ZABRODZIE: Bądźmy dumni ze swojej historii (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Bądźmy dumni ze swojej historii (foto)

19.11.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Na obchody Narodowego Święta Niepodległości mieszkańców gminy zaprosili 11 listopada wójt i proboszcz parafii Niegów. Oddano hołd tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Na Grobie Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty i zapalono znicze.
 
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Trójcy w Niegowie. Poczty sztandarowe wystawili strażacy ochotnicy z Zabrodzia i Słopska, szkoły w Adelinie, Dębinkach i Zabrodziu, PSL oraz harcerze.
Patriotyczne kazanie wygłosił ks. proboszcz Andrzej Rybiński. Oddał hołd tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę i tym, którzy za nią zginęli. Podkreślił, że wolną Polskę powinniśmy budować własną pracą. 
– Zróbmy wszystko, żebyśmy tej odzyskanej wolności nie utracili i nie musieli się o nią modlić. Byśmy byli dumni ze swojej historii, z tego, co robimy.
Nabożeństwo zakończył hymn „Boże coś Polskę”. Wierni opuszczali kościół przy dźwiękach melodii „Ojczyzno ma”, którą na trąbce zagrał Dominik Getka. 
Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli w pochodzie na cmentarz parafialny. Tę część uroczystości, którą rozpoczęło odśpiewanie czterech zwrotek hymnu państwowego, prowadził druh Jan Getka. 
- 11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych, symbolicznych dat w historii naszego kraju – rozpoczął swoje wystąpienie wójt Krzysztof Jezierski. – Jesienią 101 lat temu, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita znów pojawiła się na mapach Europy.
Zaznaczył, że na niegowskim cmentarzu spoczywają osoby, które walkę o wolność i niepodległość Polski okupiły własną krwią, a często życiem. Wspomniał o wojnie 1920 r. i II wojnie światowej, które pochłonęły wiele ofiar.
- Dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce, od dziesięcioleci na naszych ziemiach nie toczą się walki. Teraz, aby być patriotą, nie musimy przelewać krwi. Wystarczy być uczciwym, przyzwoitym Polakiem w życiu zawodowym i rodzinnym. W trosce o to, aby pokój trwał jak najdłużej, musimy też pielęgnować pamięć o naszych bohaterach.
Podziękował wszystkim, którzy włączyli się w organizację obchodów Święta Niepodległości i tym, którzy w nich uczestniczyli. 
Nazwiska prawie setki osób związanych z gminą Zabrodzie, które poległy, zostały zamordowane lub zginęły w czasie II wojny światowej, oddając swe życie za wolność ojczyzny, przypomniała Elżbieta Oleksiak.
- Przez lata my, Polacy, musieliśmy niejednokrotnie chwytać za broń, by bronić Ojczyzny, walczyć o niepodległość. Również po II wojnie światowej, pomimo że nie trzeba było walczyć z bronią w ręku, ludzie ginęli za wolność. Pozwolę sobie wspomnieć ks. Jerzego Popiełuszkę, kardynała Stefana Wyszyńskiego czy jego sekretarza Antoniego Baraniaka. A takich ludzi było znacznie więcej. Dobrze, że są takie dni jak dzisiejszy, Narodowe Święto Niepodległości. Dobrze, że są takie miejsca jak to, gdzie możemy symbolicznie stanąć przy mogile i pomodlić się za tych, którzy oddali swoje życie na przestrzeni dziejów za wolną Polskę. Miejmy to na uwadze, słuchając tej listy poległych.
Na liście znaleźli się cywile i żołnierze zabici w czasie działań wojennych, przez żandarmów i żołnierzy niemieckich, zamordowani przez gestapo członkowie Armii Krajowej, polegli na szlaku I Armii Wojska Polskiego, zabici przez partyzantów. 
Groby wyczytanych osób spoczywających na niegowskim cmentarzu zostały oznaczone biało-czerwoną wstęgą. Tam również złożone zostały biało-czerwone wiązanki, zapalono znicze.
Modlitwę za tych, którzy odeszli z tego świata, walcząc o naszą wolność, odmówił ks. Andrzej Rybiński. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość