SOMIANKA: „Przepióreczka” niezmiennie zachwycająca (foto)

Powiat

SOMIANKA: „Przepióreczka” niezmiennie zachwycająca (foto)

29.05.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Już po raz 20. zespół ludowy zaprosił na doroczny koncert galowy, tradycyjnie w Boże Ciało. Jak zwykle zachwycił wachlarzem barw strojów ludowych oraz rozmaitością tańców z różnych stron Polski.
Na zaproszenie Szkoły Podstawowej w Jackowie Górnym i Społecznego Stowarzyszenia Oświatowego „Szkoła z Tradycjami” odpowiedzieli m.in. europoseł Jarosław Kalinowski, władze gminy Somianka oraz byli tancerze „Przepióreczki” z rodzinami. Najserdeczniej przywitano – w dniu ich święta - wszystkie mamy, to im dedykowany był jubileuszowy koncert. 
Rozpoczęto go krakowiakiem – tańcem, którym „Przepióreczka” zadebiutowała 22 lata temu, na zakończenie roku szkolnego. Inicjatorem założenia zespołu, pierwotnie śpiewaczego, był Wacław Główczyk. W 1994 r. Aleksandra Kalinowska, która prowadzi zespół do dziś, rozpoczęła próby z młodymi tancerzami. Pierwszy koncert galowy odbył się w marcu 1996 r., kolejny zorganizowano już w Boże Ciało – tradycja ta wciąż jest podtrzymywana.
W 2002 r. powstała grupa absolwentów szkoły, którzy chcą kontynuować swoją przygodę z tańcem ludowym. Od tamtej pory do grupy „oldboyów” należało prawie 50 osób. Podczas niedzielnego koncertu zaprezentowali suitę lubelską oraz fragmenty widowiska „Wesele w Puszczy Białej”, którego premiera odbyła się 5 lat temu.
Przez 22 lata w zespole tańczyło 280 uczniów. Koncert jubileuszowy był debiutem dla 12 najmłodszych (na stopy niektórych trudne było znalezienie tak małych butów do tańca). Z wdziękiem, gorąco oklaskiwani zaprezentowali tańce i zabawy śląskie „Z kogucikiem”. Przeszli też otrzęsiny, polegające na wypiciu zagadkowej mikstury, złożyli przyrzeczenie, na pamiątkę otrzymali dyplomy i folkowe poduszki. – To dzieci moich pierwszych tancerzy – zauważyła Aleksandra Kalinowska.
Z kolei dla szóstoklasistów Ingi Pawłowskiej, Ewy Sobierańskiej, Sylwii Piotrowskiej, Jakuba Rzemka, Jakuba Kamińskiego, Jakuba Bryczyńskiego i Damiana Wiśniewskiego był to ostatni koncert galowy, zaprezentowali tańce regionu opoczyńskiego. Wraz z podziękowaniami, otrzymali od pani Aleksandry śpiewniki oraz zaproszenie do grupy absolwentów. Żegnając się z prowadzącą zespół, absolwenci podziękowali za zaszczepienie w nich miłości do tańca i muzyki, wyrozumiałość i uśmiech.
Zespołowi akompaniował zespół w składzie: Stanisław Kadłubowski, Karolina Zwolińska, Dawid Zwoliński i Aleksandra Kalinowska.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane