SOMIANKA: Patriotyzmu ludzie z wielkich miast powinni się od was uczyć (foto)

Powiat

SOMIANKA: Patriotyzmu ludzie z wielkich miast powinni się od was uczyć (foto)

18.11.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Gminne obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które 8 listopada odbyły się w Szkole Podstawowej w Woli Mystkowskiej, były połączone z obchodami piątej rocznicy nadania szkole imienia gen. bryg. pilota Stanisława Skalskiego. 
 
Po Mszy św. w kościele św. Izydora, którą odprawił ks. kan. Tadeusz Suchta, jej uczestnicy, na czele z wojskową orkiestrą i pocztami sztandarowymi szkół z Woli Mystkowskiej, Jackowa Górnego, Krąg i Pniewa, przemaszerowali do budynku szkoły.
Uroczystość prowadzili Paulina Kluczek i Arkadiusz Kuchta.
- Siła ducha, wiara w ideały, poświęcenie, to wartości, którymi kierował się nasz patron. Wartości, które nie przemijają – podkreślili. 
Licznie przybyłych gości, m.in. księży proboszczów Tadeusza Suchtę i Remigiusza Stacherskiego, radnego wojewódzkiego Mirosława Augustyniaka, członków Oddziału Warszawskiego Mazowieckiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa, delegację 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu, dyrektorów szkół, wójtów gmin Somianka i Zatory – Andrzeja Żołyńskiego i Grzegorza Falbę powitała dyrektor szkoły Monika Kluczek.
- Pamięć to nie nostalgia za przeszłością, to budowanie przyszłości – stwierdziła.
Krótki, ale piękny koncert melodii wojskowych i patriotycznych (m.in. wiązankę pieśni legionowych) dała Orkiestra Wojskowa z Siedlec pod batutą plut. Michała Kryńskiego. Otrzymała gorące brawa od publiczności. Następnie, równie serdecznie przyjęci, zaprezentowali się uczniowie klasy III – zaśpiewali „Pałacyk Michla”, piosenkę z czasów Powstania Warszawskiego. 
Głównym punktem programu był spektakl „Róża polska” w wykonaniu absolwentów szkoły. Fabuła jest literacką fikcją i próbą znalezienia pomyślnego zakończenia dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. 
- Spektakl ten będzie hołdem naszego pokolenia złożonym nie tylko naszemu patronowi Stanisławowi Skalskiemu, ale każdej kropli polskiej krwi, która została przelana za naszą wolność i ojczyznę – zaznaczyli prowadzący.  
Pierwszy akt tego 40-minutowego spektaklu rozgrywał się w domu szykujących się na wesele w Bronowicach Stanisława i Teodory Wyspiańskich. W akcie drugim pojawia się Chochoł, pod którym kryje się Róża (w tej roli Aleksandra Kalinowska), alegoria Ojczyzny. Poznajemy ją dzięki Jaśkowi (Jan Ślubowski), który zerwał z Chochoła słomę. W ostatnim akcie widzimy znowu Różę, która swoje odrodzenie wyraża tańcem.
– Wolność nie jest nam dana na zawsze, więc tym bardziej należy ją chronić i pielęgnować. Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie – mówili i śpiewali bohaterowie spektaklu.
- Odebrało mi na chwilę głos, muszę uspokoić bicie serca – skomentowała występ pani dyrektor.
- Wszyscy musimy uspokoić bicie naszych serc – przyznał wójt Andrzej Żołyński. – 11 listopada to nasze wielkie święto narodowe. To jest piękne, że stajemy dziś razem, by tę wolność świętować, oddając honory twórcom Rzeczypospolitej, podkreślając dumę z tego, że jesteśmy Polakami.
Nawiązał do jubileuszu nadania szkole imienia. 
 - Nie byłoby tak pięknego jubileuszu, gdyby nie zespołowa praca wielu osób: nauczycieli, pracowników, rodziców, uczniów, ale i absolwentów szkoły (jest też nim obecny wójt – ES). Udowodniliście, że szkoła Skalskiego to nie tylko miejsce czy instytucja, ale zwarta społeczność, która zawsze może na siebie liczyć. Społeczność, która oddaje szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Dzięki temu entuzjazmowi i zaangażowaniu mieliśmy dzisiaj możliwość doświadczyć radości z dobra, które właśnie się dokonało. 
Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania piątkowej uroczystości, podziękowała też dyr. Monika Kluczek. Wielu gości otrzymało podziękowania i plakietkę Przyjaciela Szkoły.
- Jesteście niedoścignionym wzorem dla innych szkół w organizacji uroczystości religijno-patriotycznych – uznał płk Henryk Czyżyk. – Patriotyzmu ludzie z wielkich miast powinni się od was uczyć.
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość