

SOMIANKA: Szkoły bez większych zmian

Szkoły na terenie gminy rozpoczęły nowy rok szkolny bez większych zmian. Dwie z nich od 1 września przestały być zespołami szkół, znowu są 8-klasowymi szkołami podstawowymi – w Somiance i Woli Mystkowskiej. Na razie reforma nie dotknęła nauczycieli zatrudnionych w gminie, nikt pracy nie stracił. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku