ZABRODZIE: Bardzo szczytna akcja (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Bardzo szczytna akcja (foto)

12.05.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie, Gmina Zabrodzie i Stowarzyszenie Nasze Nadbużańskie Młynarze przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka 2019. W ciągu 3 godzin w czwartek 2 maja wolontariusze zebrali nad brzegami Bugu i Fiszoru, na odcinku ok. 7 km, 57 worków śmieci. 
 
Operacja Czysta Rzeka jest inicjatywą Magazynu ,,Kraina Bugu”, polega na posprzątaniu rzeki oraz jej brzegów i najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. Do akcji włączyło się tysiące ludzi, powstały 74 sztaby, 3 z nich na terenie powiatu wyszkowskiego. Sprzątanie w ramach akcji zaczęło się 11 kwietnia, zakończy 25 maja, ale kulminacja była 2 maja – wtedy do sprzątania przystąpiły 52 sztaby. Wg danych na 6 maja, w akcji w kraju wzięło udział 1783 wolontariuszy, zebrali 2992 worki śmieci (ponad 45 ton).
Szefem Sztabu 43 Niegów został Arkadiusz Redlicki, prezes Bractwa Zabrodzkiego. Zgłosiło się 39 wolontariuszy. Organizatorzy w ramach projektu otrzymali niezbędne wyposażenie: worki, rękawice, materiały informacyjne, a także okolicznościowe koszulki i plecaczki z logo akcji.
2 maja przed godz. 10 uczestnicy akcji spotkali się w Młynarzach. Arkadiusz Redlicki podzielił wolontariuszy na trzy grupy, które sprzątały brzegi rzeki Bug (ok. 5 km) oraz rzeczki Fiszor (ok. 2 km). Zebrano 57 worków (ok. 2 tony śmieci), które zostały odebrane przez pracowników Urzędu Gminy Zabrodzie. 
Po zakończeniu akcji jej uczestnicy spotkali się na nadbużańskiej polanie, gdzie czekało na nich ognisko, pyszny bigos, przygotowany przez Annę Walczyńską, smaczne ciasta, upieczone przez Katarzynę Kubalską, a także kiełbasa do upieczenia, chleb i napoje, sponsorowane przez gminę i Bractwo Zabrodzkie.
Uczestnikom akcji, wśród nich byli wójt Krzysztof Jezierski, sołtys Młynarzy Adam Sykulski, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu, działkowicze, podziękował szef sztabu Arkadiusz Redlicki i wręczył certyfikaty potwierdzające udział w akcji.
Swoimi uwagami na temat akcji podzieliło się z nami dwoje jej uczestników.
- Jesteśmy działkowiczami od bardzo dawna, przyjeżdżałem tu, kiedy miałem 7 lat – mówi Krzysztof Michalski, dziś 28-latek. – Szanujemy zieleń, dbamy o czystość, zawsze po sobie sprzątamy. Jednak jak wybierze się na spacer na brzeg rzeki i widzi się te brudy wyrzucone przez innych, robi się przykro, nieprzyjemnie. Dlatego postanowiliśmy przyłączyć się do tego sprzątania, wspomóc społeczność. Bardzo szczytna akcja.
- Sprzątaliśmy Fiszorek, co 50 metrów jeden worek – niechcący zrymowała Beata Kornatka z Niegowa. – Znajdywaliśmy praktycznie wszystko. Części samochodowe, plastikowe butelki, a najwięcej małpeczek. Spotkaliśmy też panią, spacerującą z psem, która podczas spaceru sprząta. Rzeczywiście, zebrała kilka worków śmieci, dzięki czemu ułatwiła nam pracę. Mam kilkoro znajomych, którzy również, idąc na spacer do lasu, wracają z workami pełnymi śmieci.
AK Finanse 728x90 (23.10.2019)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Na dożynkach wystąpią bracia Morkowie

RZĄŚNIK: Na dożynkach wystąpią bracia Morkowie

Gminne dożynki odbędą się w niedzielę 3 września na forum spotkań (targowica) w Rząśniku. Uroczystości rozpocznie polowa Msza św. w intencji rolników. Wydarzeniem artystycznym będzie koncert, w którym usłyszymy najpiękniejsze melodie świata, z udziałem Ryszarda i Bogusława Morków. 
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Dzieci świętowały z rodzicami (foto)

RZĄŚNIK: Dzieci świętowały z rodzicami (foto)

W pikniku z okazji Dnia Dziecka, który odbył się w niedzielę 29 maja przed budynkiem Urzędu Gminy w Rząśniku, aktywnie uczestniczyły nie tylko dzieci, ale także ich najbliżsi. Na pochwałę szczególnie zasłużyły świetnie bawiące się ze swoimi pociechami mamy.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Mieszkańcy więcej segregują

RZĄŚNIK: Mieszkańcy więcej segregują

Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej Tomasz Krakowiecki (na fot.) na wrześniowej sesji przedstawił radnym sprawozdanie z realizacji zadań związanych z utrzymaniem porządku i czystości w gminie.  Osiągnięty poziom recyklingu wyniósł 17,55%, wymagane jest 16%. W 2015 r. w porównaniu do roku 2014 nastąpił wzrost o blisko 100 Mg odbieranych odpadów segregowanych. Niepokoją zaległości na koniec czerwca 2016 r. w opłatach podatku tzw. śmieciowego. Przetarg na odbiór odpadów obowiązuje do końca 2016 r., jeszcze w październiku ma być ogłoszone nowe postępowanie.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Wielkie Grzybobranie w połowie września

DŁUGOSIODŁO: Wielkie Grzybobranie w połowie września

Już po raz siedemnasty Gmina Długosiodło i Lasy Państwowe zapraszają na Wielkie Grzybobranie. W programie nie tylko zbieranie grzybów, ale też liczne konkursy, degustacje i koncerty.
zobacz więcej
Mrówka - styczeń - luty 2020
Mrówka - styczeń - luty 2020