ZABRODZIE: Pierwsza zdalna sesja w powiecie

Powiat

ZABRODZIE: Pierwsza zdalna sesja w powiecie

30.04.2020
autor: Elżbieta Szczuka
We wtorek 28 kwietnia odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Zabrodzie, przeprowadzona zdalnie. To pierwsza w tym trybie sesja w powiecie wyszkowskim.
 
Na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, sesja odbyła się w trybie zdalnym. Radni, poza przewodniczącą rady Sylwią Marciszewską, byli w swoich domach, natomiast wójt, sekretarz gminy i skarbnik w budynku urzędu, ale w oddzielnych pomieszczeniach. Transmisja odbywała się na bieżącym systemie głosowania, wspomagana była systemem ZOOM. 
Radni podjęli 8 uchwał. Po tej części obrad wójt Krzysztof Jezierski przedstawił działania prewencyjne podjęte przez Urząd Gminy, związane z pandemią koronawirusa. Przypomniał, że na stronie internetowej gminy jest specjalna zakładka, w której umieszczane są wszelkie informacje na temat profilaktyki i bieżących działań podejmowanych przez organy rządowe oraz samorząd. Gmina na bieżąco realizuje zalecenia administracji rządowej w zakresie walki z pandemią i ściśle współpracuje w tym zakresie ze służbami odpowiedzialnymi za ograniczenie pandemii. 
Aby zapewnić ciągłość pracy urzędu i zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, ograniczony został dostęp do budynku urzędu gminy na rzecz realizacji spraw drogą telefoniczną oraz mailową. Jeśli sprawy nie można załatwić tą drogą, możliwa jest, po uprzednim umówieniu się telefonicznym, wizyta w urzędzie. 
W marcu odbyło się spotkanie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z dyrektorami szkół i kierownikami gminnych jednostek organizacyjnych, na którym omówiono bieżącą sytuację i zdiagnozowano potrzeby. GZZK jest też w kontakcie z Powiatowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego i z sanepidem. W celu ułatwienia kontaktu z GZZK uruchomiono całodobowy 
telefoniczny numer kontaktowy: 29 642-31-95. 
Szerokie działania pomocowe realizują pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ponad 200 mieszkańców otrzymało (przy współpracy z OSP w Zabrodziu) artykuły spożywcze od Fundacji Caritas. GOPS na bieżąco zabezpiecza najpilniejsze potrzeby rodzin przebywających na kwarantannach domowych. Wprowadził m.in. aplikację mobilną „Twój Parasol”, gdzie osoby doświadczające przemocy w rodzinie mogą uzyskać wsparcie i niezbędne informacje (http://twojparasol.com). 9 kwietnia wznowiono bezpłatne konsultacje telefoniczne w Gminnym Punkcie Promocji Zdrowia i Profilaktyki  w Wyszkowie.
Aby wesprzeć służby, gmina kupiła dla druhów z OSP w Słopsku i Zabrodziu kombinezony ochronne, maseczki, rękawiczki, przyłbice, gogle, środki do dezynfekcji powierzchni i dłoni oraz sprzęt do dezynfekcji powierzchni – opryskiwacze ciśnieniowe i spalinowe. Od 8 kwietnia, co trzy dni, dezynfekowane są miejsca użyteczności publicznej: stacje PKP, przystanki autobusowe, GOPS, GOK, urząd gminy.
Za 60 tys. zł, pozyskane z programu „Zdalna Szkoła”, kupiono 12 laptopów i 25 tabletów, które zostaną przekazane do szkół w Zabrodziu, Adelinie i Dębinkach. 
W najbliższych dniach planowane jest otwarcie PSZOK.
 

Pytanie o wybory prezydenckie

O przygotowania do wyborów prezydenckich spytał radny Janusz Pakuła. 
Sekretarz gminy Elżbieta Jurczyk odpowiedziała, że przygotowania przebiegają dwufazowo – jednocześnie do wyborów tradycyjnych, planowanych na 10 maja, oraz korespondencyjnych, będących obecnie przedmiotem obrad senatu, który ma czas na podjęcie decyzji do 6 maja.
Poinformowała, że Poczta Polska wystąpiła do gminy z dwoma wnioskami. Pierwszy – o przekazanie spisu wyborców – był przysłany dwukrotnie, najpierw podpisany tylko Poczta Polska, potem opatrzony właściwym podpisem. Drugi z wniosków dotyczył udostępnienie przezroczystych urn, a także zgody na ich wystawienie przed  lokalami pięciu obwodowych komisji wyborczych. Gmina wyraziła zgodę na wystawienie urn przed czterema. Wyjątkiem jest obwód nr 2 z siedzibą w DPS w Niegowie (teren nie należy do gminy, a mieszkańcy DPS są szczególnie zagrożeni zarażeniem koronawirusem).
Obecnie trwają analizy prawne dotyczące udostępnienia rejestru wyborców. Na razie gmina się wstrzymuje, chociaż spis nie należy do niej – prowadzenie rejestru wyborców to zadanie zlecone gminy. Gmina wystąpi do Poczty Polskiej o dodatkowe wyjaśnienia, m.in. o podstawę prawną i o sposoby zabezpieczenia spisu wyborców.
Co do wyborów korespondencyjnych, to nie są one prowadzone przez wójta. Wójt ma do wykonania dwa zadania – zabezpieczyć środki ochrony dla członków jednej wtedy w gminie komisji obwodowej (nie wiadomo jeszcze, jakie mają to być środki i jakie wymogi spełniać) oraz udostępnić jej lokal. Prawdopodobnie byłby to budynek po szkole w Kicinach, bo najłatwiej będzie go poddać dezynfekcji i zamknąć na dwa tygodnie. 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość