SOMIANKA: Ścieki droższe chociaż z dopłatą

Powiat

SOMIANKA: Ścieki droższe chociaż z dopłatą

22.08.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
O 1,09 zł wzrośnie opłata za metr sześcienny ścieków odprowadzanych do gminnej kanalizacji. Podwyżka będzie, mimo że rada gminy podjęła decyzję o dopłacie w wysokości 2 zł do metra.
 
Koszty związane z utrzymaniem sieci w rozproszonej zabudowie wciąż rosną, a wraz z nimi ponoszone przez mieszkańców opłaty. Dopłata do ścieków jest praktyką od lat stosowaną w Gminie Somianka. (Wcześniej mieszkańcy korzystali również z dopłaty do wody.) Dlaczego gmina po prostu nie obniży taryfy? - Taryfa musi odzwierciedlać rzeczywiste koszty funkcjonowania kanalizacji - wyjaśnia wójt Andrzej Żołyński.
Obecna taryfa z obecną dopłatą w wysokości 2,78 zł będzie funkcjonowała już tylko do końca sierpnia. Od 1 września wejdą w życie nowe stawki zaakceptowane przez Wody Polskie.
Radni zdecydowali, że z dopłat do ścieków gmina nie zrezygnuje, choć będą niższe niż dotychczas - 2 zł do m3. - Od września tego roku ścieki będą kosztowały 4,78 zł brutto za m3. Takie stanowisko zostało wspólnie wypracowane - poinformował wójt.
Sołtysi zauważyli, że te kwoty różnią się od informacji, które ostatnio zostały im dostarczone. - Ta informacja to stawki zatwierdzone przez Wody Polskie. Ponieważ jest określony czas na poinformowanie mieszkańców, taka informacja do państwa poszła - wątpliwości rozwiewał Andrzej Żołyński. - Gdyby nie było dzisiejszej uchwały o dopłacie, takie stawki by obowiązywały. 
Zgodnie z nową taryfą, za metr sześcienny ścieków mieszkańcy powinni płacić od 1 września 6,78 zł brutto. Po odliczeniu dopłaty 2 zł do m3, cena wyniesie 4,78 zł. Dotychczas stawka po dopłacie wynosiła 3,69 zł brutto/m3.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom