ZABRODZIE: Dwór w Dębinkach wydzierżawiony

Powiat

ZABRODZIE: Dwór w Dębinkach wydzierżawiony

05.01.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Umowa na dzierżawę na okres 10 lat zespołu pałacowo-parkowego w Dębinkach Powiatu Wyszkowskiego z Gminą Zabrodzie została podpisana w czwartek 4 stycznia 2018 r.
Dzierżawiona nieruchomość ma powierzchnię ok. 11 ha, w skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzą m.in. murowany dwór z I połowy XVII w., przebudowany w II połowie XIX w., o powierzchni użytkowej 692 m kw., dwie oficyny murowane, budynek szkoły, budynek mieszkalny z kotłownią, budynek mieszkalny z pralnią i garażem, chlewnia, stodoła. Dzierżawca (Gmina Zabrodzie) zobowiązany jest do wykorzystania ww. nieruchomości na cele kulturalno-oświatowe, a szczególnie muzealne.
Gmina za dzierżawę będzie miesięcznie płacićczynsz dzierżawny w wysokości 1 tys. zł  brutto. Ma ponosić koszty utrzymania, zapewnić bieżące utrzymanie stanu niepogorszonego oraz utrzymanie czystości i porządku na dzierżawionym terenie. Ma prawo poddzierżawić nieruchomość, jeśli będzie ona wykorzystana zgodnie z umową.
Na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami w przypadku sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków prawo pierwokupu przysługuje gminie.
W najbliższym tygodniu ma nastąpić oficjalne przekazanie obiektu Gminie Zabrodzie, która chce poddzierżawić go Fundacji Museion Norwid. Po 7 latach starań Fundacji, aby w dworze w Dębinkach utworzyć muzeum Cypriana Norwida (bywał tu u wuja Ksawerego Dybowskiego, drugiego męża babci Anny ze Zdzieborskich), jest duża szansa na realizację tych zamierzeń.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Syzyfowy wysiłek

BRAŃSZCZYK: Syzyfowy wysiłek

Bobry dają się we znaki mieszkańcom, niszczą drogi, ścinają drzewa, spiętrzają wodę, powodując podtopienia. Ponieważ od dłuższego czasu apelowali o pomoc w tej sprawie, gmina złożyła wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o pozwolenie na odstrzał 100 sztuk zwierząt. Ma to kosztować gminę 50 tys. zł.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Marsz dla Niepodległej

BRAŃSZCZYK: Marsz dla Niepodległej

W przededniu 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, 10 listopada, Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłoto wspólnie z PSP im. Papieża Jana Pawła II w Białymbłocie uczestniczyli w akademii przygotowanej przez panie Barbarę Łapińską i Magdalenę Sitek oraz w Marszu dla Niepodległej. 
zobacz więcej
SOMIANKA: 99. rocznica odzyskania niepodległości

SOMIANKA: 99. rocznica odzyskania niepodległości

Uczniowie PSP w Ulasku 10 listopada uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii. Najmłodsi wykonali piękne flagi Polski, starsi z dumą nosili na piersi własnoręcznie wykonane kokardy narodowe. Ucze-stnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
zobacz więcej
SOMIANKA: Zmarł ks. Wacław Grzybowski

SOMIANKA: Zmarł ks. Wacław Grzybowski

23 lutego 2017 r., przeżywszy 82 lat, w kapłaństwie 57 lat, zmarł ks. kan. Wacław Grzybowski, kapłan diecezji łomżyńskiej, emerytowany proboszcz parafii Somianka i Troszyn. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 25 lutego. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego zostanie odprawiona o godz. 11 w kościele w Długosiodle. Ciało śp. księdza kanonika Wacława Grzybowskiego spocznie na cmentarzu parafialnym w Długosiodle.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku