ZABRODZIE: Marii Konopnickiej związki z ziemią zabrodzką

Powiat

ZABRODZIE: Marii Konopnickiej związki z ziemią zabrodzką

24.02.2020
autor: Elżbieta Szczuka, fot. polona.pl
Maria Konopnicka, jedna z najwybitniejszych polskich poetek i pisarek, od 2003 r. jest patronką Publicznej Szkoły Podstawowej w Zabrodziu. Ale niewiele osób wie, co jeszcze łączy ją z ziemią zabrodzką.
 
O związkach Marii Konopnickiej z ziemią zabrodzką możemy dowiedzieć się z wydanej w ub. roku „Kroniki zza brodu czyli monografii Zabrodzia i okolic”.
Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 r. w Suwałkach jako Maria Stanisława Wasiłowska. Była drugim dzieckiem Józefa Ludwika (1813-1878) i Scholastyki z Turskich (1820-1854). Ślub wzięli w 1839 r. we wsi Siecień pow. płocki, w 1841 r. zamieszkali w Suwałkach. 
W poetyckiej baśni „Na jagody”, napisanej w 1903 r., czytamy: Tuż nad Bugiem, z lewej strony,/ Stoi wielki bór zielony./ Noc go kryje skrzydłem kruczem,/ Świat otwiera srebrnym kluczem.
Skąd poetce, urodzonej w Suwałkach, oddalonych od Zabrodzia o ok. 300 km, a od 1849 r. mieszkającej w jeszcze bardziej odległym Kaliszu, przyszła myśl umieszczenia akcji w okolicach Zabrodzia? Bo ten „wielki bór zielony” to lasy łochowskie, których część należała do gminy Zabrodzie, wówczas największej w powiecie radzymińskim. Ród Marii Konopnickiej ze strony ojca wywodził się z tych stron. Jej ojciec urodził się w Barchowie k. Urli (gm. Łochów). Ciekawostką jest, że wieś szlachecka Barchowo w drugiej połowie XVI w. położona była w powiecie kamienieckim (dawne miasto Kamieniec to obecny Kamieńczyk) ziemi nurskiej województwa mazowieckiego. 
Ród mój ojczysty, Wasiłowskich, z dawna osiadły był nad Bugiem. Ostatnio mieli tam dziadowie moi wieś Rynek, a prócz tego, iż dzieci była gromadka, dzierżawili Rząśnik, Gwizdały i inne ziemie dóbr Zamoyskich – napisała poetka.
Dziadek Marii, Stanisław Wasiłowski, miał dwóch synów i dwie córki. Synów wykształcił na prawników (Józef był m.in. obrońcą Prokuratorii Generalnej i patronem Trybunału Cywilnego), córki wydał za okolicznych ziemian. Jedna z nich, Karolina, wyszła za mąż za Kazimierza Niedziałkowskiego z Rażnego (wieś Rażny w XV w. należała do parafii Wyszków, w XVI w. była w powiecie kamienieckim, obecnie to parafia Sadowne).
Maria Konopnicka zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie. 
Więcej informacji na ten można znaleźć w „Kronice zza brodu”.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Młynarze nie chcą studium i planu

ZABRODZIE: Młynarze nie chcą studium i planu

Sołtys, rada sołecka, mieszkańcy i działkowicze wsi Młynarze 20 marca wystosowali do władz gminy petycję, w której domagają się zaprzestania dalszego procedowania uchwały z dnia 19 stycznia 2017 r. w sprawie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Zabrodzie.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Bajka na wakacje

ZABRODZIE: Bajka na wakacje

Studio Małych Form Teatralnych Art-Re 14 lipca przedstawiło bajkę w Gminnym Ośrodku Kultury.
zobacz więcej
SOMIANKA: Nadziei czas – spotkanie wigilijne (foto)

SOMIANKA: Nadziei czas – spotkanie wigilijne (foto)

Po raz piąty wójt i Gminny Ośrodek Kultury zaprosili na spotkanie wigilijno-opłatkowe, w tym roku w niedzielę 10 grudnia do Publicznej Szkoły Podstawowej w Somiance. – Dziękujemy za to, że jesteście – zwrócił się do obecnych wójt. Dużo radości, dużo miłości życzył europoseł.
zobacz więcej
SOMIANKA: Jak najwięcej dróg

SOMIANKA: Jak najwięcej dróg

W budżecie inwestycyjnym gminy na 2017 rok, który wynosi 2.080.000 zł, priorytetem są drogi. – W tej chwili ponad 2 miliony przeznaczamy na projekty drogowe, poza drobnymi wodociągowymi czy projektowymi  - mówił na sesji 28 grudnia wójt Andrzej Żołyński. Dochody gminy wyniosą 22.888.621 zł, w tym: subwencje 8.891.484 zł (oświatowa – 5.851.846 zł, część wyrównawcza ogólnej – 2.988.056 zł, równoważąca – 51.582 zł), co stanowi 38,5% dochodów gminy, udział w podatku dochodowym: 2.969.331 zł, zadania zlecone 7.178.436 zł (31,4%), podatki lokalne i pozostałe: 627.870 zł.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną