ZABRODZIE: Czekali ponad 20 lat na drogę (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Czekali ponad 20 lat na drogę (foto)

26.04.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Uroczyste otwarcie drogi gminnej w Przykorach, o którą mieszkańcy starali się ćwierć wieku, odbyło się 20 kwietnia. Widoczna była radość na twarzach mieszkańców, że wreszcie się udało.
Droga ta (o długości 628 m.b. i szerokości 5 m) dla mieszkańców wsi Przykory jest bardzo ważna, ponieważ stanowi nie tylko dojazd do użytków rolnych dla 54 gospodarstw, ale także dzieci do szkoły podstawowej w Mokrej Wsi. A bywało, że po opadach deszczu lub roztopach stawała się nieprzejezdna.
Na otwarcie licznie przybyli mieszkańcy Przykor, władze gminy, radni wojewódzcy: Cecylia Domżała i Marian Krupiński. Obecny był też marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Inwestycja w ponad 30% została sfinansowana z budżetu województwa, ze środków związanych z wyłączeniem z produkcji gruntów rolnych;
Wójt Tadeusz Michalik podziękował radzie gminy za ujęcie w budżecie budowy drogi, marszałkowi za finansowe wsparcie. Życzył, żeby droga wszystkim dobrze służyła.
Adam Struzik zaznaczył, że władze województwa myślą  nie tylko o dużych projektach (autostradach, lotniskach, kolejach), ale i o drogach wiejskich, bo tu jest jeszcze dużo do zrobienia. 
- W województwie mamy 40 tys. km dróg, 42 powiaty, 314 gmin, z czego 228 wiejskich – wymieniał kilka charakterystycznych liczb. – Na Mazowszu jest najmniejsze miasto w Polsce – Wyśmierzyce, ma 900 mieszkańców i największe – Warszawa, w której mieszka ponad 2 miliony mieszkańców.
Marszałek pogratulował mieszkańcom: - Najważniejsze, że droga jest, że możecie po niej podróżować. Niech wam dobrze służy ta droga. Możecie zawsze na nas liczyć – zapewnił. 
Wszystkim, którzy przyczynili się do wybudowania drogi, serdecznie podziękował sołtys Przykor Piotr Gajcy. 
- Ten odcinek drogi biegnie do szkoły, część jest na terenie gminy Tłuszcz. Ubolewam, że nie udało się połączyć sił, by pobudować ją jednocześnie, ale tak to jest. Walczymy o to, są rozmowy, może się uda. Bo teraz to jest taka urwana droga.
Marian Staśkiewicz, który był sołtysem Przykor, przypomniał swoje kilkunastoletnie starania o drogę. Wtedy nieskuteczne, ale kropla drąży skałę.
Na otwarciu symboliczną wstęgę przecięli: wójt Tadeusz Michalik, marszałek Adam Struzik, radni wojewódzcy: Cecylia Domżała i Marian Krupiński, radni gminni: Janusz Pakuła  i Wiesław Giza oraz sołtys Piotr Gajcy.
Koszt inwestycji to 267 528 zł, w tym  dotacja z województwa 90 tys. zł.
Adam Mróz
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.60% (184 głosów)
29.85% (243 głosów)
7.25% (59 głosów)
6.76% (55 głosów)
33.54% (273 głosów)
manhattan