SOMIANKA: „Przepióreczka” niezmiennie zachwycająca (foto)

Powiat

SOMIANKA: „Przepióreczka” niezmiennie zachwycająca (foto)

29.05.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Już po raz 20. zespół ludowy zaprosił na doroczny koncert galowy, tradycyjnie w Boże Ciało. Jak zwykle zachwycił wachlarzem barw strojów ludowych oraz rozmaitością tańców z różnych stron Polski.
Na zaproszenie Szkoły Podstawowej w Jackowie Górnym i Społecznego Stowarzyszenia Oświatowego „Szkoła z Tradycjami” odpowiedzieli m.in. europoseł Jarosław Kalinowski, władze gminy Somianka oraz byli tancerze „Przepióreczki” z rodzinami. Najserdeczniej przywitano – w dniu ich święta - wszystkie mamy, to im dedykowany był jubileuszowy koncert. 
Rozpoczęto go krakowiakiem – tańcem, którym „Przepióreczka” zadebiutowała 22 lata temu, na zakończenie roku szkolnego. Inicjatorem założenia zespołu, pierwotnie śpiewaczego, był Wacław Główczyk. W 1994 r. Aleksandra Kalinowska, która prowadzi zespół do dziś, rozpoczęła próby z młodymi tancerzami. Pierwszy koncert galowy odbył się w marcu 1996 r., kolejny zorganizowano już w Boże Ciało – tradycja ta wciąż jest podtrzymywana.
W 2002 r. powstała grupa absolwentów szkoły, którzy chcą kontynuować swoją przygodę z tańcem ludowym. Od tamtej pory do grupy „oldboyów” należało prawie 50 osób. Podczas niedzielnego koncertu zaprezentowali suitę lubelską oraz fragmenty widowiska „Wesele w Puszczy Białej”, którego premiera odbyła się 5 lat temu.
Przez 22 lata w zespole tańczyło 280 uczniów. Koncert jubileuszowy był debiutem dla 12 najmłodszych (na stopy niektórych trudne było znalezienie tak małych butów do tańca). Z wdziękiem, gorąco oklaskiwani zaprezentowali tańce i zabawy śląskie „Z kogucikiem”. Przeszli też otrzęsiny, polegające na wypiciu zagadkowej mikstury, złożyli przyrzeczenie, na pamiątkę otrzymali dyplomy i folkowe poduszki. – To dzieci moich pierwszych tancerzy – zauważyła Aleksandra Kalinowska.
Z kolei dla szóstoklasistów Ingi Pawłowskiej, Ewy Sobierańskiej, Sylwii Piotrowskiej, Jakuba Rzemka, Jakuba Kamińskiego, Jakuba Bryczyńskiego i Damiana Wiśniewskiego był to ostatni koncert galowy, zaprezentowali tańce regionu opoczyńskiego. Wraz z podziękowaniami, otrzymali od pani Aleksandry śpiewniki oraz zaproszenie do grupy absolwentów. Żegnając się z prowadzącą zespół, absolwenci podziękowali za zaszczepienie w nich miłości do tańca i muzyki, wyrozumiałość i uśmiech.
Zespołowi akompaniował zespół w składzie: Stanisław Kadłubowski, Karolina Zwolińska, Dawid Zwoliński i Aleksandra Kalinowska.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
manhattan
fotobudka star