ZABRODZIE: Będzie nowy parking w Niegowie? (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Będzie nowy parking w Niegowie? (foto)

09.10.2020
autor: Elżbieta Szczuka
Radni wyrazili zgodę na nieodpłatne nabycie nieruchomości (pow. 5.317 m kw.) w Niegowie, których mieszkańców wysiedlono ponad 10 lat temu, podczas budowy drogi ekspresowej S8. Nieruchomości mają być przeznaczone na obiekty turystyczne oraz parkingi.
 
Przy trasie S8 w Niegowie są dwie nieruchomości (działki nr 183/9 i 183/11) zabudowane budynkami mieszkalnymi, które zostały wykupione w związku z budową trasy S8. We wrześniu 2016 r. Rada Gminy Zabrodzie podjęła uchwałę, w której wyraziła zgodę na nieodpłatne przejęcie tych nieruchomości z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. Po dokonaniu remontów miały być wykorzystane na mieszkania dla najuboższych mieszkańców gminy.
Mijały lata, gmina i powiat czekali na decyzję wojewody. Ostatecznie wojewoda wyraził zgodę na zbycie nieruchomości, ale…
- Zgodziliśmy się z radnymi, że nie podejmiemy wyzwania przeznaczenia tych nieruchomości na cele mieszkaniowe – mówił wójt Krzysztof Jezierski na ostatniej sesji. – Stan tych budynków od opuszczenia ich przez mieszkańców, czyli już ponad 10 lat temu, uległ dewastacji. Poza tym wprowadzenie tam mieszkańców jest niemożliwe z uwagi na kwestie prawne – gdyby nie musiano wysiedlać mieszkańców, to nadal by tam mieszkali. Po rozmowach w urzędzie wojewódzkim, gdzie uświadomiono nas, że cel jest niezmienialny, chciałbym, żebyśmy możliwie szybko przejęli te nieruchomości i zlikwidowali zagrożenie, jakie tam jest. 
Dlatego wójt zaproponował radnym nową uchwałę. Po przejęciu przez gminę nieruchomości te zostaną przeznaczone na realizację zadań własnych gminy związanych z zaspokajaniem zbiorowych potrzeb wspólnoty lokalnej w zakresie budowy i utrzymania obiektów turystycznych oraz budowy i eksploatacji parkingów. Jest szansa, że wojewoda wyrazi na to zgodę. 
- Dzięki temu moglibyśmy pozyskać środki na ten cel. Jeden kierunek związany jest z turystyką, drugi na parkingi typu Parkuj – jedź – dodał wójt.
Radni jednomyślnie przyjęli zaproponowaną uchwałę, jednocześnie straciła moc uchwała z 2016 r. 
Teraz wójt zwróci się do starosty (działającego w imieniu Skarbu Państwa) z prośbą, żeby wojewoda wydał zarządzenie umożliwiające nieodpłatne przekazanie gminie tych terenów.
Wielka Polska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Ważny temat - drogi

ZABRODZIE: Ważny temat - drogi

Gmina Zabrodzie ogłosiła w I kwartale b.r., składający się z trzech części, przetarg nieograniczony na rozbudowę dróg gminnych: odcinka drogi gminnej w Gaju i Niegowie (ok. 300 m.b.), odcinka drogi gminnej w Głuchach, drogi gminnej w miejscowościach Płatków, Podgać, Anastazew (1200 m.b.). Po otwarciu ofert (dwie: Drogi i Mosty Jana Kaczmarczyka z Kacic k. Pułtuska i Infrastruktura Bud-59 z Warszawy) okazało się, że wszystkie przekraczały budżet przeznaczony przez zamawiającego na ten cel. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Jubileusze małżeńskie

SOMIANKA: Jubileusze małżeńskie

Uroczystości  z okazji 60-, 50- i 25-lecia zawarcia związku małżeńskiego odbyły się w niedzielę 17 września w Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym Caritas im. bł. abp. A. J. Nowowiejskiego w Popowie-Letnisku. Podczas Mszy św. jubilaci odnowili przyrzeczenia małżeńskie, otrzymali pamiątkowe krzyże oraz błogosławieństwo abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO postawiło na Andrzeja Dudę

DŁUGOSIODŁO postawiło na Andrzeja Dudę

74,38% mieszkańców gminy Długosiodło biorących udział w wyborach zagłosowało na Andrzeja Dudę. Procentowo to jeden z najlepszych wyników obecnego prezydenta w powiecie wyszkowskim. 
zobacz więcej
ZABRODZIE: Zabrodzie i Dębinki wygrały turniej (foto)

ZABRODZIE: Zabrodzie i Dębinki wygrały turniej (foto)

60 uczniów wzięło udział w gminnych rozgrywkach szkół podstawowych w tenisie stołowym. Gminę w zawodach powiatowych będą reprezentować tenisiści ze szkół w Zabrodziu i Dębinkach. 
zobacz więcej