SOMIANKA: Wyjątkowy, radosny dzień (foto)

Powiat

SOMIANKA: Wyjątkowy, radosny dzień (foto)

15.11.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Msza św. za ojczyznę rozpoczęła 11 listopada gminne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Część artystyczna, przygotowana przez uczniów szkół w Somiance i Ulasku, odbyła się w Szkole Podstawowej w Somiance. Wszyscy obecni zostali poczęstowani jubileuszowym tortem.
 
Po Mszy św. za ojczyznę w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, którą odprawił ks. proboszcz Wojciech Zyśk, obecni przeszli do szkoły. Wchodzący otrzymywali od uczniów czerwone róże i gadżety kampanii „Dumni z Polski”, włączającej samorządy w radosne narodowe świętowanie. 
Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu Polski w obecności pocztów sztandarowych szkół w: Kręgach, Woli Mystkowskiej, Popowie Kościelnym i Jackowie Górnym. Licznie przybyłych, wśród nich władze samorządowe, duchowieństwo, radnych, dyrektorów szkół, przedstawicieli służby więziennej, powitała dyrektor szkoły Agnieszka Augustynik. Życzyła „mieszkańcom naszej małej ojczyzny, abyśmy nigdy nie utracili wolności, umieli pracować i jednoczyć się”.
- Sto lat temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy – rozpoczął wójt Andrzej Żołyński. – Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się i nam, inspirując nas do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. Nie możemy ich przecież zawieść.
- Zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego z nas – apelował. – Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski, uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny. Wierzę, ze dzięki temu będziemy państwem silnym, takim, z którym będą się liczyć inne narody.
Uczniowie, pod kierunkiem nauczycielek M. Jędrzejczak, T. Nowosielskiej, M. Ruszczak i A. Tomaszewskiej, przygotowlai montaż słowno-muzyczny. Przedstawili w nim trudną drogę do odzyskania niepodległości przez Polskę. Zakończyli widowiskowym tańcem z flagami. 
- Wspaniały dzień, wspaniała uroczystość w wykonaniu naszych dzieci – pochwalił wójt. Wszyscy zaangażowani w przygotowanie uroczystości otrzymali z jego rąk dyplomy „Dumni z Polski”.
Niespodzianką był ogromny, jubileuszowy tort, którym zostali poczęstowani wszyscy, którzy wspólnie świętowali ten uroczysty dzień.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO: Poznawajmy świat (foto)

DŁUGOSIODŁO: Poznawajmy świat (foto)

W Centrum Kultury w Długosiodle 9 czerwca gościł Jarosław Kret – dziennikarz, pisarz, podróżnik, fotoreporter. Zebrani wysłuchali ciekawych opowieści o Ziemi Świętej, refleksji o zawodzie fotoreportera i dziennikarza. Zapewne wielu z nich, zachęconych przez gościa, już planuje wakacyjne wyjazdy.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Budżet uchwalony

DŁUGOSIODŁO: Budżet uchwalony

Rada gminy zatwierdziła budżet na 2017 r. już w połowie grudnia. Zaplanowano inwestycje na ponad 6,5 mln zł, głównie wodno-kanalizacyjne i drogowe. Wyzwaniem organizacyjnym i finansowym będzie reforma oświaty i podwyżki. 
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Najwięcej nauczycieli dyplomowanych

RZĄŚNIK: Najwięcej nauczycieli dyplomowanych

Na sesji 30 września zastępca wójta Paweł Abramczyk przedstawił sytuację w gminnej oświacie na rozpoczęcie roku szkolnego. W sumie w gminnych szkołach uczy się 821 uczniów (wraz z zerówkami).  Średnio w klasie jest prawie 14 uczniów (13,6), najliczniejsze oddziały są w Zespole Szkół w Rząśniku – śr. 21,2, najmniej liczne w Bielinie – śr. 9,3. Nauczyciele pracują w sumie prawie na 88 etatach. Wśród nich dominują pedagodzy z najwyższym stopniem awansu zawodowego, czyli dyplomowani – prawie 59 etatów (67%).
zobacz więcej
ZABRODZIE: Jubileuszowy Bieg Norwidowski (fot)

ZABRODZIE: Jubileuszowy Bieg Norwidowski (fot)

Po raz dziesiąty Bractwo Zabrodzkie zorganizowało na trasie Głuchy – Dębinki Mazowiecki Bieg Norwidowski.  Bieg, w którym wystartowało ok. 170 zawodników, odbył się 24 września, dokładnie w 196. rocznicę urodzin Cypriana Norwida.
zobacz więcej
Bricomarche
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Bricomarche