SOMIANKA: Tylko dla pań?

Powiat

SOMIANKA: Tylko dla pań?

20.03.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Z okazji Dnia Kobiet GOK w Somiance zaprosił 10 marca mieszkanki gminy na spotkanie. Miały okazję, by dobrać najlepsze dla siebie kosmetyki firmy Avon oraz spotkać się z Małgorzatą Rogalą i jej twórczością. Pisarka debiutowała w 2012 r., ale ma już na swoim koncie kilka książek, które zyskały popularność.

Zaczynała od powieści obyczajowej dla pań, teraz pisze kryminały. 
Wójt każdej z pań okazji ich święta wręczył okolicznościowe, z różowym lukrem, babeczki.
Na spotkaniu z pisarką obecnych było kilkanaście pań, a także wójt Andrzej Żołyński oraz sołtys Somianki Ryszard Kentla. Małgorzata Rogala interesująco opowiadała o swojej pracy literackiej. Mówiła, jak znajduje tematy, jak przygotowuje się do pisania, jak przeprowadza researche
Jej pierwsza powieść „To, co najważniejsze” ukazała się w 2012 r. Spodobała się szczególnie czytelniczkom, a pisarka poszła na kurs pisania kryminałów. Jeszcze w jego trakcie napisała pierwszą książkę tego typu – „Zapłatę”, otwierającą cykl, którego bohaterami jest para policjantów Agata Górska i Sławek Tomczyk. Autorka radzi, by zaczynać właśnie od tej pierwszej powieści. – Oczywiście można wyrywkowo, bo w każdej książce jest nawiązanie do tego, co się wydarzyło wcześniej – dodaje. – Ale jeśli ktoś chce śledzić tło obyczajowe i wątek prywatny bohaterów, to najlepiej zacząć od początku.
Omawiając kolejne powieści, autorka zdradziła, jak znajduje tematy. Do napisania „Ważki” zainspirowała ją osiedlowa gazeta internetowa ze względu na dziennikarstwo, agresywne, nieprofesjonalne: - Ten wątek miał pokazywać podłość pana dziennikarza, który posunął się do czynu bardzo nieetycznego.
Główna bohaterka cyklu kryminalnego – Agata – jest kobietą z przeszłością, w dzieciństwie była molestowana przez przyjaciela rodziny, pediatrę. Autorka pokazuje, jaki miało to wpływ na życie bohaterki i jej wybory. 
- Unikam przelewu krwi i kawałkowania ludzi – zastrzega pisarka. – Ponieważ w „Zapłacie” (2015) mamy truciznę, w „Dobrej matce” (2016) zastrzelenie, w „Ważce” (2017) utopienie, zastanawiałam się, co można użyć, żeby nie było rzeki krwi i pomyślałam o zastrzyku (jak w filmie „Przed egzekucją”) – zdradza pomysł na kolejną książkę, którą zatytułowała „Zastrzyk śmierci” (2017). 
W „Grzechu zaniechania” (2018) zostaje zamordowana psychiatra, stosująca kontrowersyjną metodę „odzyskiwania wspomnień” i pokazany jest problem coraz powszechniej dotykający współczesne dzieci. – Jest mnóstwo atrakcji jak smartfony, tablety, dzieci nie wychodzą na podwórko i pasjonują się elektroniką. To przerzuca się na to, że te dzieciaki trochę inaczej się rozwijają. Mają coraz więcej problemów z emocjonowaniem i nauką, nie spotykają się ze sobą. Kontakt wirtualny zastępuje im kontakt z drugim człowiekiem.
Jak zauważyła, rodzice zamiast próbować zmienić tryb życia swoich pociech, idą do psychologa, by postawił diagnozę i wskazał terapię. Powstaje więc coraz więcej prywatnych ośrodków, które zarabiają na tym. 
Kolejnym impulsem było coraz częstsze wykorzystywanie dzieci jako karty przetargowej w rozwodach: – Rodzice nie dostrzegają, że oni ze sobą walczą, a najbardziej cierpi dziecko. 
Autorka zapowiedziała, że przynajmniej jeszcze dwie książki z tej serii napisze, ze względu na naciski od wydawcy i czytelników.
- Póki co będzie płodozmian, w Dzień Kobiet opublikowałam okładkę I tomu nowej serii „Kopia doskonała”. Bohaterka jest prywatnym detektywem, absolutnym przeciwieństwem Agaty. Ma na imię Celina, też jest po przejściach, ale zupełnie innych, jej rodzice zostali zamordowani, nie znaleziono sprawcy... – zdradziła, zapraszając na promocję tej najnowszej książki podczas Targów Książki.
Szkoda, że tak mało osób skorzystało zaproszenia na to naprawdę ciekawe spotkanie.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość