SOMIANKA: Targi w soboty, nie w środy

Powiat

SOMIANKA: Targi w soboty, nie w środy

15.07.2019
autor: Elżbieta Borzymek
Radni na sesji 19 czerwca po raz kolejny zajmowali się Targowiskiem „Mój Rynek” w Somiance. Targowisko zostało oddane do użytku w 2018 r., ale wciąż nie działa. Radni przegłosowali zmianę opłaty targowej oraz dnia targowego. – Jak marszałek nam już zaakceptuje wszystko, teraz i opłaty były zmieniane – mówił wójt – będziemy mogli z targowiskiem w końcu wystartować. Ale w sobotę, nie w środę. 
 
Radni uchwalili następujące opłaty na Targowisku „Mój Rynek” w Somiance:
• przy sprzedaży obnośnej z ręki, koszów, skrzyni, stolików – 12 zł; 
• przy sprzedaży z: samochodu osobowego – 14 zł, ciągnika rolniczego z przyczepą – 16 zł, samochodu ciężarowego do 3 ton ładowności – 19 zł, samochodu ciężarowego o ładowności powyżej 3 ton – 24 zł, wozu konnego – 13 zł; 
• przy sprzedaży ze straganu – 2,40 zł za 1 m kw. zajętej powierzchni;
• przy sprzedaży w innych formach – 1,60 zł za 1 m kw. zajętej powierzchni, z zastrzeżeniem: przy sprzedaży w innych formach, dokonywanej przez rolników – 1,20 zł za 1 m kw. zajętej powierzchni. 
 
W 2018 roku oddane zostało do użytku Targowisko „Mój Rynek” w Somiance. W związku z tym, że targowisko wybudowane zostało z dofinansowaniem ze środków PROW 2014-2020 na operacje typu „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów”, trzeba było obniżyć opłatę przy sprzedaży tego typu produktów przez rolników.
„Dotacja została udzielona na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury” objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014– 2020.  
Gmina Somianka otrzymała punkty za obniżenie kosztów wynajmu powierzchni handlowej targowiska przez rolników o co najmniej 25% w okresie 5 lat od dnia wypłaty przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa płatności końcowej. W związku z powyższym gmina Somianka zobowiązana jest do zmniejszenia kosztów wynajmu powierzchni handlowej dla rolników. Obowiązująca uchwała w sprawie opłaty targowej oraz poboru opłaty targowej w drodze inkasa nie określa obniżonych stawek opłaty targowej przy sprzedaży produktów przez rolników. Dlatego też nie byłoby podstaw do pobierania obniżonej opłaty targowej od rolników. Skutkowałoby to koniecznością zwrotu otrzymanej dotacji” – czytamy w uzasadnieniu podjętej na sesji uchwały zmieniającej wcześniejszą, z grudnia 2018 r.
Zmieniono też w jednym punkcie Regulamin targowiska. – Regulamin jest w zasadzie korektą tego, co było uchwalone. Dzien targowy miał być w środę, po różnych dyskusjach i zastanowieniu się, ten dzień będzie poprawiony na dzień weekendowy, czyli na sobotę – wyjaśnił wójt Andrzej Żołyński.
Radni jednogłośnie przegłosowali zaproponowane zmiany.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Słońce, urokliwe widoki, beztroska... (foto)

SOMIANKA: Słońce, urokliwe widoki, beztroska... (foto)

Pozostały już tylko miłe wspomnienia z 11-dniowych kolonii nad morzem. Letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży z gmin Somianka i Zatory zorganizowało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Nasza Gmina Somianka”. 
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Spotkanie opłatkowo-noworoczne

RZĄŚNIK: Spotkanie opłatkowo-noworoczne

Ostatnia w tym roku, odbywająca się 29 grudnia, budżetowa sesja rady gminy, zakończyła się świąteczno-noworocznym akcentem. – Zostałem zaproszony żebyśmy razem przeżyli popołudnie wigilijne – zwrócił się do obecnych proboszcz parafii w Rzaśniku ks. Robert Sulich. Życzenia na nowy rok złożyli także przewodniczący rady gminy oraz wójt, mimo że osobiście nie mógł uczestniczyć w spotkaniu. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Wycieczka przedszkolaków (foto)

DŁUGOSIODŁO: Wycieczka przedszkolaków (foto)

W piękny, majowy dzień dzieci z Przedszkola Samorządowego w Długosiodle wybrały się na wycieczkę do Teatru Lalki i Aktora w Łomży.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Naszej niepodległości stulecie (foto)(wideo)

RZĄŚNIK: Naszej niepodległości stulecie (foto)(wideo)

Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywały się 9 i 11 listopada. W piątek zaprosiły na wieczornice szkoły w Porządziu i Komorowie. W niedzielę w kościele w Rząśniku, po Mszy św. w intencji Ojczyzny i punktualnie o 12.00, jak w całej Polsce,  odśpiewaniu hymnu narodowego, program „Niech niesie się po całym świecie, naszej niepodległości  stulecie” przedstawiła społeczność miejscowej szkoły. – Dzieci rzeczywiście wprowadziły nas w atmosferę patriotyczną – chwalił wójt. – To było bardzo piękne. Momentami cisnęły się łzy do oczu. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku