ZABRODZIE: Debatowali o bezpieczeństwie (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Debatowali o bezpieczeństwie (foto)

12.04.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Niezbyt dużym zainteresowaniem (nie zawiedli sołtysi) cieszyła się debata policyjna dotycząca bezpieczeństwa, która odbyła się 29 marca w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Zabrodziu. Podsumowanie wyników działań policji z ostatnich dziesięciu miesięcy przedstawił komendant powiatowy policji insp. Michał Toporkiewicz (na fot.) . Przypomniał też wnioski przedstawione na poprzedniej debacie i omówił ich realizację. 
 
Komendant Michał Toporkiewicz najpierw przekazał dane dotyczące struktury wyszkowskiej komendy powiatowej. W jej skład wchodzą: wydziały – kryminalny, prewencji, ruchu drogowego, referaty – ds. walki z przestępczością gospodarczą i korupcją oraz wspomagający, a także trzy posterunki – w Długosiodle, Somiance i Zabrodziu. Posterunek Policji w Zabrodziu został reaktywowany 19 grudnia 2016 r. (po likwidacji w grudniu 2012 r.), pracuje w nim 8 policjantów, kierowanych przez asp. szt. Zbigniewa Kwiecińskiego. Dzielnicowym jest asp. Paweł Łojek (tel. 519-035-351, e-mail: dzielnicowy.wyszkow8@ra.policja.gov.pl). 
W 2017 r. w powiecie wyszkowskim popełniono ogółem 981 przestępstw, w tym w gm. Zabrodzie 71 (wykryto 49,3%), przestępstw kryminalnych 642, w tym w gm. Zabrodzie 50 (wykrywalność 30%). Ogólnie przestępczość w powiecie spada. Emocje budzi stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Podczas poprzedniego spotkania mieszkańcy prosili m.in. o przeprowadzanie doraźnych kontroli prędkości przy ul. Handlowej w Niegowie.
 – We wskazane miejsca skierowano patrole ruchu drogowego wyposażone w wideorejestrator i ręczne mierniki prędkości. W rejonie ul. Handlowej przeprowadzono 57 kontroli, w jej wyniku wypisano 85 mandatów karnych za przekroczenie dozwolonej prędkości, a za inne niż przekroczenie prędkości – 7 mandatów.
Największe zagrożenia w rejonie służbowym zabrodzkiego dzielnicowego to niestosowanie się mieszkańców gminy do obowiązku trzymania zwierząt w sposób niestwarzający zagrożenia oraz przemieszczające się po terenie gminy watahy bezpańskich psów.
W dyskusji sekretarz Zdzisław Bocian przekazał uwagi dotyczące samochodów ciężarowych jadących z kierunku Tłuszcza przez Mostówkę i przewożących kruszywo. Samochody są przeładowane, przez co niszczą drogi lokalne. Ponadto kruszywo jest niezabezpieczone, na zakrętach wysypuje się na jezdnię. 
- Chciałbym wszystkich państwa uczulić na drogę Mościska – Przykory – zwrócił się do policjantów wójt Tadeusz Michalik.  – Droga jest rozjeżdżona, a samochody jeżdżą za szybko. Zwracam się do państwa policjantów, żeby pojawiały się tam patrole.
O zbyt szybko jeżdżących kierowcach mówili i inni uczestnicy debaty.
- Będziemy na to zwracali uwagę, ale państwo wiedzą też, że jest CB radio, kierowcy się porozumiewają – odpowiedział komendant.
Przewodniczący Janusz Pakuła poruszył kwestię quadów i samochodów terenowych (poparła go Beata Kornatka), które, szczególnie w soboty i niedziele, czynią spustoszenia na polach, w lasach, wrzosowiskach mostowieckich i  na drogach. – Czy nie ma na nich sposobu? – pytał. – Odnoszą się arogancko, myślą, że im wszystko wolno. To jest tragedia. 
- Spróbujemy nad tym zapanować – zadeklarował komendant.
Jeden z mieszkańców zwrócił uwagę na TIRy parkujące na przystankach autobusowych – zostawiają po sobie mnóstwo śmieci, zasłaniają przystanek i przez to zdarza się, że autobusy nie zajeżdżają. 
- Samochody nie mogą się tam zatrzymywać, bo popełniają wykroczenie. Codziennie policja wystawia mandaty. Na postawienie znaków drogowych nie zgadza się GDDKiA; brakuje parkingów dla TIR-ów.
Inny z obecnych zwrócił uwagę na osoby pijące alkohol przy sklepie w Mostówce i zaśmiecające teren: – Tam leży butelka przy butelce i nikt tego nie sprząta. Zaproponował, żeby zamiast mandatów dać tym osobom worki i żeby za karę sprzątali teren. 
- My możemy tylko nałożyć mandat – przypomniał komendant. – Inną karę może wymierzyć sąd.
Na zakończenie przybyli wypełnili anonimowe ankiety ewaluacyjne. Chodziło m.in. o to, czy takie debaty są potrzebne, o wskazanie problemowych spraw.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan