ZABRODZIE: Pierwszy publiczny żłobek w powiecie (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Pierwszy publiczny żłobek w powiecie (foto)

18.09.2020
autor: Elżbieta Szczuka
W piątek 11 września w Adelinie oficjalnie został otwarty Żłobek Gminny „Adelinek” – pierwszy publiczny żłobek w powiecie wyszkowskim, kuchnia oraz Spółdzielnia Socjalna „Integracja”, które rozpoczęły działalność na przełomie lutego i marca. Gościom bardzo spodobała się nowa placówka.
 
Licznie przybyłych na uroczystość gości – wśród których byli: wicewojewoda Sylwester Dąbrowski, starosta Jerzy Żukowski, ks. proboszcz parafii Mostówka Janusz Grygier, szefowe służb powiatowych, pracownicy Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej (MOWES), radni wojewódzcy, powiatowi i gminni, dyrektorzy szkół – powitał wójt Krzysztof Jezierski. Przypomniał, że współzałożycielami Spółdzielni Socjalnej „Integracja” są Gmina Zabrodzie i Powiat Wyszkowski. 
- Były to ambitne inicjatywy ale dzięki wam i bardzo dobrej współpracy pomiędzy nami, pomimo trudności, udało się nam – wójt podziękował osobom zaangażowanym w powstanie spółdzielni. – Złożyliśmy wnioski o dofinansowanie w ramach dwóch programów, „Maluch+” oraz „Posiłek w szkole i w domu”. Bardzo dziękuję, panie wojewodo, za to, że w ramach jednego i drugiego programu dofinansowanie nam przyznano. Łącznie otrzymaliśmy około 380 tys. złotych.
- Szanowni Państwo! Żłobek, kuchnia i spółdzielnia rozpoczęły swoją działalność tuż przed wybuchem pandemii, dlatego dopiero dzisiaj możemy symbolicznie dokonać uroczystego otwarcia i podziękować osobom, bez których realizacja tych przedsięwzięć nie byłaby możliwa. Bardzo się cieszę, że zechcieli Państwo przyjąć nasze zaproszenie i jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc, wsparcie i życzliwość – zakończył swoje wystąpienie wójt.
- Cieszę, że pierwszy w powiecie publiczny żłobek powstał dzięki programowi „Maluch+” – podkreślił wicewojewoda Sylwester Dąbrowski. – Mam nadzieję, że inne gminy wezmą z was przykład i zaczną składać wnioski do tego programu, żeby utworzyć swoje żłobki. To ważne, ponieważ tereny wiejskie nigdy nie miały żłobków, a dzisiaj zmienia się struktura mieszkańców na terenach wiejskich i na takie placówki jest zapotrzebowanie.
Głos zabrali też starosta Jerzy Żukowski, radna wojewódzka Joanna Bala i Łukasz Wachowski z MOWES.
Ks. Janusz Gryger odmówił modlitwę i poświęcił obiekt.
Przypomnijmy, uchwały o powołaniu Spółdzielni Socjalnej „Integracja” z siedzibą w Adelinie (w budynku po szkole podstawowej, która obecnie ma siedzibę w Zabrodziu, w budynku po gimnazjum) Rady Powiatu Wyszkowskiego i Gminy Zabrodzie podjęły 30 grudnia 2019 r. Misją spółdzielni jest tworzenie miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, mających trudności w poszukiwaniu zatrudnienia na otwartym rynku pracy, w tym osób niepełnosprawnych. Spółdzielnia świadczy usługi gastronomiczne w nowo powołanym gminnym żłobku. 
Remont i adaptacja pomieszczeń kosztowały 411.732 zł (w tym dofinansowanie 276.658 zł z programu Maluch+), wyposażenie – 55 tys. zł. Kuchnia została wyremontowana i zaadaptowana dzięki wsparciu  finansowemu w ramach modułu 3 rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” (wspieranie organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki przez organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków). Całkowity koszt to 359.743 zł, w tym dotacja 80 tys. zł.
 W czerwcu SS „Integracja” ogłosiła konkurs na nazwę żłobka, skierowany do dzieci i młodzieży. Komisji najbardziej spodobała się nazwa „Adelinek”, zaproponowana przez Piotrka Walczyka, ucznia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu.
Obecnie Integracja zatrudnia 5 osób i dostarcza ok. 300 posiłków do placówek oświatowych, głównie na terenie powiatu wyszkowskiego oraz gmin i powiatów z nim sąsiadujących. Do żłobka uczęszcza 8 dzieci (miejsc jest więcej). Prezesem spółdzielni jest Paulina Turek, szefową kuchni Grażyna Połodziuk, zaś dyrektorem żłobka Eliza Powierża.
Wielka Polska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Pięknie recytują (foto)

ZABRODZIE: Pięknie recytują (foto)

Szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego z wieloletnią tradycję „Warszawska Syrenka” odbyły się 11 marca w Szkole Podstawowej w Zabrodziu. Nie wiadomo, czy odbędą się kolejne etapy konkursu, jeśli, to na pewno nie w zaplanowanych terminach, co związane jest z „koniecznością chronienia się przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa”.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Historii nie zmienimy, ale możemy zmienić przyszłość (foto)

DŁUGOSIODŁO: Historii nie zmienimy, ale możemy zmienić przyszłość (foto)

Tutaj Niemcy chcieli zatracić całą społeczność żydowską, ale tutaj też narodziła się nadzieja. Pamięć o przeszłości jest warunkiem do zbudowania lepszej przyszłości - 5 października mówił Simcha Frielich Najman, potomek jeden z licznych żydowskich rodzin, które przed wojną mieszkały w Długosiodle. W czwartek odsłonięto pomnik upamiętniający ludność żydowską - tysiąc osób, dorosłych i dzieci, wygnanych na początku II wojny światowej. W uroczystości wziął udział m.in. ambasador Izraela w Polsce.
zobacz więcej
SOMIANKA: Drugi sportowy poniedziałek (foto)

SOMIANKA: Drugi sportowy poniedziałek (foto)

Wójt, Gminny Ośrodek Kultury i Zespół Szkół w Somiance zorganizowali 19 czerwca Sportowy Poniedziałek. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I-III szkół podstawowych i przedszkolaki ze szkolnych zerówek. Miejsca na podium przypadły szkołom w Somiance, Woli Mystkowskiej i Jackowie Górnym.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Wyższe opłaty za śmieci

ZABRODZIE: Wyższe opłaty za śmieci

Od 1 kwietnia wchodzi w życie uchwała dotycząca metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawek opłat – będą one wyższe od 50% do nawet 100%. Najwyższe stawki są dla odpadów niesegregowanych.
zobacz więcej