SOMIANKA: Zwyciężył Orzeł Biały, zwyciężył polski lud (foto)

Powiat

SOMIANKA: Zwyciężył Orzeł Biały, zwyciężył polski lud (foto)

16.08.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Piękny koncert polskich pieśni patriotycznych, zatytułowany „Bóg, honor, ojczyzna”, w  96. rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej dał w Popowie Kościelnym warszawski chór Vars Cantabile im. Arkadiusza Janaszka.
Na koncert, który odbył się zaraz po Mszy św., zaprosił ks. proboszcz Remigiusz Stacherski. Zespół artystyczny Vars Cantabile powstał w 1990 roku, jego założycielem, pierwszym dyrygentem i autorem większości opracowań utworów był muzyk Arkadiusz Janaszek. Podczas poniedziałkowego koncertu chórem dyrygowała Teresa Janaszek, akompaniowała Grażyna Piwkowska.
Występ rozpoczęli „Warszawianką”. Słowa do tej pieśni napisał, na wieść o wybuchu powstania listopadowego, francuski poeta i działacz polityczny Casimir Delavigne, muzykę Daniel Auber. Premiera „Warszawianki” odbyła się 1 marca 1831 roku w Paryżu w czasie manifestacji solidarności z narodem polskim. Autorem polskiego przekładu jest Karol Sienkiewicz (brat dziadka Henryka Sienkiewicza), zaś muzykę do tego wiersza (bardziej odpowiadającą Polakom) napisał Karol Kurpiński. Polska prezentacja „Warszawianki” odbyła się już 5 kwietnia 1831 roku w Teatrze Narodowym, wzbudziła ogromny zachwyt, potem pieśń ta była śpiewana przez wszystkich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pieśń ta była kandydatką do miana hymnu państwowego. 
Wśród wykonywanych utworów znalazły się piosenki i pieśni śpiewane w czasach marszałka Piłsudskiego, które dodawały ducha żołnierzom i zagrzewały do walki: „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Maszerują strzelcy”, „O mój rozmarynie”, wiązanka pieśni legionowych, „Pierwsza brygada”, „Jak długo w sercach naszych”. 
Występ chóru przypadł do gustu słuchaczom (często nucili wraz z chórzystami), otrzymali burzliwe oklaski. Na pożegnanie zebrani wraz z chórem zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Spotkanie opłatkowo-noworoczne

RZĄŚNIK: Spotkanie opłatkowo-noworoczne

Ostatnia w tym roku, odbywająca się 29 grudnia, budżetowa sesja rady gminy, zakończyła się świąteczno-noworocznym akcentem. – Zostałem zaproszony żebyśmy razem przeżyli popołudnie wigilijne – zwrócił się do obecnych proboszcz parafii w Rzaśniku ks. Robert Sulich. Życzenia na nowy rok złożyli także przewodniczący rady gminy oraz wójt, mimo że osobiście nie mógł uczestniczyć w spotkaniu. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Bądź fit jesienią

DŁUGOSIODŁO: Bądź fit jesienią

W Centrum Kultury w Długosiodle od października rozpoczynają się zajęcia z aerobic. 
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Korespondują po kontroli

RZĄŚNIK: Korespondują po kontroli

Podczas sesji 14 lutego wójt Paweł Kołodziejski (na fot.) poinformował, że gmina prowadzi korespondencję z władzą wdrażającą i firmą wykonawczą, ponieważ rutynowa kontrola projektu, polegającego na dostarczeniu 700 beneficjentom bezpłatnie szerokopasmowego  Internetu, wykazała pewne nieprawidłowości. Gmina jest zdecydowana podjąć działania zmuszające firmę Viatelecome do przywrócenia na swój koszt stanu zgodnego z projektem. Jak powiedział wójt, została zmieniona technologia odbioru Internetu bez zgody inwestora i najprawdopodobniej bez wiedzy jednostki wdrażającej, a tym zasłaniał się wykonawca. Zamontowano 150 anten innych niż w projekcie. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Nadziei czas – spotkanie wigilijne (foto)

SOMIANKA: Nadziei czas – spotkanie wigilijne (foto)

Po raz piąty wójt i Gminny Ośrodek Kultury zaprosili na spotkanie wigilijno-opłatkowe, w tym roku w niedzielę 10 grudnia do Publicznej Szkoły Podstawowej w Somiance. – Dziękujemy za to, że jesteście – zwrócił się do obecnych wójt. Dużo radości, dużo miłości życzył europoseł.
zobacz więcej
Zitcom