SOMIANKA: Słońce, urokliwe widoki, beztroska... (foto)

Powiat

SOMIANKA: Słońce, urokliwe widoki, beztroska... (foto)

16.08.2018
autor: (MK), opr. EB, fot. www.somianka.pl
Pozostały już tylko miłe wspomnienia z 11-dniowych kolonii nad morzem. Letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży z gmin Somianka i Zatory zorganizowało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Nasza Gmina Somianka”. 
 
Uczestnicy kolonii mieszkali w malowniczej miejscowość, położonej pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko, opodal morza, w pięknym Smołdzińskim Lesie. Otrzymali wspaniałą możliwość poznania regionu Słowińskiego Parku Narodowego: 
Byliśmy na ruchomych wydmach („Polska Sahara”), spacerowaliśmy plażą aż do Latarni Morskiej Czołpino z 1875 r. Poznawaliśmy krajobraz, kulturę ludności oraz bogactwo natury, z daleka podziwialiśmy Górę Rowokół, parujące wzgórze diabła – z opowieści pani przewodnik.
W Gdańsku zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej, pani przewodnik oprowadziła nas po Starówce. W Ustce spacerowaliśmy po malowniczym porcie i molo, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z Syrenką, odbyliśmy rejs pirackim statkiem i odwiedziliśmy Bunkry Blüchera, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach survivalowych (próba rozpalenia ogniska, pierwsza pomoc, przetrwanie w lesie).
W Słupsku zmierzyliśmy się z atrakcjami parku linowego „Leśny Kot”, w Nowęcinie koło Łeby byliśmy w Parku Dinozaurów, gdzie przeżyliśmy fantastyczną przygodę, obcując z trójwymiarowymi gadami naturalnej wielkości. Odwiedziliśmy także wioskę indiańską, dom strachów, labirynt luster, strefę zabaw. W Sarbsku w Sea Parku zwiedzaliśmy oceanarium prehistoryczne (poznając świat podwodnych gadów żyjących miliony lat temu), park makiet zwierząt morskich (największych żyjących ryb i ssaków morskich), park miniatur latarni morskich, muzeum marynistyczne oraz fokarium, w którym obejrzeliśmy pokaz wszechstronnie uzdolnionych fok uchatek kalifornijskich.
W drodze powrotnej zajechaliśmy do Aqua Parku w Redzie z prawdziwymi rekinami, które można zobaczyć: korzystając z unikatowej zjeżdżalni albo pływając w głębokim basenie z przezroczystą ścianą lub też podziwiając w ogromnym akwarium fascynujący świat tych morskich stworzeń. 
Oczywiście korzystaliśmy z kąpieli w morzu pod opieką ratownika, radosnego plażowania, rozgrywaliśmy mecze w piłkę siatkową oraz braliśmy udział w różnych grach ruchowych. Uczestniczyliśmy też w pogadankach i konkursach dotyczących profilaktyki zdrowotnej (m.in. „Czyścioch to ja”, tworzenie piramidy zdrowia, kalambury „Lato, sport, zdrowie”). 
Kolonie nad morzem, w ramach programu promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, zostały dofinansowane ze środków Funduszu Składowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w kwocie 750  zł na każdego uczestnika.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość