SOMIANKA: Piękny historyczny dzień (foto)

Powiat

SOMIANKA: Piękny historyczny dzień (foto)

27.09.2016
autor: Elżbieta Borzymek
Do tego dnia parafianie przygotowali się od wielu miesięcy. Wymodlili przepiękną pogodę, organizacyjnie wraz ze swoim proboszczem ks. Tadeuszem Suchtą dopięli wszystko na ostatni guzik. Nie zawiedli goście. Dziękczynną Mszę św. za 100 lat parafii pw. św. Izydora w Woli Mystkowskiej w niedzielę 25 września 2016 r. koncelebrowali: ks. bp. Janusz Stepnowski, ks. bp Stanisław Stefanek oraz ks. rektor Jarosław Kotowski.  
Kościół był pełen ludzi. - Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość – rozpoczął powitanie, cytując słowa św. Jana Pawła II ks. proboszcz Tadeusz Suchta. – 
Cieszę się bardzo, że jubileusz naszej parafii przypadł w szczególnym czasie – w roku 1050-lecia chrztu Polski oraz w roku, który został ogłoszony przez papieża Franciszka Rokiem Miłosierdzia.
W pierwszych rzędach zasiedli kapłani, diakoni, alumni z Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej, księża z dekanatu wyszkowskiego oraz pochodzący z miejscowej parafii ks. Krzysztof Wierzchoń, ks. Kamil Paź oraz s. zakonna Lucyna, a także poprzedni proboszczowie – ks. kanonik Tadeusz Staniaszek, który 60 lat posługuje w parafii, oraz ks. kan. Stanisław Siemion. Wśród gości znaleźli się m.in.: senator Robert Mamątow, przewodniczący rady powiatu wyszkowskiego Jacek Bachański, władze gm. Somianka na czele z wójtem Andrzejem Żołyńskim i przewodniczącym rady Krzysztofem Rakowskim, wójt gm. Rząśnik Paweł Kołodziejski, nauczyciele i dyrektorzy szkół, sołtysi. 
W homilii ks. bp Janusz Stepnowski przypomniał początki parafii, którą utworzył biskup płocki bł. Antoni Julian Nowowiejski 24 września 1916 r. - Idea utworzenia parafii rodziła się wcześniej – zauważył ks. biskup. Podkreślił rolę Wandy i Henryka Michałowskich, którzy oddali swoją owczarnię na dom Boży i udzielili schronienia kapłanom ze spalonej w 1915 r. parafii w Pniewie. Budowa neobarokowej świątyni rozpoczęła się dopiero w latach 1936-38, przerwała ją wojna. Była kontynuowano w latach 1954-57. Jak ks. biskup zauważył, wiele świątyń powstawało jakby wbrew trudnym, kryzysowym czasom, bo ludzie chcieli, żeby właśnie wtedy towarzyszył im Jezus Chrystus.
- Od 100 lat Jezus Chrystus mieszka pośród was i wam błogosławi – zwrócił się do parafian. - Te 100 lat istnienia parafii jest czasem dziękczynienia. 
Parafianie serdecznymi słowami i pięknymi kwiatami podziękowali księżom koncelebrującym Mszę św. oraz swoim księżom proboszczom – obecnemu ks. Tadeuszowi Suchcie oraz emerytowanemu ks. Tadeuszowi Staniaszkowi. 
- To jest wasza zasługa – zwrócił się do swoich parafian ks. Suchta – gdybyście ofiar nie dali, proboszcz sam by nic nie zrobił. Wszyscy parafianie swoją cząstkę mają w tym jubileuszu.
Uroczystości jubileuszowe, będące ukoronowaniem wielomiesięcznych przygotowań, rozpoczął koncert w wykonaniu ostrołęckiej Orkiestry Dętej OSP pod batutą kapelmistrza Zenona Brożyny oraz kwartetu, prowadzonego przez organistę Pawła Andruchewicza, a zakończył obiad w Sali Bankietowej Salwin, na którym nie zabrakło urodzinowego tortu. 
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, już w sklepach i kioskach.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Ferie z Gminnym Domem Kultury

BRAŃSZCZYK: Ferie z Gminnym Domem Kultury

Gminny Dom Kultury w Brańszczyku przygotował na ferie ciekawe propozycje. Już w poniedziałek w przedszkolu w Porębie można było obejrzeć bajkę „Królowa Śniegu”. 
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Kto zajmie się upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu?

RZĄŚNIK: Kto zajmie się upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu?

Gmina ogłosiła otwarty konkurs ofert na powierzenie zadania publicznego w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu w 2017 r. Polega ono na organizacji działań, mających na celu rozwój i upowszechnianie kultury fizycznej pośród mieszkańców gminy. Na ten cel w budżecie gminy zarezerwowano 80000 zł. Oferty można składać do 10 lutego.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Demokracja w wydaniu gminy

BRAŃSZCZYK: Demokracja w wydaniu gminy

Janina Demetriou-Warburton oskarżyła wójta Mieczysława Pękula o dopuszczenie się samowoli. Na ostatniej w minionym roku sesji rady gminy wójt odniósł się do zarzutów. Wyjaśnienia skierował do obecnych, wśród których nie było skarżącej. – To kłamstwo, mnie to specjalnie nie dziwi, bo każda jedna notka, pisana przez tę panią, zawsze połączone jest z insynuacją, kłamstwem. Wiem, dlaczego pani dzisiaj nie ma, bo bym sobie z nią podyskutował – uznał wójt.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Z szacunkiem i podziwem dla jubilatów (foto)

ZABRODZIE: Z szacunkiem i podziwem dla jubilatów (foto)

8 par małżeńskich zameldowanych w gminie Zabrodzie świętuje w 2019 roku złote gody, zaś 6 par – diamentowe. Złoci jubilaci otrzymali od Prezydenta RP specjalne medale „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Uroczystości odbyły się w sobotę 26 października.
zobacz więcej