ZABRODZIE: Marszałek wręczył „Pro Masovia” (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Marszałek wręczył „Pro Masovia” (foto)

21.11.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Podczas sesji Rady Gminy Zabrodzie, 12 listopada, marszałek Adam Struzik trzem samorządowcom – Tadeuszowi Michalikowi, Wiesławowi Gizie i Tadeuszowi Kiszelowi – wręczył medale „Pro Masovia”. – Dziś jest okazja, by podziękować wszystkim ludziom, którzy przez 28 ostatnich lat, a w samorządach powiatowych od 20 lat, pracują na rzecz naszej ojczyzny – podkreślił marszałek.
 
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik był gościem radnych.
- Jako przewodniczący rady, wystąpiłem do pana marszałka o nadanie medalu „Pro Masovia” najstarszym samorządowcom z naszej gminy – poinformował Janusz Pakuła na ostatniej w tej kadencji sesji rady gminy. 
Tymi osobami są: wójt Tadeusz Michalik – 24-letni staż samorządowy,  wcześniej radny gminny i powiatowy, Wiesław Kazimierz Giza – od 20 lat radny gminy, wybrany na kolejną kadencję i Tadeusz Kiszel – najstarszy stażem sołtys (24 lata), z Obrębu. 
Adam Struzik podziękował za zaproszenie w tym szczególnym dniu. Swoje wystąpienie rozpoczął od nawiązania do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mówił o wysiłku Polaków z trzech zaborów, żeby przywrócić Polskę na mapę świata. Przeszedł i do czasów współczesnych.
- Po roku 1989 jedną z pierwszych fundamentalnych ustaw była ustawa o przywróceniu samorządu gminnego. W maju 1990 to miało olbrzymie znaczenie, bo wspólnoty lokalne mogły wziąć sprawy we własne ręce, decydować o własnym rozwoju. Zwróćcie państwo uwagę, jak wielką rolę odegrały samorządy w odradzaniu Polski. Dziś jest okazja, by podziękować wszystkim ludziom, którzy przez 28 ostatnich lat, a w samorządach powiatowych od 20 lat, pracują na rzecz naszej ojczyzny. Podziękować sołtysom, bo to jest pomocnicza struktura samorządowa, niezwykle ważna – w województwie mazowieckim mamy 7.535 sołectw. Od 14 lat jest jeszcze jedna istotna wspólnota – to wspólnota europejska. Na realizację różnych projektów Polska otrzymała z UE 152 mld euro, a nasza składka wynosiła 49 mld euro. To jest 103 mld euro na czysto. Mnożąc to przez 4,3, otrzymujemy kwotę w złotówkach, przekraczającą roczny budżet Polski na przyszły rok – podkreślił. 
- Korzystając z okazji, chciałbym wyróżnić medalem pamiątkowym trzy osoby, o których wspomniał pan przewodniczący. To medal honorowy, ale jest to wyróżnienie zaszczytne, bo wręczamy je za wybitne zasługi dla naszego województwa.
Zabrodzcy samorządowcy podziękowali za wyróżnienie.
Marszałek również otrzymał prezent (z końską podkową na szczęście) – od przewodniczącego Pakuły, jednocześnie sołtysa Słopska. To podziękowanie mieszkańców wsi za dofinansowanie budowy drogi w Słopsku. 
- On dużo waży, niewiele kosztuje, ale jest pamiątką na wieki – ocenił przewodniczący.
Natomiast wójt Michalik przekazał marszałkowi kilka egzemplarzy albumu „Zabrodzie. Nadbużańskie krajobrazy”.
Wójt na zakończenie kadencji otrzymał od sołtysów portfel i koniak – w torebce z wizerunkiem samochodu.  
Radni na sesji podjęli jeszcze 7 uchwał, m.in. w sprawie uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości i zmian w budżecie.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Ważny temat - drogi

ZABRODZIE: Ważny temat - drogi

Gmina Zabrodzie ogłosiła w I kwartale b.r., składający się z trzech części, przetarg nieograniczony na rozbudowę dróg gminnych: odcinka drogi gminnej w Gaju i Niegowie (ok. 300 m.b.), odcinka drogi gminnej w Głuchach, drogi gminnej w miejscowościach Płatków, Podgać, Anastazew (1200 m.b.). Po otwarciu ofert (dwie: Drogi i Mosty Jana Kaczmarczyka z Kacic k. Pułtuska i Infrastruktura Bud-59 z Warszawy) okazało się, że wszystkie przekraczały budżet przeznaczony przez zamawiającego na ten cel. 
zobacz więcej
ZABRODZIE: Lekcja wiary i miłości (foto)

ZABRODZIE: Lekcja wiary i miłości (foto)

Swoiste rekolekcje stanowiło Misterium Męki Pańskiej, w którym wystąpili mieszkańcy i pracownicy DPS, klerycy z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego – roku propedeutycznego w Urlach, uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu. Można było je obejrzeć w dniach 8 – 12 kwietnia w Domu Pomocy Społecznej w Niegowie, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego. 
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Ma być rondo najazdowe, nie jakieś pokazowe

RZĄŚNIK: Ma być rondo najazdowe, nie jakieś pokazowe

Mimo że nie udało się uzyskać dofinansowanie na przebudowę drogi Leszczydół-Nowiny – Porządzie, a w jej ramach przebudowę ronda w Porządziu, ze względu na konieczność poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu ma być zrobione rondo najazdowe. Gmina i powiat mają inwestycję współfinansować, planują wydatkować na ten cel po 200 tys. zł.
zobacz więcej
SOMIANKA: Firma z Serocka zajmie się śmieciami

SOMIANKA: Firma z Serocka zajmie się śmieciami

W przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie gminy w latach 2017 i 2018 najkorzystniejszą ofertę złożył Zakład Kształtowania Terenów Zielonych Marek Włodarczyk  z Serocka za cenę brutto 740 880,00 zł.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku