SOMIANKA: Promieniowanie ojcostwa (foto)

Powiat

SOMIANKA: Promieniowanie ojcostwa (foto)

30.10.2018
autor: opr. EB
- to hasło obchodzonego w niedzielę 14 października XVIII Dnia Papieskiego. Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Izydora w Woli Mystkowskiej. 
 
Parafianie i przybyli goście uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej przez proboszcza ks. Tadeusza Suchtę. Program słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Mystkowskiej. Wykonali m.in. utwory: „Moje miasto Wadowice”, „Szedłem kiedyś inną drogą”, „Barka”, „Ojciec”, „Jest takie miejsce, jest taki kraj”, fragm. „Habemus Papam”.
Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego zostało zaczerpnięte z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka – „Promieniowanie ojcostwa” to tytuł dramatu Karola Wojtyły (dopełnienie stanowią dwie inne książki jego autorstwa „Wstańcie, chodźmy!” oraz „Pamięć i tożsamość”) i nawiązuje do IV przykazania Bożego: „Czcij ojca swego i matkę swoją”. Papież, wskazując na kluczowe znaczenie rodziny, zauważa: „Słowa czwartego przykazania skierowane są do dzieci, do synów i córek. Z równą siłą jednak odnoszą się do rodziców: „Pamiętaj, abyś prawdziwie zasługiwał na tę cześć. Bądź godny imienia ojca! Bądź godna imienia matki!”. Ale żeby dzieci mogły czcić swoich rodziców, muszą być uważane i przyjmowane jako dar Boga. Tak, każde dziecko jest darem Boga. Dar to trudny niekiedy do przyjęcia, ale zawsze dar bezcenny. Trzeba najpierw zmienić stosunek do dziecka poczętego. Nawet jeśli pojawiło się ono nieoczekiwanie – mówi się tak: „nieoczekiwanie” – nigdy nie jest intruzem ani agresorem. Jest ludzką osobą, zatem ma prawo do tego, aby rodzice nie skąpili mu daru z samych siebie, choćby wymagało to od nich szczególnego poświęcenia. (…) Podstawą prawdziwej miłości do dziecka jest autentyczna miłość między małżonkami, zaś podstawą miłości zarówno małżeńskiej, jak rodzicielskiej jest oparcie w Bogu, właśnie to Boże ojcostwo”.
 
Podziękowania dla nauczycieli, którzy przygotowali część artystyczną: Agnieszki Ślubowskiej, Elżbiety Kaczmarczyk i Edyty Kwiatkowskiej oraz dla uczniów Szkoły Podstawowej w Woli Mystkowskiej za piękny występ.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku