ZABRODZIE: Nigdy nie jest za późno na marzenia (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Nigdy nie jest za późno na marzenia (foto)

06.06.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Złote wesele, panowie z szampanem pośpieszcie co tchu. O, przyjaciele, sukcesów, pomysłów życzymy wam stu. Życia tak wiele, radości i smutku nie skąpił nam świat. Złote wesele, tak szybko strzeliło 50 nam lat – z wigorem i poczuciem humoru, z którego słyną, śpiewali członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu (panie i panowie) podczas swojego uroczystego jubileuszu, 31 maja.
 
Członkowie KGW – trochę na poważnie, trochę z przymrużeniem oka – opowiedzieli o sobie, swoich przeżyciach w jubileuszowym programie o znamiennym tytule „A w sercu ciągle maj…” Mówili o szybko uciekającej młodości i o tym, jak to jest, gdy nadchodzi starość, ale też przekonywali, że nigdy nie jest za późno na marzenia: – Starzejący się ludzie są jak muzeum: nieważna jest fasada, ważna jest zawartość. Nie zabrakło znanych piosenek i przyśpiewek, które publiczność chętnie wykonywała razem z bohaterami uroczystości.
Ciekawym elementem programu był film o życiu w KGW, śpiewaniu, tańcach, przedstawieniach, wspólnym gotowaniu, o tym, jak wiele można się razem nauczyć i jak wspaniale układa się współpraca z młodszymi pokoleniami. – Wspólnie pogotujemy, pośpiewamy i to jest taka nasza rozrywka na wsi – mówiła Wiesława Oleksiak, przewodnicząca KGW od 1974 roku. – My od podstaw zrodzone jesteśmy do tańca i śpiewania.
Na potwierdzenie tych słów zespół zaśpiewał: „Jak szybko mijają lata, jak szybko przemija czas. Piosenka odejmie starość, nawet odejmie nam lat”. Panie i panowie mają nadzieję, że „ten jubileusz milowym będzie kamieniem”, a na następny „czekają z wielkim w sercu wzruszeniem”.
Licznie zgromadzeni goście potwierdzili, jak ważne miejsce w lokalnej społeczności zajmuje Koło Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik uhonorował koło Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Wręczając go, za podtrzymywanie tożsamości, lokalnych obyczajów, promowanie gminy i powiatu podziękował Marian Krupiński. – Macie powody do dumy – podkreślił.
Za piękne reprezentowanie gminy, upowszechnianie tradycji i kultury podziękowali również wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski, były wójt Tadeusz Michalik, przewodnicząca rady gminy Sylwia Marciszewska, urzędnicy, radni gminni i powiatowi, przedstawiciele lokalnych organizacji i instytucji, prezes regionalnego Związku Kółek Rolniczych w Ostrołęce Barbara Gałązka, proboszcz parafii w Niegowie ks. Andrzej Rybicki i siostry zakonne, przedstawiciele sąsiednich gmin, koleżanki z innych kół gospodyń wiejskich. Wszystkich gospodynie serdecznie witały. Szczególnie ciepło zwróciły się do swoich mężów: - Bez ich wsparcia i akceptacji nie dałybyśmy rady poświęcać tyle czasu na pracę w KGW.
Członkinie i członkowie koła usłyszeli wiele pięknych słów, m.in. od inicjatorki kół gospodyń w gminie Zabrodzie Natalii Ciepielewskiej, której, jak podkreślali, wiele zawdzięczają. – Dziękuję Panu Bogu, że pozwolił mi dożyć tej chwili. Dziękuję, że przynosicie nam taką chwałę – podkreśliła wzruszona pani Natalia.
Wzruszenia nie potrafiła ukryć również dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Małgorzata Wiśniewska, która od lat ściśle współpracuje z KGW: - Zmienia się polska wieś, nasza gmina, a wy stale trwacie na posterunku. Dziś nie wyobrażam sobie naszego zabrodzkiego klimatu bez was.
Koło Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu obecnie tworzą: Wiesława Oleksiak, Halina Chmiel, Helena Jusińska, Helena Michalik, Marianna Grzeszczak, Jadwiga Raniewicz, Jadwiga Gajewska, Krystyna Kućmirowska, Janina Kłębek, Stefan Oleksiak, Zbigniew Grzeszczak, Jolanta Kłębek, Ewa Rytelewska, Hanna Fornal.
***
Za wsparcie w organizacji jubileuszowej uroczystości Koło Gospodyń Wiejskich serdecznie dziękuje Urzędowi Gminy w Zabrodziu, Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Panu Wiesławowi Jakubowskiemu. Podziękowania należą się również paniom z teatru Kurtyna za pomoc w realizacji spektaklu. Serdeczne podziękowania członkinie i członkowie KGW kierują do wszystkich, którzy zaszczycili ich swoją obecnością na jubileuszu.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom