ZABRODZIE: Pięciu wójtów przez 30 lat (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Pięciu wójtów przez 30 lat (foto)

29.05.2020
autor: Elżbieta Szczuka
27 maja obchodziliśmy 30-lecie istnienia samorządu terytorialnego. „Wszystkim przyczyniającym się do propagowania idei samorządności i rozwoju Gminy Zabrodzie: radnym, sołtysom, pracownikom samorządowym (...) pragniemy złożyć serdeczne podziękowania” – napisali  na stronie internetowej gminy wójt Krzysztof Jezierski i przewodnicząca rady Sylwia Marciszewska. 
 
Dzień Samorządu Terytorialnego, obchodzony 27 maja, upamiętnia pierwsze wybory do samorządu, które odbyły się w 1990 r. 
Przez trzy pierwsze (4-letnie) kadencje wójt wybierany był przez 18-osobową radę gminy. Pierwszym wójtem gminy Zabrodzie został Jan Boguszewski, radny z Mostówki (jego kontrkandydatem był Marek Gołaszewski, radny z Zabrodzia). Przewodniczącym rady wybrano Tadeusza Michalika, skarbnikiem gminy Barbara Gietkę, sekretarzem Irenę Andruszkiewicz.
- Samorząd to dla nas wszystkich była nowość, wszyscy się uczyliśmy – przypomina Tadeusz Michalik. – W pierwszej kadencji skupiliśmy się na poprawie stanu dróg. Reaktywowana została szkoła w Adelinie.
 
W roku 1994 radni na wójta wybrali Marka Gołaszewskiego (wcześniej był m.in. naczelnikiem Gminy Dąbrówka i naczelnikiem Miasta i Gminy Tłuszcz), jego zastępczynią została Karolina Wajda, radna z Głuch. Przewodniczył radzie nadal Tadeusz Michalik.
Marek Gołaszewski był wójtem również w kadencji 1998-2002; jego zastępcą został Jan Urbaniak. Radzie gminy przewodniczył Jan Korybczak (w 1999 r. jego poprzednik Tadeusz Michalik został radnym powiatowym i członkiem zarządu powiatu; radnymi powiatowymi byli też Barbara Gietka i Jan Getka). 

Od 2002 r. włodarze miast i gmin wybierani są w wyborach bezpośrednich. Zmniejszono liczbę radnych – w gminie Zabrodzie do 15. Do wyborów na wójta 27 października stanęli: Marek Gołaszewski, Edward Kozioł z Niegowa i Krzysztof Laskowski z Adelina. Już w I turze wygrał Marek Gołaszewski (56% głosów). Przewodniczącym rady został Andrzej Krzeczkowski, sekretarzem Wanda Stańczak, a skarbnikiem nadal była Barbara Gietka. 

12 listopada 2006 r. mieszkańcy mogli głosować na: Marka Gołaszewskiego, Edwarda Kozioła i Adama Ołdaka z Choszczowego. W II turze, 26 listopada, 30-letni Adam Ołdak wygrał (1.436 głosy; 65,36%) z Edwardem Koziołem. Na przewodniczącego rady ponownie wybrano Andrzeja Krzeczkowskiego, z końcem 2007 r. zastąpił go Krzysztof Laskowski. Skarbnikiem została Wiesława Dąbrowska, a sekretarzem Agnieszka Sosnowska. 

21 listopada 2010 r. o urząd wójta ponownie ubiegali się Marek Gołaszewski i Adam Ołdak. W I turze wygrał dotychczasowy wójt (80,84% głosów). Przewodniczącym rady został Andrzej Garbarczyk. Niestety, ta druga kadencja Adama Ołdaka została przerwana. 26 maja 2013 r. zmarł po ciężkiej chorobie.

Przedterminowe wybory odbyły się 11 sierpnia 2013 r.; wystartowali w nich: Ewa Bartosiewicz-Piskorska, Piotr Gajcy, Tadeusz Michalik i Agnieszka Sosnowska. II turę, w której spotkał się z Agnieszką Sosnowską (1.152 głosy), wygrał Tadeusz Michalik (1.407 głosów).

W 2014 r. na wójta kandydowali Krzysztof Jezierski i Tadeusz Michalik. Mieszkańcy ponownie wybrali Tadeusza Michalika (1.672 głosy; 59,06%). Sekretarzem gminy do 2015 r. była Agnieszka Sosnowska, a po niej Zdzisław Damian Bocian; skarbnikiem Wiesława Dąbrowska. Przewodniczącym rady został Janusz Pakuła.
Od 2018 r. kadencja samorządów trwa nie 4, lecz 5 lat, a wójtowie i burmistrzowie mogą piastować te stanowiska tylko przez dwie kadencje.
W wyborach 21 października 2018 r. mieszkańcy mieli do wyboru 5 kandydatów na wójta: Tomasza Babańczyka z Młynarzy, Kamila Gizę z Obrębu, Krzysztofa Jezierskiego z Dębinek, Waldemara Manieckiego z Zabrodzia i Elżbietę Oleksiak z Zabrodzia. Już w I turze zdecydowali, że nowym wójtem będzie 38-letni Krzysztof Jezierski (1.545 głosów; 52,53%). Przewodniczącą rady VIII kadencji jest Sylwia Marciszewska, skarbnikiem Wiesława Dąbrowska, a sekretarzem (od 2019 r.) Elżbieta Jurczyk.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Ekościeżka powstanie w Popowie

SOMIANKA: Ekościeżka powstanie w Popowie

Ścieżka edukacyjno-ekologiczna powstanie na terenie Ośrodka Caritas Diecezji Płockiej w Popowie. Jej budowę dofinansuje w kwocie 71.620 zł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakończenie inwestycji, która w sumie ma kosztować 80.420 zł, planowane jest na koniec września. Eko-ścieżka ma uczyć korzystające z niej dzieci szacunku do natury.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Wójt zarobi więcej

BRAŃSZCZYK: Wójt zarobi więcej

Od lipca wójt Mieczysław Pękul nie zarobi mniej, mimo realizacji rządowego rozporządzenia, na mocy którego pensje samorządowców miały być obniżone średnio o 20%. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Pro Mazovia i absolutorium dla wójta (foto)

SOMIANKA: Pro Mazovia i absolutorium dla wójta (foto)

Sesja 28 maja była emocjonująca. Wójt Andrzej Żołyński nie tylko otrzymał jednogłośnie absolutorium za 2017 r., ale także Medal Pro Masovia. Medal przyznał Marszałek Województwa Mazowieckiego, co ważne, na wniosek Rady Gminy. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Zarzuty będą sprawdzone

BRAŃSZCZYK: Zarzuty będą sprawdzone

Mieszkanki Trzcianki, w mejlu do redakcji podpisanym „żony i matki”, apelują o pomoc i interwencję w sprawie, wobec której czują się bezsilne. Zarzucają sołtys, że nielegalnie i o każdej porze dnia i nocy sprzedaje alkohol w swoim sklepie. Pani sołtys stanowczo zaprzecza oskarżeniom. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zapowiada kontrolę w sklepie, chociaż do tej pory nie zgłaszano żadnych nieprawidłowości. – Trzeba mieć dowody, pomówić jest łatwo – podkreśla członek komisji.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom