SOMIANKA: Żeby było jak najtaniej

Powiat

SOMIANKA: Żeby było jak najtaniej

31.12.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Ile będzie kosztował odbiór śmieci? – dopytują mieszkańcy zaniepokojeni znacznie wyższymi cenami oferowanymi przez usługodawców. Przed radnymi ciężki orzech do zgryzienia. Decyzję, póki co, odłożyli na styczeń.
Na ostatniej sesji radni wprowadzili zmiany do regulaminu odbioru odpadów. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska w sprawie selektywnej zbiórki śmieci, doszedł czwarty pojemnik na odpady biodegradowalne (m.in. resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, skoszoną trawę, liście, trociny).
Przy okazji sołtysi dopytywali o ceny śmieci w przyszłym roku. Przypomnijmy, że na ogłoszony przez gminę przetarg odpowiedziały dwie firmy, składając oferty w wysokości prawie 570 tys. zł i prawie 950 tys. zł! To poważny kłopot, bo – zgodnie z dotychczasowymi stawkami – gmina zaplanowała na ten cel 390 tys. zł.
- Jeśli trzeba będzie więcej płacić, to żeby śmieci były odbierane dwa razy w miesiącu, a nie raz – uważa jeden z sołtysów.
Władze gminy mają spory kłopot. – Kwota jest dużo większa. Wypracowanie stanowiska w sprawie stawek dla mieszkańców nie uda się do końca roku. W styczniu rada będzie musiała podjąć decyzję – skomentował wójt Andrzej Żołyński.
W kwestii częstszego odbioru śmieci jest sceptyczny: - Takie zmiany trzeba było wprowadzić przed przetargiem. Śmieci zdrożały. Jeśli mielibyśmy je odbierać dwa razy w miesiącu, to nie wiem, czy nie kosztowałyby dwa razy więcej, a może jeszcze więcej. Mieszkańcy chcą raczej, żeby było jak najtaniej.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Gratulacje dla sołtysów

SOMIANKA: Gratulacje dla sołtysów

Nowo wybranym sołtysom na sesji 18 kwietnia wręczono zaświadczenia o wyborze na sołtysa. Gościem sesji był honorowy wójt gminy Jarosław Kalinowski, europoseł. 
zobacz więcej
ZABRODZIE zaprasza na trasy narciarskie! (foto)

ZABRODZIE zaprasza na trasy narciarskie! (foto)

W Mostówce i Anastazewie można biegać na nartach na przygotowywanych malowniczych trasach, których łączna długość wynosi 11,1 km, a różnice wysokości sięgają 20 m.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Sprawa dworu w Dębinkach w sądzie

ZABRODZIE: Sprawa dworu w Dębinkach w sądzie

Powiat Wyszkowski złożył w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie skargę na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 sierpnia 2018 r., uznającą roszczenia spadkobierców byłych właścicieli dworu w Dębinkach. W skardze powiat oparł się na pierwszej decyzji Wojewody Mazowieckiego z 2017 r.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Nadszedł czas godnego upamiętnienia Obrońców Ojczyzny 1920 roku (foto)

BRAŃSZCZYK: Nadszedł czas godnego upamiętnienia Obrońców Ojczyzny 1920 roku (foto)

W Porębie odbyła się uroczystość upamiętniająca Obrońców Ojczyzny z czasów wojny polsko bolszewickiej 1919-1920. – Trzeba, aby ostatnie pokolenie tych, którzy pamiętają relacje swoich bliskich – uczestników walk, przekazało je potomnym” – uważa Sławomir Gałązka, przewodniczący Rady Gminy w Brańszczyku, piłsudczyk. „Teraz wreszcie nadszedł czas, aby nasi przodkowie doczekali się godnego upamiętnienia, dlatego odsłaniamy poświęconą im tablicę koło kościoła w Porębie” – podkreśla kmdr por. Jan Puścian, prezes Związku Oficerów Rezerwy RP im. J. Piłsudskiego Okręgu m.st. Warszawa, które jest inicjatorem tego ważnego nie tylko dla lokalnej społeczności wydarzenia. 
zobacz więcej
Zitcom