SOMIANKA: Zaproszenie na jubileusz parafii

Powiat

SOMIANKA: Zaproszenie na jubileusz parafii

21.09.2016
autor: Elżbieta Borzymek
W niedzielę 25 września ks. proboszcz Tadeusz Suchta zaprasza na uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia Parafii pw. św. Izydora w Woli Mystkowskiej. 
Parafia do uroczystości jubileuszowych przygotowywała się duchowo poprzez misje święte, które odbyły się w dniach 1-8 maja, a materialnie poprzez prace remontowe w kościele.
Na program niedzielnej uroczystości złożą się: występ Orkiestry Dętej z Ostrołęki i kwartetu „AD Alta Voce” z Ostrowi Mazowieckiej – godz. 11.30, uroczysta Msza św. pod przewodnictwem JE bp. Janusza Stepnowskiego – godz. 12.
Początki parafii sięgają I wojny światowej i związane są z tym, że wycofujące się wojska rosyjskie na przełomie lipca i sierpnia 1915 r. spaliły kościół i plebanię w Pniewie. Księża stamtąd skorzystali z zaproszenia dziedzica Woli Mystkowskiej Henryka Michałowskiego i zamieszkali w jego dworze. Po przejściu frontu w jednym z budynków dworskich w Woli Mystkowskiej zorganizowano kaplicę, ale księża na codzienne nabożeństwa dojeżdżali do Pniewa. Wtedy pojawiły się głosy mieszańców, by z części parafii Pniewo utworzyć nową parafię w Woli Mystwskiej. Wysłuchał ich biskup płocki Antoni Julian Nowowiejski i 24 września 1916 r. utworzył parafię pw. św. Izydora w Woli Mystkowskiej.
fot. Urząd Gminy Somianka
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku