ZABRODZIE: Operacja Rzeka 2019

Powiat

ZABRODZIE: Operacja Rzeka 2019

26.04.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” i Gmina Zabrodzie zapraszają w czwartek 2 maja do oczyszczaniu ze śmieci brzegów rzeki Bug w ramach akcji Operacja Rzeka 2019. Zbiórka o godz. 10 w Młynarzach.
 
Operacja Rzeka 2019 to akcja sprzątania rzeki Bug w linii brzegowej, w bezpośredniej okolicy sąsiadującej z Bugiem. Jej organizatorem jest wydawca magazynu „Kraina Bugu”, sztab operacyjny akcji mieści się w Łosicach.
 
”Pomysł projektu zrodził się z potrzeby wzięcia odpowiedzialności za Krainę Bugu – kawałek świata, który kochamy. Niezwykłe miejsce, które było, jest i będzie dla nas ważnym odniesieniem. Bug leżący w sercu Podlasia – ostatnia tak duża, w pełni dzika i zachowana w stanie naturalnym rzeka jest ewenementem nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie – czytamy na stronie www.operacjarzeka.pl – Obszar nadbużański wyróżnia imponująca i niespotykana mnogość gatunków flory. W obszarze linii brzegowej występuje prawie tysiąc gatunków roślin naczyniowych. Fauna jest równie wyjątkowa i bogata. Nad Bugiem żyje blisko 100 gatunków motyli dziennych (około 70% wszystkich polskich gatunków), 158 gatunków ptaków lęgowych i prawdopodobnie lęgowych (69% wszystkich gatunków), w samej zaś rzece występuje ponad 40 gatunków ryb (to odpowiednio 57% wszystkich gatunków ryb). 
Pomimo tego, działalność człowieka widoczna jest na każdym kroku. Każdego roku wiosna odsłania całe sterty śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach przylegających do koryta rzeki. A i sama rzeka, szczególnie wiosną, jest równie zaśmiecona. Trudno jest pogodzić się z takim stanem rzeczy, a jeszcze trudniej jest pozostać obojętnym”.
 
Efektem braku obojętności jest akcja sprzątania rzeki Bug w linii brzegowej, w bezpośredniej okolicy sąsiadującej z Bugiem oraz sprzątania zgłoszonych kilku dopływów Bugu. Od 27 marca do 15 kwietnia trwała akcja rejestrowania lokalnych sztabów. Zarejestrowało się ich 72, m.in. w Drohiczynie, Mielniku, Serpelicach, Janowie Podl., Brześciu, Terespolu, Siedlcach, Sokołowie Podlaskim, Łochowie, Szuminie, Kuligowie. W powiecie wyszkowskim zarejestrowały się 3 sztaby: w Wyszkowie (szef sztabu Adam Grześkiewicz), Niegowie (szef Arkadiusz Redlicki) i Kamieńczyku (szef Jerzy Sadkowski). Organizatorzy sztabów w ramach projektu otrzymują niezbędne wyposażenie, czyli worki, rękawice, szczypce oraz komplet materiałów informacyjnych. Formę sprzątania określa szef sztabu (brzeg rzeki lub koryto – wtedy sztab musi mieć łodzie, kajaki).
 
- Będziemy sprzątać obszar nad rzeką w sąsiedztwie Młynarzy. Liczymy, że do naszej akcji przyłączą się i letnicy – mówi Arkadiusz Redlicki, prezes Bractwa Zabrodzkiego, które przyłączyło się do akcji.
 
Od 17 kwietnia do 1 maja rejestrują się wolontariusze. Wolontariuszem może być każdy, kto ukończył 18 lat. Młodsi mogą brać udział, ale wyłącznie pod opieką i odpowiedzialnością rodziców. Każdy wolontariusz otrzyma, oprócz sprzętu do sprzątania, oznakowane koszulki/chustki/czapeczki.
W czwartek 2 maja organizatorzy i wolontariusze spotykają się przed godz. 10 w Młynarzach, przy sklepie Karola Markuszewskiego. Akcja kończy się o godz. 15, po niej organizatorzy, czyli Bractwo Zabrodzkie i Gmina Zabrodzie, zapraszają na ognisko. 
Podsumowanie całej akcji odbędzie się wieczorem na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom