ZABRODZIE: Narodowe Czytanie w Zabrodziu...

Powiat

ZABRODZIE: Narodowe Czytanie w Zabrodziu...

17.09.2018
autor: Organizatorzy
Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Zabrodziu po raz pierwszy przystąpiła do  ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. 10 września do wspólnego czytania włączyli się uczniowie klas VI, VII i VIII. Czytali fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w oryginalnej wersji, a także wiersze z Antologii Niepodległości, przygotowanej specjalnie z okazji 100-lecia niepodległości Polski. 
 
Pani Mariola Bogdanowicz opowiedziała uczniom o przebiegu akcji 8 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Pokazała książkę z autografem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zachęciła do udziału w wydarzeniach w środowisku lokalnym i regionie. Przedstawiła krótką interpretację powieści. Następnie uczniowie odczytali fragment powieści o szklanych domach oraz wybrane wiersze z „Antologii Niepodległości”, zbioru 44 tekstów zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej („Pieśń o domu” Marii Konopnickiej, patronki szkoły oraz „Moja piosnka II” Cypriana Norwida). Obejrzeli również prezentację o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego, przygotowane przez uczennice klasy VIIIa: Martynę Urbaniak, Aleksandrę Klusek, Klaudię Napłoszek, Julię Pękul, Igę Wieszczyk oraz Oliwię Staśkiewicz. Na egzemplarzach „Przedwiośnia” (lub innych książkach Żeromskiego) przyniesionych przez uczniów i nauczycieli przystawiano pamiątkową pieczęć otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP. 
 
... i w Adelinie
 
Szkoła Podstawowa im. ks. H. Nowackiego w Adelinie również włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Powieść  Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie” została wybrana nieprzypadkowo, gdyż tematycznie nawiązuje do odzyskania przez Polskę niepodległości.
10 września uczniowie klas IV-VIII zgromadzili się na szkolnym korytarzu. Dyrektor szkoły Adam Bogdanowicz przywitał zebranych, którzy najpierw obejrzeli prezentację „Życie i twórczość Stefana Żeromskiego”, przygotowaną przez Oliwię Trzciałkowską z klasy VIII. przez Katarzynę Staśkiewicz z klasy VII przybliżyła postacie bohaterów i świat przedstawiony w „Przedwiośniu”. Uczniowie odczytali wybrane fragmenty powieści – mówiły one o rodzinie głównego bohatera Cezarego Baryki,  odradzającej się po 123 latach niewoli Polsce i szklanych domach, pobycie Cezarego w Nawłoci oraz rewolucji. Ostatnim punktem spotkania było przystawienie pamiątkowej pieczęci na egzemplarzach „Przedwiośnia” (lub innej powieści Żeromskiego) przyniesionych przez uczniów. 
Akcja trwa do końca roku. Polonistka Ewa Strzelczyk zachęcała do czytania „Przedwiośnia” lub słuchania powieści na antenie radiowej Jedynki.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość