ZABRODZIE: Komisja szacuje szkody

Powiat

ZABRODZIE: Komisja szacuje szkody

19.07.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Susza, którą dotkniętych jest większość gmin w Polsce, nie ominęła i gminy Zabrodzie. Powołana przez wojewodę komisja, w której skład wchodzą przedstawiciele Urzędu Gminy, Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Izby Rolniczej, szacuje straty w uprawach. Wnioski złożyło ponad 60 rolników.
 
Ponad 60 rolników, nie tylko mieszkańców gm. Zabrodzie, ale i sąsiednich, którzy mają swoje pola na terenie tej gminy, złożyło w Urzędzie Gminy wnioski o dokonanie szacowania szkód w uprawach rolnych. Wnioski muszą być złożone na specjalnych formularzach (dostępnych w urzędzie lub na stronie internetowej) i zawierać podpisaną zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych. Do wniosku należy dołączyć m.in. wykaz działek deklarowanych do płatności bezpośrednich na bieżący rok.
Zarządzeniem Wojewody Mazowieckiego z 2 lipca 2018 r., powołana została komisja ds. oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, znajdujących się na terenie gminy, spowodowanych przez suszę. W skład komisji weszli: Edyta Pazik – przewodnicząca, Andrzej Marek Kukwa, Krzysztof Laskowski, Jan Piotr Sykulski, Marek Jeziórski – członkowie. Komisja zaczęła swoją pracę 11 lipca.
Wnioski można było składać do 6 lipca, ale pojedyncze wciąż wpływają i dopóki komisja pracuje, będą przyjmowane. Terminy są ważne z tego względu, że by oszacować szkody, zboże musi być na pniu, a łąki nie mogą być skoszone. 
- Głównym celem jest jak najszybsza wizja w terenie – mówi Marek Jeziórski – zrobienie zdjęć, opisów, bo ludzie chcą kosić.
Szkody dotyczą przeważnie owsa, żyta, mieszanek zbóż, a także łąk (drugi pokos jest słaby) i pastwisk. 
W ramach obowiązujących przepisów rolnicy dotknięci przez suszę mogą występować o kredyty preferencyjne, ulgi w podatku rolnym, odroczenie i rozłożenie na raty płatności wobec Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego czy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
24.52% (166 głosów)
29.84% (202 głosów)
7.39% (50 głosów)
6.79% (46 głosów)
31.46% (213 głosów)
manhattan